Tema

Paskolas skatina savo būsto troškimas


Šiuo metu gyvenamojo būsto įsigijimas nesinaudojant bankų paskolomis prieinamas tik retam šalies gyventojui. Galbūt todėl vis daugiau žmonių, norėdami įsigyti būstą, ryžtasi skolintis iš bankų. Tai įrodo ir nuolat auganti būsto paskolų rinka. Kiekvienas atvejis imant paskolą yra labai individualus, vis dėlto visiems galioja kai kurie bendri principai. Taigi pasidomėjome, kokios yra pagrindinės sąlygos, norint gauti paskolą, bei pakalbinome keletą būsto paskolas jau įsigijusių žmonių.


Sąlygos skolintis geros


Lietuva Pasaulio ekonomikos forumo paskelbtame 117 valstybių sąraše pagal paskolų prieinamumą užima itin aukštą 5 vietą. Mūsų šalyje būsto paskolų sąlygos yra vienos iš geriausių tarp Europos Sąjungos valstybių, tad Lietuvos gyventojai turi puikias sąlygas gerinti savo gyvenimo kokybę ir skolintis būstui. Būsto paskolų rinka per 2004 metus augo net 102%. Stebėdami aktyvėjančią konkurenciją paskolų rinkoje, bankai prognozuoja tolesnį spartų jos augimą.


Skirtingi bankai siūlo kiek kitokias būsto paskolos sąlygas. Tačiau norėdamas gauti paskolą turite būti ne jaunesnis kaip 18 metų Lietuvos Respublikos pilietis ar nuolatinis gyventojas, gaunantis nuolatines, oficialias pajamas. Paskola būstui pirkti gali būti suteikta nuo vienerių iki 40 metų. Jos dydis priklauso nuo jūsų šeimos grynųjų pajamų ir įkeičiamo turto rinkos vertės. Svarbu tinkamai įvertinti savo finansines galimybes, preliminariai paskolos dydį galima pasiskaičiuoti banko interneto skaičiuoklėse. Kiekvienas bankas turi savo politiką, kuria vadovaudamasis suteikia paskolas, tačiau dažniausiai kliento pajamos vertinamos skaičiuojant kredito grąžinimo išlaidų ir grynųjų pajamų santykį. Atsižvelgiama į tai, kiek grynųjų pajamų, atskaičius kredito grąžinimo išlaidas, lieka kiekvienam šeimos nariui. Norint gauti paskolą reikia uždirbti tiek, kad vienam suaugusiam žmogui, atskaičius mokesčius bankui, liktų maždaug 500 litų. Tiesa, yra bankų, siūlančių paskolas ir dar palankesnėmis sąlygomis. Vienaip ar kitaip įvairiais atvejais paskolos dydis gali ženkliai skirtis, tai priklauso nuo kiekvienos individualios situacijos.


Bus papildomų išlaidų


Ruošiantis skolintis iš banko svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad už visas banko administracines paslaugas irgi reikės mokėti. Tad imant būsto kreditą teks susidurti ir su papildomomis išlaidomis, apie kurias pirkėjas dažnai nesusimąsto. Pavyzdžiui, pirkimo-pardavimo sutarties notarinis mokestis kainuos 0,3-1 proc. sutartyje nurodytos būsto kainos. Taip pat nepriklausomai nuo būsto kredito sumos reikės apdrausti ir turtą, draudimo įmokos dydis svyruoja nuo 0,15 iki 0,8 proc. nuo draudimo sumos per metus. Įsigyjamo būsto nuosavybės teisių įregistravimas VĮ Registrų centras, priklausomai nuo terminų, kainuos maždaug 100 Lt. Pažyma įsigyjamo būsto įkeitimui iš Registrų centro palengvins kišenę 30-60 Lt, dar teks mokėti už turto draudimą, būsto įvertinimą. Tad reikia susitaikyti su tuo, kad sukirtus rankomis su banku vėliau vis tiek dar teks atverti savo piniginę. Be to, jeigu būstą perkate tarpininkaujant nekilnojamojo turto agentūrai, reikės mokėti ir jai. Paprastai mokestis siekia 2 procentus būsto vertės.


Svarbu įvertinti finansines galimybes


<tex>Vienos firmos vadybininkė 35 metų Irma teigė, jog paskolą būstui pasiėmė prieš dvejus metus. „Tiesiog atsibodo vis nuomotis būstą. Be to, Gargžduose beveik buvo neįmanoma išsinuomoti estetiškai atrodančio buto. Pagalvojau, kad sumoku už nuomą, komunalines paslaugas ir taip vis išmetu pinigus vėjais. Nusprendžiau, kad labiau apsimoka imti paskolą. Suskaičiavau, kad suma, kurią kas mėnesį reikės įmokėti bankui už paskolą, nedaug skirsis nuo tos, kurią mokėjau už nuomą ir patarnavimus“, – pasakojo moteris. Ji teigė, kad iš banko skolintis paskatino ir didžiulis noras turėti savo namus: „Kai pradedi įleisti šaknis, norisi savo kampo, kur jaustumeisi saugus. Troškau turėti savo namus, kur galėčiau kada noriu sieną išgriauti ar vinį įkalti“. Irma akcentavo, jog imant paskolą labai svarbu įvertinti savo galimybes ir nesiskolinti daugiau negu galėsi atiduoti. „Pirmiausia siūlyčiau apsilankyti visuose bankuose, išsirinkti tą, kuris siūlo geriausias sąlygas, sužinoti, kokią pinigų sumą galėsite pasiskolinti ir tik tada pradėti ieškoti buto“, – patarė pašnekovė. Ji tikino, kad nežinant tikslios sumos, už kurią galima pirkti butą, rinktis labai sunku: „Pradedi ieškoti buto ir imi suvokti, kad žvalgaisi vis į geresnius, didesnius. Kylant apetitui, gali išsirinkti būstą tikrai ne pagal savo kišenę. Tad ieškant buto geriau jau žinoti, kokią sumą realiai gali išleisti“. Moteris tikino, kad sugalvojus imti paskolą būtinai reikia turėti atsidėjus bent penkis tūkstančius litų. Mat brangiai kainuoja dokumentų tvarkymas, o dar reikia mokėti už būsto draudimą, paskolos draudimą, galų gale radus butą įduoti rankpinigius jo pardavėjams.


Dalį paskolos padengė savivaldybė


<tex>Taip pat Irma teigė, jog labai atidžiai reikia rinktis nekilnojamojo turto agentą. „Aš šiuo atžvilgiu labai pralošiau, nes agentas buvo toks nevykęs, jog pati turėjau visur lakstyti ir tvarkyti visus dokumentus. Mane labai spaudė laikas, o jis net piršto nejudino“, – prisiminė pašnekovė. Irma teigė, kad ją labiausiai tenkino „Nord/LB“ banko sąlygos, tad moteris būstui ir skolinosi iš šio banko. „Beje, man labai pasisekė, nes kaip tik prieš mane žmogus atsisakė lengvatinės savivaldybės paskolos, nes nerado tinkamo būsto. Aš taip pat laukiau eilėje, tad apsilankius banke man pasiūlė pasinaudoti šia paskola. Tad 10 procentų mano paskolos padengė savivaldybė“, – pasakojo moteris. Paklausta, ar pasiėmusi paskolą ir kas mėnesį turėdama įnešti bankui nemažą pinigų sumą ji nejaučia psichologinio spaudimo, pašnekovė sakė: „Šiaip lyg ir ne. Aišku, kartais pagalvoju, kas bus, jei kokia trauma, liga užklups, ir negalėsiu dirbti. Esu apsidraudusi gyvybės draudimu, tai suteikia šiek tiek ramumo, nes tokiu atveju kažkiek pinigų gaučiau iš jo“.


Neklausė atkalbinėjimų


Prieš pusantrų metų butą įsigijusi 30 metų valstybės tarnautoja Julija pasakojo, kad mintis pasiimti paskolą brendo jau seniai. „Žmogus toks sutvėrimas, kad nori turėti savo būstą. O jeigu yra piniginės galimybės ir didelis noras, kodėl to noro neįgyvendinus“, – svarstė moteris. Julija džiaugiasi, kad tada nepasidavė kitų atkalbinėjimams ir ryžtingai pasiskolinusi iš banko įsigijo būstą. „Pamenu, tada kaip tik po truputį buvo pradėjusios kilti būstų kainos, tad visi mane atkalbinėjo, sakė, kad nekvailiočiau, nepirkčiau buto, kai tokios kainos. Labai džiaugiuosi, kad tada nieko neklausiau. Nes dabar mano butas kainuoja 2 kartus brangiau nei jį pirkau. Tad pardavusi jį ir paskolą atiduočiau, ir dar graži sumelė man liktų“, – sakė pašnekovė.


Įtampos nejaučia


Ji teigė, jog skolindamasi iš banko ilgai nesvarstė, kurį banką pasirinkti: „Mano atlyginimas yra pervedamas į Vilniaus banką, todėl teikiamos nuolaidos naudojantis būsto paskola, tad man buvo paranku rinktis šį banką. Be abejo, pasidomėjau ir kitų bankų pasiūlymais, bet jie nebuvo tokie patrauklūs, nors mano sesei geriausias sąlygas pasiūlė „Hansabankas“. Moteris teigė labai bijojusi daugybės dokumentų tvarkymo, tačiau juos susitvarkė per dvi savaites. „Didžiausia problema buvo, kad niekaip neradau tinkamo buto. Kainos buvo didelės, o rinktis nebuvo iš ko“, – prisiminė moteris. Julija pritarė Irmai ir teigė, kad ruošiantis imti paskolą reikia turėti atsidėjus bent šiek tiek pinigų: „Banko mokesčiai, paskolos draudimas, būsto draudimas, įvertinimas skaudžiai kerta per kišenę. Turi turėti apvalią sumelę, kad už viską galėtum sumokėti“. Julija teigė, kad visada turi kažkiek pinigų atsidėjusi juodai dienai, todėl psichologinės įtampos dėl to, kad nuolat tenka mokėti bankui, nejaučianti. „Blogiausiu atveju parduočiau butą ir atiduočiau paskolą. Bet taip elgčiausi tik kraštutiniu atveju, jei nebūtų kitos išeities. Nes labai nenorėčiau prarasti to, ką dabar turiu“, – tikino moteris.


Iš algos nesutaupysi


26 metų įmonės darbuotojas Justas pasakojo, kad atsiradus galimybei ilgai nesvarstė ir užuot nuomojęs būstą nusprendė pasiimti paskolą ir įsigyti savo. „Situacija tokia, kad buto nuoma kainuoja gana daug. Tad pagalvojau, kad labiau apsimoka investuoti į savo butą. Juk norisi turėti savo namus, iš kurių, pasibaigus nuomos laikui, tavęs niekas neišmes“, – sakė vaikinas. Jis teigė, kad imdamas paskolą galvojo apie ateitį: „Juk vis tiek reikės įsigyti savo būstą, o vien iš algos sutaupyti tokią sumą nerealu. Būsto paskolų sąlygos šiuo metu yra gana palankios, tad pagalvojau, jog reikia ryžtis ir nebeatidėlioti“. Justas pasakojo, kad pasidomėjo visų bankų siūlomomis sąlygomis. Viską apsvarstęs pašnekovas pasirinko „Nord/LB“ banką, kuris, pasak jo, siūlė daugiausia nuolaidų ir mažiausią palūkanų procentą. Justas teigė, jog visus dokumentus tvarkyti patikėjo nekilnojamojo turto agentūrai, todėl rūpesčių neturėjo. Tačiau jis tikino, kad ilgai vargo, kol rado tinkamą butą: „Didžiausia problema rasti normalų butą. Mat dabar, ypač pakilus būstų kainoms, siūlomi butai dažnai neatitinka prašomos kainos“. Vos prieš porą savaičių butą pagaliau įsigijęs vaikinas sakė jaučiantis emocinį pakilimą ir esantis „ant bangos“. „Nejaučiu jokio nerimo ar įtampos, kad kas mėnesį tenka mokėti bankui. Tiesiog džiaugiuosi, kad pinigus išmetu ne nuomai, o investuoju į savo būstą“, – sakė pašnekovas.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content