Tradicijos
Vestuvėms pradedama ruoštis prieš metus
Pastaraisiais metais rajono Civilinės metrikacijos skyriuje padaugėjo santuokų. Pernai jas įregistravo 277 poros arba 27 daugiau nei ankstesniais. Pirmą kartą tuokiasi brandesnio amžiaus žmonės, sulaukę 25-30 metų. Dauguma nori, kad civilinė santuoka būtų įforminta iškilmingai. Vestuvėse pastebima prabangos, joms ilgiau ruošiamasi. Pasikeitimų registruojant santuoką yra daugiau, tačiau iki šiol išlikusi tarybinių laikų įforminimo tvarka, skaitomas tas pats sveikinimo tekstas.
Iškilmės – darbo dieną
Pasak rajono Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Dalios Freigofaitės, jau kelerius metus daugėja santuokų. Antai, palyginti su 2003 m., pernai susituokė 64 poromis daugiau, o palyginti su 2005 m., 27 poromis. Daugėja ir ištuokų: pernai įregistruota 150 ištuokų, o užpernai – 117. Padaugėjo norinčiųjų tuoktis iškilmingai. Pernai iškilmingo ceremonialo pageidavo beveik du trečdaliai porų. Tačiau D. Freigofaitės teigimu, vis dažniau būsimieji jaunavedžiai, pateikę prašymą santuoką registruoti paprastą savaitės dieną neiškilmingai ir už tai sumokėję 20 litų mokestį, atvyksta pasirengę iškilmingam ceremonialui: su palyda, svečiais, operatoriais, fotografais. „Sveikintojai teiraujasi, kodėl nėra muzikos ar kitokių šventės elementų, – pasakojo D. Freigofaitė. – Betgi tai būna iškilmingos santuokos ceremoniale. Už tai didesnis mokestis – 80 litų. Be to, eilinę darbo dieną mes neturime laiko iškilmėms.“
Vedėja patikino, jog taip vyksta visuose šalies civilinės metrikacijos skyriuose, todėl siūloma suvienodinti mokestį už santuokos įregistravimą.
Populiarėja dvigubos pavardės
<tex>Pasak D. Freigofaitės, anksčiau buvo įprasta, kad ištekėjusi moteris savo mergautinę pavardę keičia į vyro. „Pastaraisiais metais pradėjo populiarėti dvigubos pavardės – moteris, pasilikusi mergautinę, dar vyro pavarde pasivadina, – sakė vedėja. – Bet naujasis moteriškos pavardės variantas nėra populiarus.“ Pavyzdžiui, kai vyro pavardė Balandis, moteris galėtų būti ne Balandienė, o Balandė. Tačiau pernai tik apie 15 ištekėjusių moterų rinkosi šį naujadarą. Visgi D. Freigofaitė akcentavo, jog pasirinkusios šį variantą moterys savo dukroms suteikia mergaitiškas pavardes, kaip antai Balandytė.
Į eilę santuokai
Pasikeitė besituokiančiųjų amžius. Pasak D. Freigofaitės, dabar pirmą kartą tuokiasi jaunavedžiai, sulaukę 25-30 metų. Tačiau padaugėjo besituokiančių antrą, trečią kartą. Pernai įregistruotos tik 3 nepilnamečių santuokos. Dabar jiems reikia prašyti leidimo tuoktis teisme.
Kasmet įregistruojamos lietuvaičių santuokos su kitataučiais. Vyrai atsiveža ruses, ukrainietes, baltaruses, lenkes, o panelės dažniausiai išteka už vokiečių, latvių, norvegų, airių, prancūzų, italų.
Daugiausia vestuvių – liepos-rugpjūčio mėnesiais. Šiemet Civilinės metrikacijos skyriuje yra 50 prašymų įregistruoti santuoką. Pasak D. Freigofaitės, prašymai pateikiami prieš pusmetį, nes reikia iš anksto išsinuomoti pokylių salę, rasti muzikantus. „Anksčiau pareiškimus iškilmingai santuokai atnešdavo prieš 2-3 mėnesius. Dabar sulaukiame net prieš metus. Antai praėjusią vasarą apie 10 porų pateikė prašymus santuoką įregistruoti šiemet liepos-rugpjūčio mėnesiais“, – pasakojo Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja. Ji pastebėjo, kad šiemet liepos 7 d. (2007 07 07) astrologų ir kitų, besidominčiųjų mistika, paskelbta laiminga diena. Tad kelios poros pageidavo tuoktis tą dieną. „Dvi poros atsiėmė pareiškimus, nes nebegavo išsinuomoti patalpų“, – sakė D. Freigofaitė.
Ji akcentavo, jog sumažėjo vyresnių žmonių santuokų. Pernai susituokusiam vyriausiam jaunikiui – 80 metų, o nuotakai – 57-eri. Šiemet jau įregistruotos auksinės vestuvės, gautas prašymas antroms. Pernai Civilinės metrikacijos skyriuje viena pora įregistravo sidabrines vestuves.
Laukia naujų tradicijų
Jau 17 metų Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja dirbanti D. Freigofaitė pastebi kitų pasikeitimų. Tačiau iki šiol visoje Lietuvoje tebegalioja tarybiniais metais sukurta santuokos įforminimo tvarka, skaitomas tas pats sveikinimo tekstas. Tuo susirūpino teisingumo ministras Petras Baguška. Teisingumo ministerijos pareigūnai paprašė civilinės metrikacijos skyrių darbuotojų atsiųsti savo pasiūlymus. Tekstus kūrė net moksleiviai. „Mes taip pat nusiuntėme savo variantą, – sakė D. Freigofaitė. – Dabar laukiame naujo teksto.“ Ji pastebėjo, kad per 23 jos darbo metus šiame skyriuje pirmasis teisingumo ministras susidomėjo civilinės metrikacijos skyrių veikla.
„Neseniai Petras Baguška dalyvavo respublikiniame seminare ir kalbėjo mums apie civilinės metrikacijos skyrių problemas. Jis žadėjo surengti susitikimą su rajonų merais ir savivaldybių administracijų direktoriais, nes vietos valdžia per mažai dėmesio skiria šiems skyriams“, – kalbėjo D. Freigofaitė. Ji pasidžiaugė, kad šiemet pagaliau numatyta pinigų Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojams įsigyti apeiginiams drabužiams.
Virginija LAPIENĖ