Triušio metų simbolis – švelnus gyvūnas su nagučiais

Akvilės ir Saulės auginami nykštukiniai triušiukai mėgsta ir jaunos katytės draugiją.

Jei domitės astrologinėmis prognozėmis, pagal kinų kalendorių 2023-ieji Triušio metai turėtų būti ramesni, taikesni, sėkmingesni. Kinų astrologijoje triušis simbolizuoja kantrybę, sėkmę, ilgaamžiškumą, klestėjimą, grožį ir vaisingumą. O ką reikėtų žinoti apie šių metų simbolį, jei nutartumėte įsigyti ar kam nors padovanoti?


Ir slėnis, ir miestelis
Švelniakailiai triušiukai – mieli gyvūnėliai, kuriuos gera glostyti ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Tačiau vien glostymu triušiai gyvi nebus – jiems reikia pašaro, vandens ir tinkamų gyvenimo sąlygų.
Prieš 10 metų Utenos rajone, Antalamėstės kaime, Renata ir Ramūnas Lamauskai įkūrė „Triušiukų slėnį“. Kasmet jie sulaukia kelių tūkstančių lankytojų ir negaili patarimų besidomintiems šiais gyvūnais, leidžia pašerti žole, daržovėmis ar avižomis. 4,5 ha plote, aptvertoje teritorijoje, dideliuose narvuose, gyvena daugiau nei 50 skirtingų veislių triušių ir triušiukų. Čia žavi Belgijos milžinai, Vokietijos dėmėtieji milžinai, Prancūzijos avinai, Vienos mėlynieji, baltieji, pilkieji, Naujosios Zelandijos baltieji ir raudonieji, Kalifornijos, Japonijos, Siamo, Ugniniai, Ronai, dekoratyviniai ir kt. Stebėdama lankytojų, kurie suka ratus nuo vieno triušių būsto iki kito, reakcijas, R. Lamauskienė pajuto, kiek teigiamų emocijų suteikia jų auginami gyvūnai. „Šypsenos, juokas… Net suaugusieji čia pavirsta vaikais“, – sakė Renata, leidžianti augintinius ir paglostyti. Dažniausiai lankytojai jos klausia, ar galima imti triušį už ausų. „Ne, triušį reikia imti už pakarpos, o kita ranka prilaikyti kojytes, kad ranka būtų kaip atrama. Jei tokios atramos gyvūnas nejaučia, kojytės dreba“, – stebint būreliui smalsuolių, vasarą lankantis „Triušiukų slėnyje“ pasakojo Renata.
Jei ir jūs susiruošite į „Triušiukų slėnį“, įspūdžių užteks ilgai. Čia pamatysite ir tauriųjų elnių, danielių, įvairių ožkų, avių, alpakų, lamų, kupranugarių, kengūrų, stručių, fazanų, kalakutų, dekoratyvinių vištų, žąsų ir kitų gyventojų, išgirsite daug įvairių garsų ir balsų.

O gal esate buvę „Triušių miestelyje“ Latvijoje, netoli Bauskės? Gargždiškė Dovilė Savickienė iki šiol su šypsena prisimena viešnagę šioje vietoje, kuri patraukia dėmesį spalvingais nameliais, iš tolo primenančiais avilius. Dukrytės Akvilė ir Saulė dar buvo mažos, kai šeima, sužinojusi apie „Triušių miestelį“, jį pamatė savo akimis. „Įspūdingai atrodo miestelis, kuriame gyveno 65 rūšių ilgaausiai. Jiems įrengti ne narvai, o nameliai, iš išorės panašūs į žmonių namus, net nedidukė bažnyčia, o joje irgi įkurdinti triušiukai“, – pasakojo Dovilė. Prie triušių namelių sukurti net darželiai, kuriuose žydi gėlės, auga prieskoniniai augalai. Beje, šeimininkas pasiūlė šeimai ir ypatingą nakvynę šieno kupetoje. „Tai buvo pati įsimintiniausia nakvynė gamtoje. Nors naktį ropinėjo vabaliukai ir miegoti nebuvo labai patogu, prisiminimai ir dabar verčia šypsotis“, – sakė Dovilė.

Įsiklausyti ir įsižiūrėti
Niurna, urzgia, rėkia, cypia, griežia dantimis, trepsi kojomis, šokinėja į aukštį ar į šonus… Ar žinote, kada ar kodėl taip elgiasi triušiai? Specialistai aiškina, kad garsais ir kūno kalba jie rodo ir pasitenkinimą, ir agresiją, reaguoja ir į pavojų, ir į skausmą. Prieš įsigyjant augintinį reikėtų tuo pasidomėti, o noras suprasti – kelias į draugystę su mielu pūkuotuku. Niurnantis gyvūnas esąs patenkintas ir gerai jaučiasi, tačiau urzgimas reiškia agresiją, o garsiu rėkimu jis praneša, kad bijo dėl savo gyvybės arba labai skauda. Posakis „griežia dantį“ reiškia visiškai ne tai, ką triušio griežimas dantimis. Glostant gyvūną girdimas griežimas – pasitenkinimo ženklas, tačiau jei susikūprinęs triušis griežia dantimis, jam kažką skauda.
Kad jaučia pavojų, grėsmę, triušis gali parodyti trepsėjimu, šuoliu atgal – nepasitenkinimą, o šuoliu į šoną – žaismingumą. Jei triušiui smagu, jis straksi, o kuo labiau išsitiesia, tuo labiau gyvūnas atsipalaidavęs. Pamačius ant nugaros gulintį triušį, nereikėtų išsigąsti, atvirkščiai – tai įrodymas, kad jis gyvena itin saugioje aplinkoje. Nesaugioje aplinkoje triušiai labai budrūs ir pasiryžę sprukti.
Kaip nepaglostysi triušiuko, kuris atrodo to tik ir laukia? Tačiau ne visada glostymas gyvūnui patinka, tad gali ir įgnybti, ypač, jei šeimininko dėmesiu tenka dalintis su kitais triušiais. Atsargus elgesys, jei pamatysite, kad triušio ausys atlenktos atgal, jums nedarys gėdos, nes ši kūno pozicija reiškia agresiją, gyvūnas gina savo teritoriją. Vis dėlto vienas kitas įdrėskimas nagučiais prižiūrint triušiukus neišvengiamas, bet tai neprilygsta pasibaigusių Tigro metų simbolio tigro ilčių pėdsakams.

Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content