Trylikoje rajonų – gripo epidemija

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, kasdien auga sergamumas gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė trylika.

Trečiąją metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę buvo paguldytas 181 asmuo: 1 nėščioji, 23 vaikai iki 2 metų amžiaus, 79 asmenys iki 17 metų, kiti – suaugusieji. 10 asmenų gydyti intensyviosios terapijos skyriuje. Daugiausia sergančiųjų buvo Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse. Klaipėdos rajone sergamumas gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis epideminio lygio dar nepasiekė.

Paprašėme rajono Visuomenės sveikatos biuro specialistės Rimos Leonauskienės priminti, kas yra gripas ir kaip apsisaugoti nuo šios ligos.

„Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas“, – ligos simptomus vardijo specialistė.

Anot R. Leonauskienės, susirgus gripu, ypač svarbu apsaugoti šalia esantį žmogų. Sergantysis turėtų dėvėti veido kaukę, naudoti vienkartines nosines, neiti į žmonių susibūrimo vietas. Gyvenantiesiems kartu su ligoniu taip pat reikėtų dėvėti veido kaukę, ją keisti, miegoti atskirame kambaryje, vėdinti patalpas. Sergant gripu panaudotos vienkartinės nosinės turėtų būti išmetamos įdėjus į maišelį.

Skiepai yra pati efektyviausia profilaktikos priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepytis dar nevėlu. Ypač rekomenduojama skiepytis 65 metų ir vyresnio amžiaus asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis; gyvenantiems socialinės slaugos ir globos įstaigose; nėščiosioms, medikams.

Pasak visuomenės sveikatos specialistės R. Leonauskienės, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių. Tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti; vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis; vengti masinio žmonių susibūrimo vietų; kosint ir čiaudint prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas; neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos; gerai vėdinti patalpas; susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas.

Parengė Jolanta BENIUŠYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content