Už atliekų plano pakeitimus – vienbalsiai
Rajonas žengė dar vieną žingsnį savarankiško atliekų tvarkymo link. Savivaldybės taryba vienbalsiai balsavo už rajono atliekų tvarkymo pakeitimus, nepaisydama perspėjimų apie galimus įstatymų pažeidimus ar gresiančias europines sankcijas dėl vieningos Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo sistemos griovimo.
Konteineriams – 1,5 mln. eurų
Tačiau Savivaldybė tikisi ne ES baudų, o paramos. Šiais plano pakeitimais iš ES struktūrinių fondų tikimasi gauti apie 1,5 mln. eurų naujoms atliekų rūšiavimo priemonėms – požeminėms atliekų konteinerių aikštelėms įrengti prie daugiabučių, taip pat žaliųjų atliekų kompostavimo konteineriams įsigyti. Rajono Savivaldybės planams savarankiškai rūšiuoti atliekas nepritaria bendra savivaldybių atliekų tvarkymo įmonė Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) ir didžiausia šios įmonės akcininkė Klaipėdos miesto savivaldybė. Pristatydamas svarstomą klausimą, Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas sakė, jog buvo išsiųstas raštas Aplinkos ministerijai, ar plano pakeitimai neprieštarauja teisės aktams, tačiau atsakymo iki Tarybos posėdžio nesulaukta. Anot mero, atliekų tvarkymo plano strateginių pasekmių aplinkai vertinimo ataskaitai (SPAV) pritarė visos institucijos, išskyrus Klaipėdos miesto savivaldybę, nes tarp abiejų savivaldybių, miesto ir rajono, esą vyksta ginčas dėl KRATC valdymo modelio keitimo.
Rūšiavimo linijos neatsisakė
Rajono Tarybai pateiktais tvirtinti Savivaldybės 2014–2020 m. atliekų tvarkymo plano pakeitimais siekta atnaujinti dar prieš penkerius metus patvirtintą planą, kuris esą nebeatitiko galiojančių teisės aktų reikalavimų. Plano projektą rengusios bendrovės „Jostra“ atstovas Karolis Bliabas teigė, jog pagrindinė priežastis, kodėl plano SPAV ataskaitai nepritarė uostamiesčio savivaldybė, buvo ta, jog esą rajono planas neatitinka valstybinio ir regioninio atliekų tvarkymo planų ir pažeidžia tam tikrų teisės aktų nuostatas.
„Tačiau remdamiesi tais pačiais teisės aktais miesto Savivaldybei pateikėme motyvuotą atsakymą, taip pat atsižvelgėme į kai kurias miesto pastabas. Tačiau nesutikome atlikti pačios atliekų tvarkymo sistemos struktūrinių pakeitimų. Rajone šiuo metu veikia rūšiavimo linija, sutartis sudaryta iki 2017 m., jos taip paprastai nutraukti negalima. Savivaldybė turi teisę įgyvendinti savo atliekų tvarkymo sistemą, plėtoti infrastruktūrą taip, kaip jai atrodo ekonomiškiau ir geriau rajono gyventojams“, – sakė K. Bliabas.
Tarybos posėdžio išvakarėse atkeliavo rajono Savivaldybės vadovams skirtas KRATC raštas, pasirašytas centro direktoriaus pavaduotojo Šarūno Jono Tamulio. Jame teigiama, kad atliekų plano projekto rengėjai nederino šio dokumento projekto su KRATC, liko neįvertinti nei plano atitikimas regiono planui, kurio pagrindinis tikslas – suderinti visų regiono savivaldybių veiksmus organizuojant komunalinių atliekų tvarkymo sistemas, nei KRATC galimybės įvykdyti rajono plano projekte numatytas priemones, kurių net penkios. Tačiau posėdyje K. Bliabas paneigė centro pretenzijas, kad nebuvo atlikti derinimo veiksmai. „KRATC seniai žinojo apie rengiamą projektą, pats asmeniškai buvau nuvykęs į įmonę, derinome su įmonės atstovu ir raštu, ir žodžiu. Rengdami projektą, vadovavomės tiek valstybiniu, tiek regioniniu planais“, – sakė projekto rengėjas.
Paslaugos nebrangs?
Projekto rengėjo K. Bliabo teigimu, Klaipėdos rajonas yra toli pažengęs atliekų rūšiavimo sektoriuje. „Įvykdyti visi valstybės strateginio plano uždaviniai, išrūšiuojama 95 proc. atliekų, tik 5 proc. atliekų patenka į sąvartyną. Reta savivaldybė taip gerai tvarkosi“, – pagyrų negailėjo K. Bliabas. Tačiau Savivaldybei dar trūksta pirminio atliekų rūšiavimo infrastruktūros, todėl ir planuojamos naujos 1,5 mln. eurų investicijos. Šios naujos plano priemonės esą dar labiau sumažins atliekų srautą į sąvartyną ir deginimo įrenginius. K. Bliabo teigimu, dėl šių investicijų atliekų tvarkymo paslaugos gyventojams nepabrangs. Tačiau esą nuo kainų kilimo šioje srityje niekas neapsaugotas, nes įtaką tam turi infliacija, atlyginimų didinimas ir kt.
Projekto neatidėliojo
Tarybos posėdyje dalyvavusi Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš teigė, jog Vyriausybės atstovas rajono Tarybos sprendimų politiniais ir ekonominiais aspektais nevertina, ji tikėjosi sulaukti Aplinkos ministerijos išaiškinimo dėl atliekų tvarkymo plano teisėtumo. D. Kerekeš prašė atidėti sprendimą dėl naujo plano, kol bus gautas atsakymas iš ministerijos. Rajono meras V. Dačkauskas atidėlioti plano patvirtinimo nenorėjo.
„Neringoje vykusio pasitarimo metu Aplinkos ministerijos atstovai neišsakė kategoriškos nuomonės dėl mūsų plano, kalbėjo aptakiai, sakė, kad galutinį sprendimą gali priimti tik rajono Taryba. Nei KRATC, nei Klaipėdos miesto savivaldybė negali mums nurodyti, kaip elgtis, nes esame savarankiška savivaldybė. Tad ir priimame politinį – ekonominį sprendimą tam, kad negaištume laiko teikti paraiškas ES paramai gauti. O jei kas nors sprendime bus ne taip, atliekų tvarkymo planą pataisysime, kad jis atitiktų įstatymų reikalavimus“, – sakė V. Dačkauskas. Už rajono komunalinių atliekų tvarkymo plano naują redakciją Tarybos nariai balsavo vieningai – visi iš 26 dalyvavusių posėdyje. Toks rajono Tarybos sprendimas buvo palydėtas plojimais.