„Vaivorykštės“ gimnazistai tyrinėjo moderniausioje laboratorijoje

„Jaunojo tyrėjo“ kursuose dalyvavusi biologijos mokytoja metodininkė R. Mankevičienė ir gimnazistai gavo pažymėjimus ir „Jaunojo tyrėjo“ klubo nario korteles. Neabejojama, kad rengiant tokius projektus ieškoma talentų, kurie ateityje džiugintų moksliniais pasiekimais tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

 

Konsultuotis su mokslininkais, naudotis visame Pabaltijyje moderniausia laboratorija ir atlikti tyrimus – tokią galimybę neseniai turėjo 16 Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistų. „Jei nors vienas iš jų pasuks mokslininko keliu, tai jau bus laimėjimas“, – įsitikinusi gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Raimonda Mankevičienė.

Geriausi pilno grūdo miltai

Gimnazistai dalyvauja „Jaunojo tyrėjo“ projekte, kurį vykdo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Jau du kartus jiems surengti mokymai Vilniuje. „Pirmą kartą buvome balandį tris dienas, tuomet pristatyta laboratorija, suteikta teorinių žinių. Vėliau atlikome testą, kuriuo buvo įvertinti mūsų gebėjimai. Pagal tai mus suskirstė į keletą grupių (biochemijos, mikrobiologijos ir pan.). O nuvykę gegužę atlikome tyrimus. Jiems taip pat buvo skirtos trys dienos“, – pasakojo „Vaivorykštės“ gimnazistė Katryna Ilginytė.

Mergina darbavosi biochemijos grupėje. Pagal biureto reakciją nustatė, kuriuos miltus verta vartoti žmogui. Pasirodo, kad patys geriausi yra pilno grūdo miltai, kurie nėra labai apdirbti, dėl to juose gausu reikalingų medžiagų. Toje pačioje biochemijos grupėje dirbo ir dar dvi gimnazistės Brigita Razgaitytė ir Emilija Eringytė. Visos atkreipė dėmesį, kad pilno grūdo miltus turėtų vartoti ir norintieji sulieknėti. Paklaustos, ar norėtų ateityje pasirinkti mokslininkių kelią, atsakė, jog atlikti tyrimus buvo įdomu, tačiau dar nėra galutinai apsisprendusios dėl profesijos. „Mane vilioja ir meninis kelias. Pamačiau, kokia sunki mokslininko duona, todėl nors anksčiau labai domėjausi biologija, dabar esu giliuose apmąstymuose“, – prisipažino Katryna.

Pieną rinksis parduotuvėje

Evelina Rimkutė, Emilija Bukytė ir Ugnė Šimuliūnaitė buvo mik­robiologijos grupėje ir aiškinosi, kurį pieną gerti sveikiausia. „Tyrėme du naminio pieno mėginius, vieną iš jų atsivežėme iš Gargždų. Taip pat atlikome pirktinio pieno iš kartoninės dėžutės patikrinimą. Mažiausiai blogųjų bakterijų radome būtent piene iš parduotuvės. Jį gerti sveikiausia. Apsidžiaugėme, nes tokį ir vartojame namuose“, – šypsodamosi pasakojo jaunosios tyrėjos. Evelinai ir Ugnei mokslininko kelias atrodo patrauklus.

Biofizikos sritis teko „Vaivorykštės“ gimnazistams Nojui Mukauskui ir Dominykui Špelveriui. Vaikinai analizavo ankštinių daržovių cheminius ryšius, esančias naudingas medžiagas. Žirniuose rado magnio, cinko, chromo. „Dar į mūsų rankas pateko cukinijos, jose radome dar daugiau chromo nei ankštinėse daržovėse. Gal ir nelabai mėgstam, bet dabar valgysim ne tik žirnius, bet ir cukinijas“, – šmaikštaudami kalbėjo gimnazistai.

Ieškojo sunkiųjų metalų

Mokslininko kelias vilioja ir „Vaivorykštės“ gimnazistą Eriką Sokolovą. Jis laboratorijoje dirbo biofizikos grupėje. Tyrė dirvožemius iš įvairių sostinės vietų ir ieškojo jų sudėtyje sunkiųjų metalų: švino, nikelio, volframo, arseno ir pan. „Paėmėme mėginį iš teritorijos, esančios greta degalinės. Iškart pamatėme, kad ten labai didelė bromo koncentracija. Tai rodo, kad dirvožemis itin užterštas. Jei viskas keliauja į gruntinius vandenis, neigiamo poveikio žmogus neišvengs“, – įsitikinęs gimnazistas.

Nei kelionė, nei apgyvendinimas viešbutyje, maistas gimnazistams nekainavo. Jiems buvo sukurtos geros gyvenimo sąlygos, tačiau mainais jie liejo prakaitą Pabaltijyje moderniausioje laboratorijoje, po to rengė ataskaitas, jų pristatymus. Minėtos laboratorijos įrengimas kainavo milijonus. „Vien pipetė, kurią gimnazistai laikė rankose, galėjo kainuoti

1 000 Lt. Tad nieko keista, jei kam nors ir drebėjo rankos. Elektroninio mikroskopo kaina anuomet siekė 1,5 mln. Lt. Gimnazistai dirbo ir su nanodropu. Tokių priemonių mokyklos, gimnazijos neturi, tad tai buvo neeilinė proga. Džiugu tai, kad mokiniai, atliekantys tyrimus, yra kviečiami toliau naudotis laboratorijos įranga“, – sakė gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė R. Mankevičienė.

Gimnazistai dėkoja juos į sostinę lydėjusiai socialinei pedagogei Rositai Jankauskaitei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių