VVG „Pajūrio kraštas“ argumentai lėšoms gauti opozicijos nesužavėjo: tai – ne Savivaldybės įstaiga
Vicemerę Ligitą Liutikienę Taryboje pakeitė LSDP narys Antanas Skiotys

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje praėjusį ketvirtadienį priimti 35 sprendimo projektai, išklausytos trys informacijos. Tarybos posėdyje dalyvavo 26 iš 27 Tarybos narių. Daugiausia klausimų susilaukė klausimas dėl administravimo lėšų skyrimo Vietos veiklos grupei „Pajūrio kraštas“.
Meras Bronius Markauskas posėdyje pranešė, kad baigta Gargždų kultūros centro renovacija, numatyta ir atidarymo data – gegužės antra savaitė.
Pokyčiai Tarybos gretose
Nuo balandžio 1 d. iš Tarybos narės į vicemerės poziciją perėjo buvusi socialdemokratė, dabar politinės partijos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narė Ligita Liutikienė. Tad Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje atsilaisvino viena vieta, kurią ketvirtadienį vykusiame posėdyje užėmė kitas pagal kandidatų sąrašą po L. Liutikienės į Tarybos narius kandidatavęs Antanas Skiotys. Naujajam Tarybos nariui davus priesaiką, jį sveikino bendrapartietis, Seimo narys Alvydas Mockus.
Tarybos narys A. Skiotys, kaip rašoma Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje, yra UAB „Gargždų plytų gamyklos“ generalinis direktorius, Dovilų seniūnijos seniūnaitis, Dovilų bendruomenės valdybos narys.
Pirks socialinius būstus
Savivaldybės taryba svarstė klausimą dėl penkių socialinių būstų pirkimo, kuriam pritarė visi Tarybos nariai. Sprendimo projekte nurodoma, kad ketinama įsigyti tvarkingus, įrengtus ir tik gyvenamosios paskirties socialinius būstus. „Pirkimas skirstomas į 5 dalis. Kiekvienoje dalyje numatoma pirkti po vieną butą ir sudaryti po atskirą pirkimo sutartį. Perkami socialiniai būstai Gargždų ir Priekulės miestuose bei Vėžaičių, Kretingalės ir Dovilų miesteliuose“, – rašo sprendimo projekto rengėjai.
Priimtu sprendimu siekiama sumažinti pažeidžiamiausių gyventojų grupių socialinę atskirtį aprūpinant nupirktais socialiniais būstais asmenis, turinčius teisę į socialinio būsto nuomą.


Pritarta darbo užmokesčio finansavimui
Daugiau klausimų Tarybos nariams sukėlė sprendimo projektas dėl lėšų skyrimo vietos veiklos grupei „Pajūrio kraštas“ 2016‒2023 metų vietos plėtros strategijos projektų centralizuotam administravimui. „Bus skirtos lėšos vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ administravimui, taip prisidėta prie pagal priemonę „Ūkio ir verslo plėtra“ 22 finansuotų projektų administravimo, kurių dėka rajone bus sukurtos 46,2 naujos darbo vietos“, – rašoma aiškinamajame rašte.
Už šį sprendimo projektą Tarybos narių balsai pasiskirstė taip: 14 balsavo už, 8 susilaikė. Taryba VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkės Raimondos Damulienės klausė dėl lėšų panaudojimo, dydžio, jų trūkumo.
VVG „Pajūrio kraštas“ lėšų administravimui prireikė pasikeitus žemės ūkio ministro įsakymo metodikai. Kaip rašoma Tarybai pateiktuose dokumentuose, atsižvelgiant į LR žemės ūkio ministerijos skirtas lėšas, informaciją apie sąskaitos likutį bei tai, kad strategija įgyvendinama iki spalio 30 d., siūlyta skirti VVG „Pajūrio kraštas“ finansavimą administravimo lėšoms (darbo užmokesčiui), kuris sudarytų 42 000 eurų.
Buvo VVG „Pajūrio kraštas“ prašymas skirti 144 tūkst. Eur administravimo išlaidoms, tačiau, pasak mero B. Markausko, po ilgų derybų, skaičiavimų, buvo teikiamas projektas 42 tūkst. Eur.
Tvirtino būsiant bėdą
Posėdyje R. Damulienė teigė, kad mažesnis lėšų skyrimas sukels bėdą, teks peržiūrėti biudžetą. „Krūviai yra milžiniški, šiuo metu mes dirbame ne 8 valandas, dirbame daug daugiau, ir šeštadienį, sekmadienį. Situacija yra labai rimta, krūviai šiuo metu yra per dideli, turime tokį labai mažą biudžetą, reikia mokėti atlyginimus, turime įsipareigojimų ryšio operatoriams, valymo, šildymo paslaugoms. Negalime nutraukti sutarčių, tada paralyžiuotųsi mūsų VVG veikla. Šie pinigai būtų sprendimas tik atlyginimams“, – kalbėjo R. Damulienė.
Meras pažymėjo, kad, ko gero, pirmąkart VVG projektui nebuvo numatyta lėšų administravimui: „Tai, ką Žemės ūkio ministerija skiria, tikrai nėra adekvatu ir mus, kaip savivaldybę, pastatė į tokią situaciją. Tai irgi nėra normalu, kada savivaldybė turi ieškoti pinigų projektų administravimui. Jeigu ateitų klausimas apie VVG administracijos išgyvenimą, mes šiandien nekalbėtume, bet tai yra 3 mln. eurų parama VVG verslo projektams ir tuos projektus reikia administruoti, priešingu atveju reikėtų atsisakyti 3 mln. eurų, kuriuos gauname būtent verslo projektų įgyvendinimui.“
Priekaištavo dėl neūkiškumo
Opozicijos lyderis, Tarybos narys, liberalas Justas Ruškys, kalbėdamas apie balsavimo motyvus, atkreipė dėmesį, kad situacija VVG „Pajūrio kraštas“ buvo žinoma jau anksčiau. Mat VVG praėjusiais metais Savivaldybės irgi prašė skirti didelę sumą lėšų, tačiau nusipirko transporto priemonę, vyko į keliones ir komandiruotes. „Jau rudenį jūs žinojote, kad pinigų suma bus kitokia, ar jų iš viso nebus. Dažniausiai bent jau protingas ir rūpestingas žmogus tikriausiai savo lėšas planuojasi kitaip: pradeda taupyti, ieškoti kitų galimybių, kaip gyventi ateinantį laikotarpį. Nes niekas nekalba apie jūsų užsidarymą“, – kreipdamasis į VVG vadovę ir Tarybos narius pažymėjo opozicijos lyderis. J. Ruškys kėlė klausimus, kodėl VVG neužsigarantavo išorės lėšų, kai teikia paslaugas kitiems, kaip bus apmokamos paslaugų sąskaitos, kai Savivaldybės skiriama suma padengs tik darbuotojų atlyginimus, o Savivaldybė iš geros valios padedanti, nors VVG yra atskira įstaiga, pati turinti galimybių užsidirbti pinigų.
R. Damulienė paaiškino, kad esą tiekėjams bus atsiskaityta iš ministerijos gautų lėšų, o transporto priemonė įsigyta iš projektinių, ne administravimo lėšų.
Gabrielė ČIUNKAITĖ
Edvardo Gelžinio ir „Bangos“ archyvo nuotr.