Vyrai vis labiau supranta, kad emocinė sveikata yra svarbi ir jiems

Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro ir Emocinės paramos vyrams linijos vadovo, geštalto psichoterapijos praktiko D. Dociaus patarimas vyrams: „Jeigu jaučiate, kad nebegalite susitvarkyti vienas, kreipkitės.“

„Pagalbos vyrams centras yra svarbi ir reikalinga įstaiga, padedanti vyrams išgyventi sunkius gyvenimo momentus. Šis centras teikia specializuotą pagalbą, kuri yra pritaikyta būtent vyrų poreikiams“, – teigia VšĮ Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro ir Emocinės paramos vyrams linijos vadovas, geštalto psichoterapijos praktikas Darius Docius, su kuriuo kalbėjomės apie jo vadovaujamos įstaigos veiklą, jos svarbą, vyrų baimes kreiptis pagalbos ir kodėl svarbu jos ieškoti.
Platus paslaugų spektras
– Įsikūrėte 2020 metais. Sakykite, kaip gimė Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras? Kokia jo misija bei vizija šiandien?
– Pagrindinis postūmis įkurti specializuotą pagalbos vyrams centrą kilo iš realių poreikių, kuriuos atskleidė bendradarbiavimas su įvairiomis vietos bendruomenėmis bei socialinių paslaugų srities specialistais. Pastebėta, kad dalis vyrų, susidūrę su emocinėmis, psichologinėmis problemomis ar patyrę krizes šeimoje, nesiryžta kreiptis pagalbos dėl visuomenėje vis dar gajų stereotipų. Vienas tokių – vyras privalo pats susitvarkyti su sunkumais. Šis supratimas paskatino sukurti specializuotą erdvę, kurioje vyrai galėtų gauti profesionalią, konfidencialią pagalbą, užmegzti ryšį su bendraminčiais ir jaustis išgirsti be išankstinių nuostatų.
Centro misija nesikeitė – skatinti Klaipėdos regione gyvenančių vyrų emocinę gerovę ir stiprinti jų psichologinį atsparumą, remiantis empatija, įgalinimu ir bendrystės vertybėmis. Tikime, kad kiekvienas vyras nusipelno supratingos aplinkos, kurioje jis gali laisvai reikšti savo jausmus ir patirtis bei gauti reikiamą paramą ir įrankius savo emocinei sveikatai puoselėti.
Na, o vizija – kurti atviresnę, sveikesnę ir psichologiškai stipresnę Klaipėdos apskrities bendruomenę, kurioje kiekvienas vyras yra įvertintas, palaikomas ir įgalintas siekti pilnavertiškos ir prasmingos gyvenimo kokybės.
– Kokias paslaugas centras teikia vyrams?
– Esminis mūsų siekis – sukurti saugią erdvę, kur vyras galėtų atvirai kalbėtis apie savo sunkumus ir gauti reikiamą paramą. Pirmiausia teikiame psichosocialinę pagalbą. Centre dirba psichologai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, padedantys vyrams spręsti emocinius, psichologinius bei santykių sunkumus. Taip pat pasiekiama emocinė parama telefonu, nes turime specializuotą pagalbos liniją „Nelik vienas“ (www.nelikvienas.lt). Tad kasdien nuo 18 iki 22 val. telefonu +370 604 11119 paskambinęs vyras gali anonimiškai ir konfidencialiai pasikalbėti apie slegiančius sunkumus, problemas ar išgyvenimus. Emocinę paramą teikia specialiai tam apmokyti savanoriai iš visos Lietuvos. Mums svarbu, kad kiekvienas, esantis bėdoje, būtų išgirstas, priimtas, suprastas.
Nors didelių grupinių užsiėmimų šiuo metu nevykdome, tačiau reguliariai kviečiame vyrus į savigalbos grupes. Tai uždaro formato susitikimai, kuriuose vyrai dalijasi savo patirtimis ir išgyvenimais, mokosi vieni iš kitų, ugdo asmeninį atsparumą bei tarpusavio supratimą.
Periodiškai organizuojame Nesmurtinio elgesio ir santykių gerinimo mokymus, kuriuose mokosi konstruktyviai valdyti emocijas bei konfliktines situacijas, stiprinti sveiką bendravimą poroje, šeimoje ar darbinėje aplinkoje. Tai efektyvus būdas keisti netinkamus įpročius, gerinti bendravimo kokybę ir kurti pozityvius santykius.
– Įprasta, jog akcentuojamos problemos, su kuriomis susiduria moterys. Dar aktyviau kalbama apie pagalbos joms būdus. O kokius sunkumus dažniausiai išgyvena vyrai, kurie kreipiasi į centrą pagalbos?
– Tradicinės nuostatos, kad vyras turi būti stiprus ir viską ištverti pats, vis dar daro įtaką vyrų elgesiui bei sprendimui, ar kreiptis pagalbos. Dažniausiai jie pas mus ateina, kai jaučia didelį emocinį diskomfortą: nerimą, stresą, depresijos požymius, patiria krizę santykiuose: skyrybos, tarpusavio konfliktai, nesutarimai dėl vaikų auklėjimo, susiduria su alkoholio, kitų psichoaktyvių medžiagų arba lošimų priklausomybėmis, išgyvena finansinius sunkumus ar susiduria su nedarbu, negalėdami rasti išeities iš susiklosčiusios padėties, patiria smurtą ar rodo smurtinio elgesio požymių bei nori keisti tokį destruktyvų bendravimo modelį.
Svarbu suprasti, kad vyrai, kaip ir moterys, gali išgyventi įvairius psichologinius ir socialinius sunkumus, o išankstinės nuostatos jiems gali trukdyti ieškoti pagalbos laiku.
Kelias iki centro
– Ar galėtumėte papasakoti apie tipinį kliento kelią nuo kreipimosi iki pagalbos gavimo?
– Pirmasis kontaktas vyksta telefonu, el. paštu arba per interneto svetainę. Tuomet, jei tik yra galimybė, vyras kviečiamas pirminiam gyvam kontaktui. Jo metu mūsų centro specialistas – socialinis darbuotojas ar psichologas – išklauso situaciją, įvertina vyro poreikius, paaiškina, kokia pagalba teikiama centre. Kartu nusprendžiama, ar reikia psichologinių konsultacijų, priklausomybių konsultanto paslaugų ar socialinio darbuotojo pagalbos, galbūt savigalbos grupės ar mokymų.
Toliau vyksta tolimesnės konsultacijos ir stebėsena – vyras reguliariai bendrauja su jam priskirtu specialistu, jei pageidauja, dalyvauja savigalbos grupėje ar atitinkamuose mokymuose. Pagal situacijos raidą atnaujinamas bei koreguojamas veiksmų planas. Kai krizė įveikta ar situacija stabilizuojasi, pagalba gali būti užbaigiama, tačiau visada kviečiame palaikyti ryšį, kad prireikus būtų galima greitai reaguoti į naujus sunkumus.
Viso proceso metu vyrui užtikrinamas konfidencialumas ir pagarbus, supratingas bendravimas. Tiesa, šiuo metu nemokamą pagalbą galime suteikti tik Klaipėdos mieste deklaruotiems ir (ar) faktiškai gyvenantiems asmenims.
– Užsiminėte apie vis dar gajas nuostatas, atbaidančias vyrus nuo pagalbos paieškų. Vis dėlto ar daug vyrų išdrįsta kreiptis?
– Kreipimųsi skaičius pastaruoju metu auga, o tai rodo, jog vyrai vis labiau supranta, kad emocinė sveikata yra svarbi ir jiems. 2024 metais į vyrų centrą kreipėsi ir psichosocialines paslaugas – ilgalaikę pagalbą – gavo 53 asmenys. Metais anksčiau – vos 25 asmenys. Savigalbos grupėse dalyvauja 20 vyrų. Emocinės paramos linijoje buvo suteikta per 2 500 emocinės paramos pokalbių. Sociokultūriniuose renginiuose apie vyrų emocinę ir fizinę sveikatą dalyvavo per 100 Klaipėdos regione gyvenančių vyrų.
Žinoma, dalis vyrų vis dar nedrįsta atvirai pripažinti savo sunkumų, tad mūsų užduotis – informuoti visuomenę, padėti suprasti, kad pagalbos paieška nėra silpnumo ženklas. Kuo plačiau sklinda žinia apie tokius centrus ir pagalbos linijas kaip „Nelik vienas“, tuo daugiau vyrų atranda drąsos kreiptis.
– Kaip centras prisideda prie smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kokias programas ar iniciatyvas jis įgyvendina šioje srityje?
– Bendradarbiaujame su kitomis organizacijomis, vykdome švietėjišką veiklą, stengdamiesi visuomenę supažindinti su smurto priežastimis, formomis ir būdais jam sustabdyti. Vis labiau kalbame apie tai, kad smurto aukomis gali tapti ir vyrai, todėl suteikiame tiek emocinę, tiek teisinę, tiek psichologinę pagalbą vyrams, susiduriantiems su prievarta.
Dirbame su nuo smurto nukentėjusiais ar į smurtinį elgesį linkusiais vyrais. Pagalbą jiems teikiame individualiai, taip pat rekomenduojame dalyvauti specializuotuose nesmurtinio elgesio ir santykių gerinimo mokymuose, padedančiuose keisti destruktyvius bendravimo modelius. 2025 metų planuose yra organizuoti bandomuosius nesmurtinio elgesio mokymus, kuriuose bus siekiama integruoti naujausius, su elgesio keitimu susietus, metodus.
Taip pat centro darbuotojai periodiškai dalyvauja smurto artimoje aplinkoje komisijų Klaipėdos regione veikloje.
Džiugina sėkmės istorijos
– Kokie yra sėkmingiausiai įgyvendinti projektai ar iniciatyvos, kuriomis centras didžiuojasi?
– Pirmiausia – emocinės paramos vyrams linija „Nelik vienas“. Tai bene svarbiausias mūsų projektas. Nuo linijos įkūrimo jau suteikta daugiau kaip 12 000 emocinės paramos skambučių vyrams iš visos Lietuvos. Per šį periodą buvo parengta daugiau kaip 100 emocinės paramos linijos savanorių. Emocinės paramos linija yra įtraukta į Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociaciją, yra tikroji šios asociacijos narė, o tai jau pripažinimas nacionaliniu mastu.
Dar vienas sėkmingas projektas – savigalbos grupės vyrams. Taip pat – iniciatyva „Bendrystėje lengviau“, kurią įgyvendinant kiekvieną lapkričio mėnesį organizuojami psichoedukaciniai mokymai vyrams apie fizinės ir psichinės sveikatos prevenciją. Šį iniciatyvų ciklą užbaigiame iškilmingu Tarptautinės vyrų dienos minėjimu pas mūsų partnerius, „Vinetu kaime“.
– Ar galėtumėte pasidalinti bent viena sėkmės istorija, kai centro pagalba buvo ypač efektyvi ir pakeitė vyro gyvenimus?
– Mūsų praktikoje pasitaiko daugybė įkvepiančių istorijų, rodančių, kad kiekviena sudėtinga situacija turi sprendimą. Pasakodamas vieną iš realių istorijų, tam, kad išlaikyčiau konfidencialumą, pakeisiu pagrindinio jos herojaus vardą. Tai pasakojimas apie Tadą, kuris ilgą laiką buvo priklausomas nuo alkoholio.
Jis teigė, kad iš pradžių gėrė „atsipalaidavimui“ po intensyvaus darbo, tačiau, laikui bėgant, alkoholis tapo nuolatine kasdienybės dalimi. Dėl to pradėjo byrėti jo šeima, pašlijo santykiai su draugais, prastėjo sveikata. Galiausiai, jam supratus, jog gyvena ties susinaikinimo riba, žmona pasiūlė kreiptis pagalbos. Tadas atėjo į Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centrą, kur pirmiausia pradėjo lankytis individualiose konsultacijose su psichologu. Po kelių mėnesių prisijungė ir prie savigalbos grupės, kur susitiko vyrus, išgyvenančius panašias krizes. Kartu su priklausomybių specialistu ir socialiniu darbuotoju jam pavyko sudaryti blaivybės palaikymo planą. Šiandien Tadas jau daugiau nei metus gyvena blaiviai – atrado naujus pomėgius, atnaujino ryšius su vaikais ir sutuoktine. Pasak jo, drąsa kreiptis pagalbos buvo sunkiausias, bet svarbiausias žingsnis, kurį jis kada nors žengė.
Ši ir panašios istorijos atskleidžia, kad tinkama pagalba ir palaikymas gali lemti itin reikšmingus pokyčius. Kiekvienas vyras gali atrasti jėgų keistis, kai šalia – profesionalų ir bendraminčių bendruomenė.
Pagalba – drąsos ženklas
– Pakalbėkime apie centro ateities planus – ar numatoma plėsti veiklą, teikiamų paslaugų spektrą?
– Norime padidinti savanorių ir profesionalų skaičių, kad visiems vyrams, kurie kreipiasi, būtų prieinamas greitas emocinis palaikymas. Nuo šių metų kovo mėnesio kartu su kita vyrų linija jungsimės į bendrą vyrų liniją, kuri darbo dienomis nuo 10 iki 14 ir nuo 17 iki 22 val. teiks nemokamą kompleksinę nuotolinę pagalbą vyrams. Apie tai išsamiau paviešinsime jau artimiausiu metu.
Pastarasis laikotarpis parodė, kad daliai vyrų paprasčiau ir patogiau bendrauti internetu. Šių metų planuose pasiūlyti vyrams daugiau nuotolinių konsultacijų, savigalbos grupių susitikimų virtualioje aplinkoje.
Norime pasiekti jaunesnius, organizacijose dirbančius vyrus, kad gerosios praktikos, susijusios su emocine sveikata, dar greičiau sklistų visuomenėje. Taip pat siekiame tobulinti Nesmurtinio elgesio ir santykio gerinimo mokymus bei didinti organizuojamų mokymų kiekį visame Klaipėdos regione.
– Ką norėtumėte pasakyti vyrams, kurie šiuo metu išgyvena sunkumus ir svarsto kreiptis pagalbos?
– Pirmiausia norisi padrąsinti – jūs nesate vieni. Ieškodami pagalbos rodote brandą ir rūpestį savo bei artimųjų ateitimi. Pagalba – tai drąsos, ne silpnumo ženklas.
Jeigu jaučiate, kad nebegalite susitvarkyti vienas, kreipkitės. Esant sunkumų, parašykite mums ar paskambinkite emocinės paramos linijai „Nelik vienas“. Čia rasite žmones, kurie jus išklausys, supras ir padės surasti tinkamiausią sprendimą.
Kiekvienas vyras nusipelno pagarbos, dėmesio ir galimybės gyventi emociškai visavertį gyvenimą – būtent tam ir dirbame Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centre.
Gintarė KARMONIENĖ
Dariaus DOCIAUS asmeninio archyvo nuotr.

Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro ir Emocinės paramos vyrams linijos vadovo, geštalto psichoterapijos praktiko D. Dociaus patarimas vyrams: „Jeigu jaučiate, kad nebegalite susitvarkyti vienas, kreipkitės. Esant sunkumams, parašykite mums ar paskambinkite emocinės paramos linijai „Nelik vienas“. Čia rasite žmones, kurie jus išklausys, supras ir padės surasti tinkamiausią sprendimą.“

Pagrindiniai kontaktai pagalbai gauti: Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras – tel. +370 603 41 685; el. paštas pagalba @vyrucentras.lt; internetinė svetainė https://vyrucentras.lt, feisbuko paskyra https://www.facebook.com/VyruPagalbosCentrasKlaipedoje, emocinės paramos vyrams linija „Nelik vienas“ – tel. +370 604 11 119; el. paštas pagalba@nelikvienas.lt; internetinė svetainė https://nelikvienas.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content