Imkim ir pasikutenkim

Po Naujųjų sutiktuvių įprasta skaičiuoti praėjusių metų rezultatus, lyginti juos su prognozuotais planais ir ieškoti įgyvendintų bei nelabai pavykusių rezultatų priežasčių. Ne išimtis – ir pirmosios šių metų dienos.

Vos nurimus šventinėms fanfaroms besta į gimstamumo rodiklius. Nors ir kaip būtų apmaudu, jie sudaužė lūkesčius 2021-aisiais startuoti stulbinančiais rezultatais.

Gimstamumo kreivės augimo prognozės užsimezgė dar pirmojo karantino metu. Manyta, kad tarp keturių sienų užsidariusios poros laiko neleis bergždžiai, ir po maždaug keturiasdešimties savaičių laukimo Lietuvoje pandemines nuotaikas nors trumpam nustelbs kūdikių bumą liudijantis mažylių verksmas.

Deja, nepadėjo nei priverstinis karantinas, nei tuomet dar tik kandidato į dabartinį Seimą Antano Guogos pažadai už kiekvieną naujagimį šeimai atseikėti po dešimt tūkstančių eurų. Netrukus 10 eurų padidėsiantys kas mėnesį šeimoms mokami vaiko pinigai taip pat nepaskatino lietuvių gausinti savo namų ūkių.

Tiesa, 2021-uosius pasitikome su šiek tiek ūgtelėjusia gimstamumo kreive. Pernai šalyje gimė bemaž trimis tūkstančiais mažylių daugiau nei 2019-aisiais.

Smagu, kad daugiau, tačiau kūdikių bumu to nepavadinsi. Į jį gali lygiuotis nebent 2008-ieji, kuomet Lietuvoje gimė apie 35 tūkstančius mažylių – maždaug 15 proc. daugiau nei pernai.

Pandemijos įkarštyje vyraujantis nesaugumo jausmas dėl ateities padarė savo. Žinoma, prisidėjo ir auganti moterų emancipacija, skatinanti siekti profesinių aukštumų atidedant motinystės džiaugsmus. O lemiamas veiksnys, pasirodo, vis retesni lytiniai santykiai.

Meilės guolio malonumais mėgaujamasi net pusantro karto rečiau nei prieš gerą dešimtmetį. Taip televizijos žiniose anądien, neilgai trukus po Naujųjų sutiktuvių, tikino garsus biomedicinos mokslų daktaras, profesorius Balys Dainys, o jam antrino psichologas Andrius Kaluginas.

Kaip pridera savo srities žinovams, pateikė ir priežasčių: įnikimas į socialinius tinklus, nuošaly paliekant kitus gyvenimo malonumus, taip pat pornografijos industrijos klestėjimas. Greta rikiuojasi stresas ir mažėjanti testosterono koncentracija stipriosios lyties atstovų organizme.

Vieno namų ūkio ribose apribotos poros, atrodo, kaip įmanydamos vengia intymumo. Panašu, kad rekomendacijos viešumoje laikytis dviejų metrų atstumo įsišaknijo jų sąmonėje ir net miegamajame. O kaip tik prisilietimai, apkabinimai, bučiniai ir bet kokia kita intymumo išraiška karantino metu ypatingai svarbi – liudija mokslininkai. Žmonijos poreikių, įpročių, būklių ir nuotaikų pokyčiai pandemijos kontekste šiuo metu tapo bene aktualiausiu jų tyrimų objektu.

Vienų tyrimų dalyviai sako, kad priverstinė izoliacija – palanki prielaida aktyvesniam intymiam gyvenimui. Kitų tyrimų autoriai nuogąstauja, kad stresas, nerimas, socialinė izoliacija daro neigiamą poveikį porų intymumui ir emociniam artumui.

Majamio universiteto tyrėjai primena, kad lytėjimas yra vienas iš penkių pamatinių žmogaus pojūčių (šalia regos, uoslės, skonio, klausos) ir įvardija jį kaip priešnuodį infekcijoms, aukštam kraujo spaudimui, skausmui bei nemigai. Šis priešnuodis gyvybiškai svarbus ir ką tik gimusiam mažyliui, ir savo saulėlydį pasitinkančiam senoliui.

Mokslininkų priminimas apie fizinę bei psichinę sveikatą tausojančius prisilietimus ir nežinia kada atlaisvėsiantis karantinas gali būti prielaida nepigių nuotolinių savimasažo kursų ir masažuoklių suklestėjimui. Bet gal neskubėkim išlaidauti – gal imkim pradžiai ir iškutenkim visus savo namų ūkio gyventojus.

Laura SĖLENIENĖ

Žurnalistė, komunikacijos specialistė, lektorė


Taip pat skaitykite:

B. Markauskas: 2020-ieji. Geresni ar blogesni, bet įsimintini
Gargždų didžiausia Trispalvė – apgintos Laisvės garbei
Sausio 13-osios  30 metų –  30 kilometrų
„Buvau kaip kareivis, fotoaparato objektyvas – tarsi ginklas, fotojuostelės – mano kulkos“, –
Privačiuose darželiuose karantinas vienus išguldė, kitų nesustabdė
Karantino koridoriuje – šviesos ženklai:  sergančiųjų mažėja, vakcinacija įsibėgėja
„Amber-Arlangos“ tinklininkai apgynė LTF Didžiąją taurę
Vaiko dienotvarkė: kiek laiko leisti jam naudotis kompiuteriu?
Penktadieniais – sriuba vienišiems senoliams
Kviečiame dalyvauti Jaunimo veiklos skatinimo projektų konkurse
Greitas testas!  Pasitikrink, ar esi potencialus DAROM savanoris:
Kai pasninga...
LRT reporterė Jovita Gaižauskaitė: „Žurnalistika – žmonėms ir apie žmones“
Ateinančios galimybės – permainos versle
Savanoris: siekis padėti žmonėms įveikia baimę
Kai iš gyvenimo norisi daugiau
Polikarbonatiniai šiltnamiai: šiltnamių įvairovė bei polikarbonatinės dangos nauda
Skardinė stogo danga – tinkamas pasirinkimas daugeliu atvejų

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Ramybės deficitas

Lotynų kalboje žodis deficit reiškia…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook