Įspūdžiai

Lapiškiai kaimo nekeistų į užsienio didmiestį


Šį pavasarį grupelė Lapių bendruomenės narių, prieš porą metų pasiryžusių mokytis anglų kalbos, panoro aplankyti savo mokytojo Deivido Holliday šalies sostinę Londoną. Jis ne tik geranoriškai mokė lapiškius savo gimtosios kalbos, bet ir padėjo susiruošti kelionei į lietuvaičių apgultą didmiestį. Savaitę jame dairęsi lapiškiai nusprendė niekada nekeisti savo kaimo į jokį užsienio miestą.


Ekskursijos vadovas – Deividas


Lapių bendruomenės pirmininkė Laima Karbauskienė pasakojo, jog prieš porą metų grupelė kaimo žmonių panoro mokytis anglų kalbos. Anglijos ir Lietuvos pilietybę turintis Deividas Holliday geranoriškai sutiko. „Mes mokėmės angliškai, o jis – lietuviškai, – šypsojosi bendruomenės narė Elena Kundrotienė. – Vėliau nusprendėme nukeliauti į savo mokytojo gimtąją šalį“. Į kelionę kartu su juo susiruošė 4 Lapių bendruomenės nariai.


Žiemos vidury Deividas internetu užsakė bilietus pigių reisų skrydžiu lėktuvu. Į Londoną ir atgal bilietas kainavo 256 Lt. „Skridome per Varšuvą, iš jos – į Liutono miestą“, – dalijosi įspūdžiais ekskursijos dalyviai. Beje, nupirkęs bilietus Deividas tuoj pat užsakė vietas Jaunimo nakvynės namuose. „Jie puikioje vietoje – netoli Londono centro, viduryje parko, – pasakojo jis. – Kelionę pasirinkome tokiu metu, kol jaunimas dar neatostogauja“.


Beje, nakvynės namuose, kuriuose praleido savaitę, už parą teko sumokėti po 85 Lt. Tačiau ne tik už nakvynę: čia patiekiami ir sotūs pusryčiai.


Ekskursijai vadovavęs Deividas iš anksto planavo, ką parodysiąs gimtojoje šalyje lapiškiams. Geriausia galimybė susipažinti su miestu keliaujant pėsčiomis arba važiuojant maršrutiniu autobusu.


„Deividui patarus, nusipirkome savaitinį bilietą, kuris kainavo apie 78 litus, – pasakojo E. Kundrotienė. – Jis galioja visą parą. Labai naudinga, nes vienkartinis bilietas kainuoja apie 8 litus. Kiek mes būtume išleidę pinigų“…


Lapiškės aiškino, jog stengėsi įsitaisyti autobuso antrame aukšte, kad matytų Londono panoramą. „Autobusai nauji ir gražūs. Juose įrengta apsauga nuo teroristų, – dalijosi įspūdžiais ekskursijos dalyvės. – Vaizdo kameroje vairuotojas stebi autobusą. Mes jokios baimės nejutome“.


Britų Parlamente – anksčiau nei Vilniuje


Lapiškės teigė, kad didžiausią įspūdį palikę Parlamento rūmai. Norint ten patekti, reikalingas leidimas. Juo pasirūpino Deividas, parašęs laišką savo pažįstamam parlamentarui Roger Berry, kuris geranoriškai surengė ekskursiją lapiškiams.


Čia juos lydėjo du gidai: oficialus, dirbantis Parlamente, bei Deivido draugas, kuris į rusų kalbą vertė šio pasakojimą.


„Porą valandų vaikščiojome po Parlamentą, kurį sudaro lordų ir bendruomenės rūmai. Pamatėme Anglijos karalienės Elžbietos II patalpas, kuriose ji priima svečius, ilsisi“, – pasakojo lapiškės, dar neapsilankiusios Seimo rūmuose Vilniuje.


Jas nustebino, kad britų parlamentarai balsuoja be elektronikos pagalbos.


Lapiškiai apsilankė šv. Povilo katedroje. Šioje protestantų bažnyčioje tuokėsi princas Čarlzas su Diana. „Įveikę 531 laiptelį, atsidūrėme apžvalgos bokšte, ir prieš mus atsivėrė nuostabi Londono centro panorama“, – džiaugėsi lapiškės.


Ekskursijos dalyviai pamatė karalienės Elžbietos II rezidenciją – Bakingemo rūmus. Nustebino, kad Londono nacionalinėje galerijoje, kurioje eksponuojami įžymiausių pasaulio menininkų kūriniai, įėjimas nemokamas. E. Kundrotienei įstrigo ir tai, jog Londono transporto centro (geležinkelio, autobusų ir metro) stotyje „Viktorija“ turistams nemokamai dalijami lankstinukai su autobusų maršrutais.


Arbatos vakarėlis britų šeimoje


Vieną vakarą lapiškiai viešėjo Deivido draugo, buvusio kariškio lakūno, Iain namuose Londone. Jis su žmona (vaikai gyvena savarankiškai) gyvena bute netoli centro, prie kanalo „Mažoji Venecija“. Ši viduriniosios klasės šeima pakvietė lapiškius į arbatos vakarėlį.


„Deivido draugo žmona iškepė pyragėlių ir bandelių. Tai didelė pagarba svečiams, – maloniais įspūdžiais dalijosi lapiškės. – Puikiai supratome vieni kitus – vyras kalbėjo rusiškai, o jo žmona aiškiai angliškai“.


„Aš jiems pristačiau savo „studentus“ iš Lapių, todėl ir stengėsi“, – juokavo Deividas.


Emigrantams – ne pyragai


Lapiškiai aplankė pažįstamų klaipėdiškių, emigravusių į Londoną, šeimą, įsikūrusią Stratjorde. Jie nuomojasi būstą kotedže. Dviejuose aukštuose esančiose patalpose tėvai gyvena su 2 dukromis. Viena mokosi koledže, o mažoji – antraklasė. Vyras dirba statybose, o moteris, turinti aukštąjį išsilavinimą, neoficialiai tvarko turtingųjų namus. Lapiškės išsiaiškino, jog nemokėdamas kalbos geresnio darbo nerasi.


Anksčiau Klaipėdoje gyvenusi moteris dirbo parduotuvės vedėja. Dabar guodėsi, kad norėtų geresnio darbo, kad pasigenda bendravimo su žmonėmis. Emigrantai lietuviai susvetimėja, o su vietos gyventojais ne kažin kiek pasišnekėsi laužyta anglų kalba.


Deivido nuomone, statybininku dirbantis vyras dabar Lietuvoje uždirbtų ne mažiau.


Viena lapiškė apgailestavo, jog uostamiestyje ši šeima turėjo jaukų butą, ogi čia būstas užgriozdintas netinkamais baldais. Mat dažnai tenka apnakvindinti giminaičius, kurie čia atvyksta uždarbiauti. Tačiau emigrantai nenori grįžti į gimtinę ir pasirodyti esą vargšai.


Deivido manymu, jų vaikai ateityje Anglijoje gyvens geriau nei tėvai.


Prašė neišleisti jaunimo


Deividas pasistengė, kad Lapių kaimo atstovai Lietuvos ambasadoje Londone susitiktų su britų ir lietuvių bendrijos, įkurtos prieš 12 metų, nariais. Deividas taip pat narys. Iš viso joje – 25 žmonės – lietuviai ir britai, prijaučiantys Lietuvai. Susitikime dalyvavo ambasadoriaus A. Tauranto žmona Gražina. Be to, atvyko ir buvusio ambasadoriaus Vilniuje J. Hill žmona Kate. Jiedu prieš porą metų viešėjo Lapiuose surengtoje škotų vakaronėje. „Aš pasakojau apie Lapių kaimą, kaip pasikeitė infrastruktūra, apie turizmą“, – sakė Deividas.


Pasak E. Kundrotienės, jie labai nustebo išgirdę, jog mūsų šalyje kaimo žmonės laisvalaikį mėgsta leisti kaimo sodybose, pirtyse. „Lietuviai jau atitrūkę nuo savo gimtinės, – apgailestavo lapiškės. – Jie nustebę klausėsi, kad Lapiuose įkurta bendruomenė, turime darbą arba verslą“.


„Kalbėdama apie Lapių bendruomenę, jos ateitį, akcentavau, kad nemažai žmonių išvyksta į užsienį uždarbiauti, bet sakiau, jog sieksime sukurti tokią aplinką, kad emigrantus trauktų grįžti namo. Viena lietuvė nuoširdžiai prašė mūsų neleisti jaunimo išvykti į užsienį, nes čia jiems ne pyragai, dirba ne pagal savo kvalifikaciją“, – pasakojo L. Karbauskienė.


Po šios ekskursijos lapiškiai nusprendė, kad geriausia gyventi savo gimtinėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių