Konfliktinė situacija

Savivaldybės darbuotojų profsąjunga stojo ginti kolegų vertės


Kasmetinis Savivaldybės administracijos darbuotojų veiklos vertinimas šiemet sukėlė nemenką bruzdesį Savivaldybės koridoriuose. Vos metus veikianti Savivaldybės administracijos darbuotojų profesinė sąjunga pateikė skandalu kvepiantį raštą. Jame teigiama, kad pavaldinius vertinusiems skyrių vedėjams sudaryta vertinimo komisija darė psichologinį spaudimą ir vertė klastoti dokumentus. Neva to priežastis – labai gerai įvertinti kuo mažiau darbuotojų, mat pakilus darbuotojų kvalifikacijai kelti teks ir jų darbo užmokestį. To esą vengta dėl ir taip nepriteklinio Savivaldybės biudžeto.


Labai geri – keturi


Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų veiklos vertinimas už 2011 metus nepraėjo be incidentų. Dar vasario mėnesį Savivaldybės administracijos skyrių vedėjai, kaip ir kasmet, vertino juose dirbančius karjeros valstybės tarnautojus. Savo ruožtu vedėjus vertino Administracijos direktorius Česlovas Banevičius. Tiesioginiai vadovai „Labai gerai“ iš viso įvertino 11 valstybės tarnautojų. Sudaryta vertinimo komisija vasario pabaigoje sprendė, kuriems iš šių asmenų pakeisti teisinį statusą – suteikti aukštesnę kvalifikacinę klasę, paaukštinti pareigose ar skirti piniginį priedą. Komisijos sprendimu labai gerai įvertinti keturi valstybės tarnautojai. Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiajai specialistei Alinai Grigaitytei Dromantienei pasiūlyta II kvalifikacinė klasė – tai sudaro 207 Lt priedą prie pareiginės algos. Taip pat II kvalifikacinė klasė suteikta Agluonėnų seniūnijos seniūnei Laimai Tučienei. Jos alga padidėjo 230 Lt. Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiajai specialistei Violetai Šuminienei suteikus II kvalifikacinę klasę priedas sudaro 200 litų. Labai gerai įvertinta ir Leidimų ir sąvadų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Dilytė iki tol laikinai ėjo skyriaus vedėjos pareigas. Nuo šiol valstybės tarnautoja šias pareigas eina nuolat, jai suteikta 13-a kvalifikacinė kategorija, tačiau alga padidės tik 7 litais, nes jai jau buvo mokama priemoka už laikinai eitas pareigas. Bendra suma, komisijai įvertinus visus 4 valstybės tarnautojus, sudaro apie 700 litų per mėnesį. Tiesa, dar pernai vertinant darbuotojus už 2010 metus, labai gerai buvo įvertinta ir priedais prie atlyginimo pamaloninta 19 valstybės tarnautojų. Vertindama už 2009 metus komisija karjeroje nepakylėjo nė vieno Administracijos darbuotojo, nors tiesioginiai vadovai siūlė tai padaryti dviem pavaldiniams.


Komisiją kaltino subjektyvumu


Valstybės tarnautojų vertinimas netenkina prieš metus įsteigtos Savivaldybės administracijos darbuotojų profesinės sąjungos narių. Bemaž 60 darbuotojų vienijančios profsąjungos pirmininkės Laimos Tučienės rašte Savivaldybės merui ir Administracijos direktoriui pažerta skandalingų teiginių: esą skyrių vedėjai, kurie darbuotojų veiklą buvo įvertinę labai gerai bei patys taip įvertinti darbuotojai, buvo verčiami klastoti dokumentus – perrašyti vertinimo išvadas. Neva vertinimo komisijos nariams buvo daromas ir psichologinis spaudimas teigiant, kad labai gerai darbuotojų vertinti negalima dėl lėšų stygiaus. Negana to, esą komisijos posėdyje jau iš anksto buvo suformuotos vertinimo išvados, o vertindami darbuotojus komisijos nariai peržengė savo kompetencijos ribas. Profesinė sąjunga rašte teigia nesitaikstysianti su įstatymų pažeidimais ir reikalauja iš anksto suteikti visą informaciją darbuotojams aktualiais klausimais. Šį raštą praėjusio mėnesio Tarybos posėdyje su papildomu paklausimu merui paviešino Liberalių pažiūrų frakcijos pirmininkas Algirdas Liaudanskis.


Nežinojo apie nepriteklių?


Administracijos direktorius Česlovas Banevičius „Bangai“ tvirtino, kad profsąjungos ir vertinimo komisijos atstovai akis į akį susitiko dar balandžio pradžioje. „Savivaldybėje visi dirbantys yra lygūs. Pats pakviečiau atstovus ir paprašiau pakomentuoti, ką reiškia įvardytas dokumentų klastojimas, kada, kas ir kur darė psichologinį spaudimą. Profsąjungos atstovai tąkart pripažino, kad raštas buvo parašytas gal kiek per aštriai“, – teigė Č. Banevičius.


Direktorius neneigė, kad darbuotojus prašyta vertinti objektyviai, atsižvelgiant ir į nepriteklinį Savivaldybės biudžetą. „Kai kurie susitikime dalyvavę darbuotojai nusiminė, esą nežinojo biudžeto situacijos. Aš, kaip direktorius, vertinu, kad bet kuris, jau nekalbant apie skyrių vedėjus ir seniūnus, turi domėtis, koks biudžeto deficitas, kokie planai ruošiami, kokie projektai vykdomi. Kaip galima labai gerai vertinti darbuotojus, jei jie nežino pagrindinių dalykų ir to, kokiais finansiniais rodikliais atėjome į 2012 metus?“ – stebėdamasis klausė Č. Banevičius.


Rašydami „perspaudė“


Šiemet II kvalifikacinę klasę įgijusi Savivaldybės administracijos darbuotojų profsąjungos pirmininkė L. Tučienė teigė nepaisant įvertinimo gynusi profsąjungos narius. „Gal oficialiame rašte ir per kategoriškai įvardijome kai kuriuos faktus, tačiau tokį kreipimąsi paskatino tai, jog iš vadovybės negavome atsakymų į du paskutiniuosius mūsų raštus. Tiek su šia, tiek su buvusia valdžia profsąjunga geranoriškai bendravo ir šįkart nenorime konfliktuoti. Siekiame, kad mus priimtų kaip socialinį partnerį ir kviestų bendrai diskusijai prieš priimant darbuotojams aktualius sprendimus“, – teigė L. Tučienė. Anot profsąjungos lyderės, darbuotojai būtų sutikę kvalifikaciją įgyti ir be materialinio paskatinimo – esą būtų pakakę padėkos raštų ar kitokio moralinio įvertinimo. Neva metinis įvertinimas kai kuriems svarbus ne tik dėl priemokų, bet ir dėl motyvacijos dirbti, karjeros galimybių kitose institucijose.


Profsąjunga anksčiau raštiškai į Savivaldybės vadovus yra kreipusis dėl viešųjų konkursų skaidrumo, darbo sąlygų gerinimo, bendradarbiavimo kitais klausimais.


Direktoriui teikia darbo planus


Nuo šių metų kovo mėnesio Administracijos darbuotojams įvesta naujovė – Administracijos direktoriui jie privalo pateikti kiekvieno mėnesio darbo planą. Toks reikalavimas pirmą kartą Savivaldybėje buvo įvestas beveik prieš dešimtmetį, tačiau vėliau panaikintas. L. Tučienė įsitikinusi, kad planus „atgaivino“ profsąjungos viešas pareiškimas.


„Darbo planai reikalingi tam, kad ateityje galėtume objektyviau vertinti darbuotojus. Atsiversime ir pažiūrėsime, ar įgyvendinti užsibrėžti tikslai ir į tai atsižvelgsime. Natūralu, kad darbuotojai nenorėjo pritarti, tačiau paaiškinome, kad darbų sąrašas yra lyg strateginis veiklos planas. Planuoti savo darbo laiką ir užduotis nėra blogai“, – įsitikinęs direktorius Č. Banevičius.


Reikalauja švaros tualetuose


Savivaldybės administracijos darbuotojų profesinė sąjunga stojo ginti ir darbuotojų darbo sąlygų. Anot Č. Banevičiaus, minėto susitikimo metu užsiminta apie neprižiūrimus tualetus, kuriuose kartais pasigendama švaros priemonių, kondicionierius kabinetuose, rūkomojo poreikį. „Administracijos pastate dirba 109 žmonės, užsuka nemažai pašalinių asmenų, todėl kartais pasigendama ne vien ką tik padėto tualetinio popieriaus, bet ir klozetų dangčių, kranų. Pačiam yra tekę rasti iš čiaupo bėgantį vandenį, atlapas tualetų duris. Ūkio dalies darbuotojams nurodyta dažniau užeiti į viešo naudojimosi vietas ir parūpinti tai, ko jose trūksta. Pagal parengtą sąmatą tualetų sutvarkymas kainuotų 35 tūkst. Lt. Išsakyta nuomonė, jog Savivaldybėje reikia rūkomojo. Natūralu, kad aikštėje prie Muzikos mokyklos rūkyti negalima ir nedera, todėl numatytos kitos patalpos. Rūkomojo sąmata – 14 tūkst. Lt. Tai nėra didelės investicijos ir darbo sąlygomis tikrai pasirūpinsime“, – tikino Č. Banevičius.


Savivaldybės tarybos narys Liberalių pažiūrų frakcijos pirmininkas Algirdas Liaudanskis ketvirtadienį „Bangai“ teigė dar negavęs raštiško Savivaldybės vadovų atsakymo į Tarybos posėdyje pateiktą paklausimą. „Darbuotojų vertinimas neturi būti tiesiogiai susietas su kažkokia menama pinigų suma. Numatoma suma priedams neturi lemti vertinimo rezultatų, tai gali būti koreguojama per koeficiento dydį. Atsakingai ir produktyviai savo darbą atliekantis darbuotojas nusipelno gauti priedą, priešingu atveju bus menkinama jo motyvacija, o tai jau pavojus Savivaldybės reputacijai. Kaip biudžete surasti pakankamai lėšų priedams, privalo spręsti Administracijos vadovai kartu su politikais, o ne dūsauti, kad pinigų nėra. Reikia racionalių ir pasvertų politikų sprendimų, ir pinigų biudžete bus daugiau, bet tam, matyt, valdantiesiems pritrūksta politinės valios. Opozicija žino, kaip tai padaryti, ir tikrai neliks šio klausimo nuošalyje. Savivaldybėje yra skyrių, nuo kurių darbo priklauso europinių ir kitokių lėšų pritraukimas į rajoną, galimybės pakelti rajono ekonominį lygį bei konkurencingumą. Tokių skyrių specialistų atsakingas darbas ir iniciatyva privalo būti skatinama per veiklos vertinimą, skatinant siekti dar geresnių rezultatų. Tokie specialistai neturi būti vienoje eilutėje su tais, kurie daugelį metų tik pareigingai ateina į darbą. Kiek man žinoma, ne paskutinę vietą vertinimų skalėje užima ir partinis priklausomumas. Šitokių kriterijų naudojimą reikėtų visiškai išgyvendinti, nes tai kvepia žmogaus teisių suvaržymu“, – tvirtino A. Liaudanskis.


Administracijos darbuotojų veiklos vertinimo komisijos pirmininkė, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė „Bangai“ tvirtino, kad vadovybės ir darbuotojų profesinės sąjungos ginče padėtas taškas ir nėra reikalo iš šios istorijos pūsti burbulo. Esą šis ginčas tapo opozicijos politikavimo įkaitu. „Balandžio 4-ąją pasitarime su Administracijos darbuotojų profesinės sąjungos atstovais apsvarstėme profsąjungos pirmininkės L. Tučienės raštą. Išsiaiškinta, kad kasmetinis valstybės tarnautojų vertinimas buvo vykdomas vadovaujantis Valstybės tarnautojų kvalifikacinių klasių suteikimo ir valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos vertinimo taisyklėmis, pagal kurias kiekvienas komisijos narys, nesutinkantis su vertinimo komisijos įvertinimu ir (ar) siūlymu, turėjo teisę pateikti savo atskirą motyvuotą nuomonę. Niekas iš komisijos narių jos neišreiškė, komisijos darbe dalyvavusi Profesinių sąjungų atstovė Laima Kaveckienė minėta galimybe taip pat nepasinaudojo. Profesinių sąjungų atstovai susitikime pripažino, jog rašte išdėstyti darbuotojų nepasitenkinimai suformuluoti per griežtai, jie savo raštu norėję tik atkreipti Administracijos dėmesį, kad ateityje nekiltų panašių nesusipratimų ir konfliktų, kurie dažniausiai pasigirsta užkulisiuose. Reaguojant į šį įvykį nuspręsta siekti darbuotojų ir Administracijos glaudesnio, atviresnio bendravimo“, – teigė L. Liutikienė.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių