2020 Gegužės 29
Kartu su 7 Žemaitijos rajonuose 25 000 egz. tiražu platinamu spalvotu informaciniu-reklaminiu savaitraščiu 

Politikų atsakomybė – išpažintis dėl privačių interesų

Naujai išrinkti merai ir savivaldybių tarybų nariai privalo laiku deklaruoti privačius interesus. Šiai pareigai įvykdyti jie turi 30 kalendorinių dienų nuo tada, kai pradeda eiti pareigas. „Banga“ domėjosi, ar šią prievolę vykdo Klaipėdos rajone į valdžią išrinkti politikai.

Informacija vieša kiekvienam

Raginimą deklaruoti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) adresavo ne tik vietos savivaldos politikams, bet ir savivaldybėse naujai į pareigas skiriamiems administracijų direktoriams, jų pavaduotojams, merų patarėjams ir visuomeniniams konsultantams.

Šių asmenų privačių interesų deklaracijos yra viešos. Visuomenės atstovai jas gali peržiūrėti VTEK interneto svetainėje. Privačių interesų deklaracijoje valstybės politikai ir kiti valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys privalo nurodyti savo ir sutuoktinio, sugyventinio ar partnerio darbovietes, pareigas, dalyvavimą juridiniuose asmenyse, narystę ir pareigas įmonėse, įstaigose, asociacijose ar fonduose, vykdomą individualią veiklą, per paskutinius metus gautas ir 150 eurų vertę viršijančias dovanas, per paskutinius metus sudarytus ir kitus galiojančius bei 3 tūkst. eurų vertę viršijančius sandorius, taip pat artimus asmenis ar kitus duomenis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas.

„Neturiu akcijų jokioje įmonėje, dabar figūruoja tik vienas politinis vicemerės postas“, – užtikrino A. Balnionienė. Prievolę vykdo

Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Audronė Balnionienė „Bangai“ sakė šią prievolę vykdanti nuo 2012-ųjų metų. „Tapusi vicemere privačių interesų deklaraciją patikslinau. Nebedirbu UAB „Bangpūtys“, tai buvo pagrindinė tikslinimo priežastis. Daugiau mano deklaracijoje nieko ypatingo – neturiu akcijų jokioje įmonėje, dabar figūruoja tik vienas politinis vicemerės postas“, – sakė ji. A. Balnionienės įsitikinimu, deklaruoti privačius interesus išties yra būtina, tačiau kartais, anot jos, ne iš blogos valios gali ką nors ir praleisti ar padaryti kažkokių netikslumų. Dėl to būtų puiku, kad, pavyzdžiui, Savivaldybės tarybos ir mero sekretoriate dirbantys politinio pasitikėjimo asmenys gautų atitinkamo formato atmintines iš VTEK ir, esant poreikiui, padėtų Tarybos nariams.

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Jonas Dromantas teigė, jog privačių interesų deklaracija yra įstatyminė nuostata, tad dėl jos būtinumo neverta net diskutuoti, svarbu – vykdyti. Humoro nestokojantis Tarybos narys sakė, jog jo privačių interesų deklaracija visiškai neįdomi: „Jei žinočiau, kad kito tokia, net neskaityčiau. Neturiu jokių akcijų, jokių turtų... Neįdomu. Siūlyčiau neskaityti, nes nusivils. Paskutiniu metu gyvenu ypatingai sąžiningai – nebevagiu. Nebevagiu laiko nuo miego, nuo valgymo, nuo higienos, nuo meditacijos. Kai visa tai sudedu, man vos užtenka laiko atvykti į Tarybos posėdžius. Gyvenu gerai. Niekas nepavydi, bet dėl to negaliu būti laimingas“, – žodžių kišenėje neieškodamas „Paskutiniu metu gyvenu ypatingai sąžiningai – nebevagiu. Nebevagiu laiko nuo miego, nuo valgymo, nuo higienos, nuo meditacijos. Kai visa tai sudedu, man vos užtenka laiko atvykti į Tarybos posėdžius“, – šmaikštaudamas kalbėjo Tarybos narys J. Dromantas.šmaikštavo J. Dromantas.

Terminas tiksi

Naujai išrinkta Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė taip pat nepamiršo šios prievolės. „Pirmiausia privačius interesus deklaravau kaip kandidatė, po to – kaip Tarybos narė. Ką galima iš šios deklaracijos sužinoti? Kad mano vyras yra Artūras Motuzas, dirbantis įmonėje, kuri užsiima laivų remontu. Turiu 10 proc. UAB „Ekoakademija“ akcijų. Abu su vyru turime sklypą, namą“, – vardijo pašnekovė.

VTEK akcentuoja, kad privačių interesų deklaravimas yra viena iš veiksmingiausių interesų konfliktų valstybinėje tarnyboje prevencijos priemonių, kurianti pasitikėjimą viešuoju sektoriumi. Interesų deklaravimo svarbą pabrėžia Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija bei Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupė. Jei valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys nedeklaruoja privačių interesų, daroma žala valstybinės tarnybos skaidrumo įvaizdžiui.

Privačių interesų deklaravimas – kiekvieno deklaruojančiojo individuali pareiga, kurią įtvirtina Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas. Pagal jį privačių interesų deklaravimas yra nuolatinis procesas: pirmą kartą deklaracija teikiama per 30 kalendorinių dienų nuo pareigų valstybinėje tarnyboje pradžios, po to šią deklaraciją būtina per 30 kalendorinių dienų patikslinti kaskart, kai atsiranda naujų deklaruotinų duomenų ar pasikeičia jau deklaruotieji.

VTEK atkreipia dėmesį, kad privačių interesų deklaravimas nėra turto ar pajamų deklaravimas – tai yra atskiras procesas, kurį reglamentuoja specialus įstatymas.

Agnė ADOMAITĖ


Taip pat skaitykite:

Etnografinio stiliaus sodyba – dalelė Lapių kaimo istorijos
Švarindami daugiabučio laiptines, iššvarino ir sąskaitą
Garbioji gargždiškė amžiams grįžo į tėviškę
Ūkininkas iš Vainotiškės: gyvename vilkų irštvoje
„Magy žaislai“ Gargžduose: kokybė nenuvils, kaina pradžiugins
Ekonominio sunkmečio užkratui – tvirtas ES atsakas

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Žydėjimo terapija

Gal ateityje tapsime kitokie, kitaip…

Plačiau »

Virginija LAPIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook