Skaitytojai skundžiasi

Chemijos gamyklų kaimynystėje – taršos protrūkiai


Klapėdos rajono ir miesto gyventojai, kurių kaimynystėje įsikūrė UAB „Neo group“ PET gamykla, nesiliauja skambinti pavojaus varpais. Pasak jų, iš gamyklos sklinda stiprus ir nemalonus, kvėpavimo organus dirginantis ir paaštrinantis kvėpavimo takų ligas kvapas. Nustatyta, jog balandžio mėnesį į aplinką pasklido 40 kartų normas viršijanti cheminio teršalo acetaldehido koncentracija. Įmonės vadovai tikina, jog atlieka tyrimus, imasi saugumo priemonių ir pavojaus nemato. Gyventojų spaudžiamos šiek tiek sujudėjo visuomenės sveikatos bei aplinkos apsaugos įstaigos.


Nevienodi vertinimai


Birželio mėnesį Klaipėdos rajono savivaldybėje vykusiame pasitarime gyventojų, Klaipėdos miesto savivaldybės, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento bei UAB „Neo group“ atstovai nevienodai vertino ne tik taršos dydį, bet ir jos poveikį aplinkai. UAB „Neo group“ atstovas Gintautas Dirgėla teigė, jog acetaldehido sklaida į aplinką buvo tiriama keletą mėnesių, tačiau tik balandį ji priešvėjinėje nuo įmonės pusėje pastebėta 40 kartų viršijanti normą. G. Dirgėla patikino, jog tyrimai bus tęsiami, nes kyla abejonių, ar tarša iš tiesų sklinda iš jų įmonės. Pasak įmonės atstovo, tarptautinėje cheminės taršos ataskaitoje nurodomi ir kiti acetaldehido taršos šaltiniai – degantis medis, plastikas, tabako dūmai (šalia – „Philip Morris“), alkoholio fermentacija ir kt. Tad pirmiausia reikia įrodyti, ar tarša sklinda iš UAB „Neo group“ įmonės.


Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytoja higienistė Alma Mikutytė teigė, jog acetaldehidas nepriskiriamas prie vėžį sukeliančių medžiagų, tačiau gali sukelti apsinuodijimus, dirginti kvėpavimo takus. Gyventojai tikino turį kitokių duomenų, įrodančių, kad chemikalas pavojingas žmonių sveikatai ir net gyvybei. Jie reikalavo uždaryti įmonę, įrengti budinčią laboratoriją, kuri tikrintų taršą pagal gyventojų iškvietimus, o ne jai išsisklaidžius.


Savivaldybių atsakomybė


Aplinkos oro apsaugos įstatymas numato, kad savivaldybės privalo rengti ir tvirtinti su Aplinkos ministerija ir kitomis suinteresuotomis institucijomis suderintas viešas, visuomenei prieinamas programas ir numatyti priemones, kurių būtina imtis kilus cheminės taršos pavojui. Viena iš jų – skubiai informuoti visuomenę ir imtis priemonių taršai mažinti.


Savo teritorijose įkurdinusios du chemijos pramonės gigantus, Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybės iki šiol dar neturi patvirtintų taršos stebėsenos ir priemonių pavojams išvengti programų. Klaipėdos miesto savivaldybė ją žada tvirtinti liepos mėnesį, po to paskirti vykdytoją. Programa turėtų pradėti veikti šių metų pabaigoje. Panaši situacija rajono Savivaldybėje. Deja, tokie specifiniai teršalai kaip acetaldehidas nebus tiriami. Šiems tyrimams reikėtų samdyti specializuotas užsienio įmones. Klaipėdos rajono savivaldybei, specialiajai aplinkos apsaugos programai įgyvendinti per metus gaunančiai 220 tūkst. Lt, pasak Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir plėtros skyriaus vedėjo V. Buivydo, ši našta nepakeliama. „Vienkartinis tyrimas kainuoja apie 70 tūkst. Lt, o juk to nepakanka“, – paaiškino V. Buivydas.


Pasak Klaipėdos rajono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojos Linos Virvilienės, UAB „Neo group“ įmonės negalima uždaryti, nes ji bendradarbiauja su taršą kontroliuojančiomis įstaigomis ir nepažeidžia nė vieno iš trijų, leidžiančių imtis kraštutinių priemonių, Aplinkos apsaugos kontrolės įstatymo punktų.


UAB „Neo group“ atstovai žada tęsti tyrimus, tačiau gyventojai teigia jais nepasitikintys. Jų problemą Lietuvos aplinkos apsaugos agentūros atstovas Bronislovas Giedraitis sprendžia paprastai – jei gyventojai nepasitiki, jie gali samdyti advokatus ir savo jėgomis įrodinėti, kad yra apgaudinėjami. Šiuo atveju galėtume taikyti patarlę, kad skęstančiųjų gelbėjimas – jų pačių reikalas. Tiesa, į pasitarimo protokolą nugulė punktai, įpareigojantys (kažin ar rajono Savivaldybėje surengtas pasitarimas tam kompetentingas? – aut. pastaba) UAB „Neo group“ vykdyti papildomus tyrimus, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui – tęsti stebėseną ir kontrolę, Klaipėdos rajono savivaldybei – paspartinti (dar neparengtos ir nepatvirtintos – aut. pastaba) programos vykdymą. Pasak rajono Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir plėtros skyriaus vedėjo V. Buivydo, programą parengs ir pradės vykdyti ateinančiais metais. „Jei tyrimai parodys, kad taršos normos viršijamos, rengsime Aplinkos taršos mažinimo programą“, – atskleidė Savivaldybės planus V. Buivydas.


Jadvyga SURPLIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių