Sveikata

Gargždų ligoninės chirurgai operuoti nesiliovė


Įsibėgėjusi sveikatos priežiūros reforma kiek pakoregavo Gargždų ligoninės darbą. Ji supainiojo ir pacientus. Žmonės nebežino, kokios paslaugos išliko. Gargždų ligoninės chirurgai sutrikę, nes, pasak jų, kalbos apie Chirurgijos skyriaus panaikinimą, suklaidino gyventojus, kurie galvoja, jog skyrius panaikintas visiškai. Jis veikia, tik apribotas teikiamų paslaugų spektras.


Trys skyriai sujungti į vieną


Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė priminė, kad nuo balandžio mėnesio vietoj buvusių trijų ligoninėje yra vienas Priėmimo, reanimacijos ir dienos chirurgijos skyrius. Trys skyriai į vieną buvo sujungti taupant lėšas, mat dėl vykdomos sveikatos priežiūros reformos finansavimas Gargždų ligoninei, palyginti su praėjusiais metais, sumažintas beveik 30 procentų.


Chirurgai Rimantas Žiobakas ir Vida Ronkaitytė akcentavo, jog nepaisant to, kad Chirurgijos skyrius buvo sujungtas su kitais dviem, jame teikiama didžioji dalis ir prieš tai čia teiktų paslaugų. „Nuo balandžio pirmosios mes netekome teisės atlikti tik skubių, ekstrinių operacijų, t. y. nebegalime daryti apendicito, tulžies pūslės, kasos, kitų skubių pilvo ertmės operacijų. Taip pat nebeatliekame skubių traumatologinių operacijų“, – informavo R. Žiobakas.


Daug paslaugų išliko


Tačiau nemažai kitų operacijų Gargždų ligoninėje yra atliekamos. R. Žiobakas ir V. Ronkaitytė pasakojo, jog toliau tebedaromos išvaržų, hemorojaus, plaštakos pirštų iškrypimų, venų, smulkios urologinės operacijos. Taip pat operuojami gėrybiniai augliai: odos ataugos, cistos ir pan. Gydomos ir kaulų raumenų sistemos ligos: operuojami alkūnių ir kelio sąnarių lėtiniai burzitai, sausgyslių mazgai ir kt. Šalinamos metalinės konstrukcijos, įsisenėję svetimkūniai, dėl gangrenos, cukrinio diabeto, nušalimų, aterosklerozės amputuojami pirštai, atliekamos odos plastikos operacijos, t. y. odos persodinimas dėl negyjančių opų ir daugybė kitų smulkių operacijų.


Chirurgai taip pat toliau gydo ir kasos uždegimus, inkstų akmenligės priepuolius, tulžies pūslės uždegimus, venų uždegimus ir kitas chirurginio pobūdžio ligas, kurioms nereikalingos operacijos. Taip pat gydomi ir lengvo laipsnio galvos smegenų sutrenkimai, daugybiniai sumušimai, šonkaulių lūžiai, kitos traumos, kurioms nereikia operacijų.


Chirurgas Gargždų ligoninėje budi visą parą ir švenčių dienomis, nors pagal sveikatos priežiūros reformą buvo planuota, kad jis ligoninėje dirbs tik nuo 8 iki 17 val. darbo dienomis.


Pacientai sutrikę


Vis dėlto Gargždų ligoninės chirurgai R. Žiobakas ir V. Ronkaitytė pastebėjo, kad vykdoma sveikatos priežiūros reforma supainiojo pacientus. „Žmonės yra sutrikę, nebežino, kokias paslaugas mes dar teikiame. Ne vienas galvoja, kad Chirurgijos skyriaus iš viso nebėra. Tai netiesa, kiek pakeitėme pavadinimą, tačiau mes dirbame ir atliekame visas planines operacijas, kurias darėme iki balandžio mėnesio, išskyrus minėtas skubias. Chirurgijos paslaugų spektras yra apkarpytas, tačiau daugybę planinių operacijų mes ir toliau darome“, – kalbėjo medikai.


Visą kovą itin intensyviai dirbę ir atlikę nemažai operacijų Gargždų ligoninės chirurgai balandį pajuto visišką štilį. Jie įsitikinę, kad pacientų srautus pakoregavo baimė ir nežinia dėl vykdomos reformos. „Išgirdę apie nuo balandžio pirmosios ligoninėje vykdomus pokyčius, pacientai padarė savo išvadas. Prisiklausę gandų, kad chirurgijos paslaugų Gargždų ligoninėje nebeliks, jie net ir dėl smulkių operacijų pradėjo važiuoti į Klaipėdos ligonines. Kolegos iš ten sakė, kad dūsta nuo žmonių antplūdžio, o planinių operacijų eilės yra labai ilgos“, – pasakojo R. Žiobakas.


Kviečia konsultuotis tiesiogiai


R. Žiobakas teigė, kad pacientai, kurie žino ar įtaria, jog jiems reikalingas operacinis gydymas, dėl to nesikreiptų į savo šeimos gydytojus, bet ateitų tiesiai konsultuotis su ligoninės chirurgais: „Žmonės turėtų kreiptis į Gargždų ligoninės Konsultacinį-diagnostinį skyrių, kuriame chirurgas dirba nuo 7 iki 19 val., arba tiesiai pas mus į Priėmimo, reanimacijos ir dienos chirurgijos skyrių. Mes suteiksime konsultaciją, informuosime, ar Gargždų ligoninėje reikalingą operaciją galėsime atlikti, nurodysime, kokius tyrimus pasidaryti, ir paskirsime operacijos datą.“


Medikas pabrėžė, kad prieš skubėdami į uostamiesčio ligonines rajono gyventojai turėtų prisiminti, kad įvairios planinės operacijos toliau atliekamos ir Gargždų ligoninėje. Tiesa, yra sutrumpėjęs gulėjimo ligoninėje laikas. Anksčiau po sudėtingesnių operacijų žmonės ligoninėje galėdavo gulėti penkias dienas ar net savaitę, dabar šis laikas apribotas iki 1-2 parų. Tačiau, pasak R. Žiobako ir L. Ronkaitytės, toms operacijoms, kurios atliekamos Gargžduose, tokio gulėjimo ligoninėje laiko pakanka. Be to, chirurgai akcentavo, kad stengiamasi žmogaus neguldyti į ligoninę tol, kol jis nepasidaro visų reikalingų tyrimų. „Į ligoninę pacientą guldome tik tą rytą, kai atliekame operaciją. Tokiu būdu lieka galimybė po operacijos ligoninėje praleisti ilgesnį laiką“, – sakė jie. Tiesa, pacientas ligoninėje gali likti ir ilgiau nei 2 paras, tik tada už papildomas dienas jis jau turi mokėti pats. Para Gargždų ligoninėje kainuoja 60 litų.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių