Tesimi pažadai kultūrininkams: atlyginimai didės?

Tesimi pažadai kultūrininkams: atlyginimai didės?

Kultūriniams renginiams keliama vis aukštesnė kokybės kartelė, tačiau kultūrininkų atlyginimai vis dar neadekvatūs atliekamam darbui.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas kreipėsi į šalies savivaldybes kviesdamas pasirašyti papildomą susitarimą prie memorandumo tarp Kultūros ministerijos ir savivaldybių, kuriuo siekiama bendromis pastangomis didinti savivaldybių kultūros ir meno darbuotojų atlyginimus.

Ministro raginimas

Memorandumas „Dėl bendradarbiavimo siekiant didinti savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų darbo apmokėjimą“ buvo pasirašytas dar 2018 m. spalio 4 d.

Šių metų valstybės biudžete kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams didinti skirta 14 mln. eurų. Iš jų 5,07 mln. eurų – dirbantiesiems savivaldybių kultūros įstaigose. Šios lėšos pastarųjų darbuotojų atlyginimus leidžia didinti vidutiniškai 7 proc. Kultūros ministro M. Kvietkausko kreipimesi į savivaldybes prašoma skirti papildomą ne mažiau kaip 3 proc. finansavimą, kad savivaldybių kultūros ir meno darbuotojų atlyginimai vidutiniškai didėtų ne mažiau kaip 10 proc. Šis siekis buvo pristatytas pernai metų pabaigoje Kaune vykusiame kultūros ministro susitikime su šalies savivaldybių merais.

Minėtų lėšų poreikis buvo suplanuotas ir paskirstytas atsižvelgiant į savivaldybių kultūros ir meno darbuotojų pareigybių skaičių.

Rajone – 127,05 etato

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas „Bangą“ patikino, kad Klaipėdos rajono savivaldybė gavo kultūros ministro M. Kvietkausko kvietimą pasirašyti papildomą susitarimą prie memorandumo tarp Kultūros ministerijos ir savivaldybių, kuriuo siekiama didinti savivaldybių kultūros ir meno darbuotojų atlyginimus.

„Šiuo metu Savivaldybėje kaip tik formuojamas 2020 m. biudžetas ir jame yra numatytos lėšos kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams didinti. Sprendimas vėliau bus teikiamas Tarybai. Mano, kaip rajono vadovo, pozicija yra tokia, kad atlyginimai šių sričių darbuotojams turi didėti. Tikiuosi, kad Taryba šiam didinimui pritars“, – teigė meras B. Markauskas.

Priminsime, jog šiuo metu Klaipėdos rajone veikia 5 kultūros centrai (Gargžduose, Veiviržėnuose, Vėžaičiuose, Kretingalėje, Priekulėje) ir 1 etninės kultūros centras Doviluose, taip pat Jono Lankučio viešoji biblioteka, Gargždų krašto muziejus. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis informavo, kad iš viso rajone yra 127,05 kultūros ir meno darbuotojų etato. Jiems priskiriami ir kultūros centrų vadovai, tačiau į šį skaičių neįeina ūkvedžiai, valytojai ir pan. – tai ne kultūros ir meno pareigybės.

Savivaldybės prisidėjimas – 44 tūkst. Eur

Pasak Kultūros skyriaus vedėjo G. Bareikio, valstybė rajono kultūros ir meno darbuotojų atlyginimų kėlimui šiems metams papildomai prideda 104 tūkst. Eur, o Savivaldybės planuojamas papildomas prisidėjimas siekia 44 tūkst. Eur. „Ar šios lėšos bus numatytos Klaipėdos rajono savivaldybės biudžete, paaiškės jau rytoj vyksiančiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje“, – informavo G. Bareikis. Jei kultūrininkų atlyginimų didėjimas bus palaimintas ir vietos politikų, tai kiekvienam kultūros ir meno darbuotojui darbo užmokestis didės 0,55 koef. (priskaičiuota „ant popieriaus“ 97 Eur). Suma „į rankas“ kiekvienam gali skirtis dėl mokesčių mokėjimo, atsižvelgiant į kiekvieno konkretų atvejį.

Koks šiuo metu yra vidutinis kultūros ir meno darbuotojo atlyginimas rajone, Kultūros skyriaus vedėjas įvardinti nesiryžo. Kultūros centrai, kaip ir kitos biudžetinės įstaigos, privalo skelbti vidutinį darbuotojų darbo užmokestį savo įstaigų internetinėse svetainėse, tačiau dalis šią prievolę pamiršta, o dalis nuosekliai vykdo.

G. Bareikis pastebėjo, jog atlyginimų kėlimas bet kuriuo atveju yra džiuginantis, nes būtent kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokestis labai ilgai buvo pamirštas. „Nesakau, kad jis turėtų būti toks pat kaip ir švietimo darbuotojų, tačiau bent jau kažkiek panašus. Jei kultūros įstaigų vadovai, manau, gali oriai gyventi, tai kultūros ir meno darbuotojams, dirbantiems su meno kolektyvais, vis dar sudėtingiau. Daugelis jų dirba puse etato, gauna 300–400 Eur, tad būkime biedni, bet teisingi – žmonės turi kitus darbus, kad galėtų išgyventi, dirba keliose įstaigose. Vis dėlto mūsų rajone kultūrininkų atlyginimai tikrai nėra mažiausi, dėl atlyginimų nesu gavęs skundų. Vyksta ir atestacija, kuri prisideda prie darbo užmokesčio kėlimo“, – vardijo Kultūros skyriaus vedėjas.


KOMENTARAI

  • Vėžaičių kultūros centro direktorė Alma SLUŠNYTĖ: „Kultūros ir meno darbuotojams atlyginimai šiek tiek kilo ir pernai, tačiau tą didėjimą menkai pajuto ypač tie, kurie dirba 0,25–0,5 etato. Tad labai džiugina, kad darbo užmokestis toliau keliamas. Kitu atveju būtų išties sunku puoselėti kultūrą. Juolab kad ir dabar nelengva surasti dirbančiųjų už tokį atlygį. Kultūros ir meno darbuotojo atlyginimas Vėžaičių kultūros centre yra nuo maždaug 600 iki 800 Eur. Kai žmogus dirba 0,25 etato, gauna 90–100 Eur „į rankas“, kai puse etato – 300 Eur. Tačiau konkretus atlygis priklauso nuo išsilavinimo.“
  • Gargždų kultūros centro renginių ir teatro režisierė ir teatro studijos „Dramaste“ vadovė Kristina KAZLAUSKAITĖ-KAŽUKAUSKIENĖ: „Nors Gargždų kultūros centre dirbu 1,5 etato, jei ne papildomos pajamos, gaunamos už įvairių renginių, vestuvių vedimą, būtų sudėtinga. Jei gyvenčiau be vyro, o tik su vaikais, tai net galą su galu būtų sunku sudurti. Atlyginimas absoliučiai nemotyvuoja. Tačiau esame tokie bepročiai, kad dirbame, nes tai labiau mūsų pomėgis nei darbas. Tačiau pastangų reikia daug. Juk čia dirbantieji yra ir su aukštuoju išsilavinimu, kai kurie net magistrai, o uždirba mažiau nei kasininkė. Kažkur skaičiau apie studijų atsiperkamumą, tai investuoti nederėtų būtent į kultūrinę sritį. Tačiau kai širdis šaukia, juk neįmanoma pasipriešinti. Taip, kultūros ir meno darbuotojui net paskolos bankai neretai neduoda, nes nepakanka pajamų, tačiau nemėgstu skųstis, verčiau koncentruotis į teigiamus dalykus. O jei atlyginimai didės, tai puiku!“

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.


Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Karūnuotieji

Covid-19 nesirenka nei pagal amžių,…

Plačiau »

Agnė ADOMAITĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar laikotės karantino?