Kaip išsirinkti sklypą svajonių namams?

Sklypo pasirinkimas – atsakinga užduotis. Dažnai šią užduotį palengvina dosnūs seneliai ar tėvai dovanodami sklypą namo statyboms. Tačiau neretai būsimieji naujakuriai savo kiemo turi dairytis patys. Šiame straipsnyje – patarimai, kokiais kriterijais vadovautis renkantis sklypą namo statybai.

1. VIETA

Sklypo vieta lems jūsų kasdienybę. Reikšmingas tiek emocinis, tiek praktinis santykis su vieta. Emocinis santykis – tai jūsų savijauta. Kokius jausmus kelia vaizdai aplink sklypą? Ar būsimų namų aplinka įkvepia, ramina ir leidžia atsipalaiduoti? O gal priešingai? Nepatartina pirkti sklypo, kurio aplinka jūsų neįkvepia, kelia nerimą ar stresą.

Galima būtų ilgai polemizuoti apie gyvenimo mieste, priemiestyje ar kaime privalumus ir trūkumus, bet palikime tai kitiems straipsniams. Svarbiausias klausimas, kalbant apie praktinį santykį su lokacija – ar jus tenkina kelionės laikas iki darbo, mokyklos, parduotuvės ar kitų svarbių vietų mieste? Įvertinkite tai, kad kelionės minutės sumuosis ir virs valandų valandomis jūsų gyvenime. O gal jums prie širdies atokesnės vietos? Gal ieškote ramybės uosto gamtoje?

Svarbu atsakyti sau – jūs ar jūsų šeima norite būti miestiečiais, priemiesčio gyventojais ar gyventi ramų gyvenimą kaime. Tai padės priimti sprendimą mąstant apie vietą namo statybai.

2. STATYBOS GALIMYBĖS

Statybos galimybės lemia sklypo kainą. Individualūs namai statomi namų valdos sklypuose, o žemės ūkio žemėje galima projektuoti tik ūkininkų sodybas. Tačiau kiekviena vieta, teritorija, sklypas – individuali situacija, į kurią reikia žvelgti atskirai.

Jei dairotės sklypo teritorijoje, kurioje yra patvirtintas detalusis planas, peržvelkite rodiklius ir reikalavimus, keliamus būsimam namui. Kitas reikšmingas dokumentas – miesto ar rajono bendrasis planas, kuriame pažymėti pagrindiniai rodikliai planuojant teritorijos plėtrą. Ne tik paties sklypo, bet ir aplinkinių teritorijų atžvilgiu. Šiuos dokumentus būtina nuodugniai įvertinti statybos galimybes palyginant su jūsų lūkesčiais – būsimo pastato aukštingumu, plotu, užstatymo intensyvumu, tankumu ir tūriu. Čia aiškiai pažymėta ir kaimyninėse teritorijose numatoma plėtra.

Nepasiduokite emocijoms ar rinkodaros triukams. Maža sklypo kaina dar nereiškia mažų kaštų tvarkant svarbius dokumentus statyboms. Įvertinkite infrastruktūrą – prisijungimo prie elektros, vandentiekio ir nuotekų tinklų galimybes ir būsimus kaštus.Įvertinkite specialius savivaldybės keliamus reikalavimus. Infrastruktūros mokestis kiekvienoje savivaldybėje skiriasi. Kiti faktoriai – infrastruktūros sutartis su savivaldybe, įvažiavimo į sklypą leidimas ir pan. Šie reikalavimai įtakoja projektavimą ir statybą leidžiančio dokumento gavimą, finansines ir laiko sąnaudas. Kadangi šie kriterijai palikti nustatyti pačioms savivaldybėms, kiekvienoje savivaldybėje jie skiriasi.

Statybos galimybės yra svarbiausias faktorius renkantis sklypą. Nebijokite tartis su profesionalais. Kuo anksčiau įvertinsite statybos galimybes, tuo sklandžiau vyks projektavimo ir derinimo procesai.

3. RELJEFAS

Kur stovės jūsų namas – ant kalno, pakalnėje, o gal kalne? Kiek sunkvežimių grunto reikės atvežti? Ar norite gyventi ant kalno? Ar žemumoje?

Tinkamas reljefo (žemės paviršiaus ir jo aukščių skirtumų) sklype įvertinimas įtakos statybos kaštus ir būsimo namo padėtį kaimyninių namų, pasaulio šalių bei aplinkos atžvilgiu.

Be to, kūrybiškas, jautrus ir apgalvotas namo įkomponavimas į sklypo reljefą yra labai svarbus galvojant apie landšafto sukūrimą, gėlynų, alpinariumų, o galbūt ir sodo – daržo išdėstymą sklype, automobilių aikštelės projektavimą ir kitas detales, įtakosiančias gyvenimo kokybę.

4. SAULĖS APŠVIETIMAS (INSOLIACIJA)

Saulė – sveikatos, energijos ir geros nuotaikos šaltinis. Vidutinių platumų kraštuose, kuriems būdingi keturi metų laikai, reikia įvertinti patalpų išdėstymą pasaulio šalių atžvilgiu, suprojektuoti namą taip, kad pagrindinės namo patalpos gautų pakankamai saulės šviesos visus keturis metų laikus. Dažnai pats sklypas saulės apšvietimo panaudojimui būna labai tinkamas arba iš karto netinkamas. Tai lemia aplinka – kaimyniniai pastatai, seni medžiai, reljefas… Šie veiksniai profesionalo akims matomi iš karto.

5. APLINKA

Įvertinkite aplinkinius sklypus, juose vyraujantį užstatymą, reljefą, privažiavimo galimybes. Mažai tikėtina, kad šie veiksniai gali keistis. Prie jų reikės prisitaikyti ne tik projektuojant, bet ir gyvenat.

Pabendraukite su kaimynais, pažinkite vietos bendruomenę. Bendruomenės pilietinėje visuomenėje vaidina vis didesnį vaidmenį. Budrūs ir geranoriški kaimynai geriau už bet kokią saugos tarnybą stebės jūsų namų statybas, apsaugos sklypą nuo vagių ar nepageidaujamų asmenų…

Įvertinkite gamtinės aplinkos kokybę, vyraujančius vėjus, florą ir fauną. Ar norite būti šios bendrijos dalimi?

Daugiau patarimų ir įžvalgų stalau.lt 

Architektas Aistis Stalaučinskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content