Problema
Stačiai – pavojingiau, aplink – greičiau
Sekmadienį Veiviržėnų seniūnijoje per ištvinusio Upitos upelio brastą visureigiu važiavęs vyriškis nuskendo. Aplinkosaugininkai čia uždraudę važiuoti automobiliais, traktoriais, nes Upita priklauso Veiviržo ichtiologiniam draustiniui. Išvažiuoti galima aplinkiniu keliu, tačiau vairuotojas pasirinko artimesnį kelionės maršrutą.
Po šios nelaimės veiviržėniškė Bronė Mineikienė „Bangos“ redakcijai skundėsi, kad rajono valdžia nepasistengė brastos vietoje pastatyti tiltą. Ji pateikė pluoštą raštų iš susirašinėjimo su rajono valdžios atstovais.
Veiviržėniškiai įspėjimų neklausė
Prieš 3 metus grupė veiviržėniškių kreipėsi į rajono Savivaldybės merą Vaclovą Dačkauską, prašydami, kad skirtų lėšų tiltui per upelio brastą pastatyti. Jie teigė, jog kadaise šis buvęs. Reikalingas ir dabar, nes gyventojai turi žemės sklypus. Pasak veiviržėniškių, patvinus upeliui, per brastą neįmanoma nei pereiti, nei išvažiuoti. „Be to, plaunama technika – automobiliai, traktoriai“, – tame laiške skundėsi jie.
Rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vilma Daukšienė prisiminė, jog gavus šį veiviržėniškių skundą buvo sudaryta komisija. „Kartu su seniūne Jadvyga Radžiene nuvykome į tą vietą prie Upitos upelio brastos. Nusprendėme, kad reikia padaryti medinį tiltelį pėstiesiems ir dviratininkams, kad jie artimesniu keliu pasiektų savo sklypus. Mat apžiūrėję pamatėme, jog yra kelias, kuriuo taip pat galima nuvažiuoti ten, tik jis šiek tiek ilgesnis“, – kalbėjo V. Daukšienė.
Veiviržėnų seniūnė Jadvyga Radžienė pasakojo, kad prieš kelerius metus atvykę rajono valdžios atstovai, apžiūrėję Upitos upelio brastą, nurodė Sausių kaime per upelį padaryti pėsčiųjų tiltelį. Jis tebėra iki šiol, bet ne automobiliams važiuoti. „Be to, tada visi Sausių kaime valdžiusieji žemės sklypus buvo įspėti nevažiuoti per brastą, o aplinkiniu keliu. Beje, ten galima išvažiuoti dviem keliukais“, – teigė ji.
Seniūnė taip pat sakė, kad siekiant uždrausti transporto priemonių eismą per brastą buvo supiltos žvyro krūvos. „Bet jas kažkas piktybiškai nustumdavo ir važiuodavo“, – kalbėjo seniūnė. Ji pridūrė, kad prie keliuko, vedančio Upitos brastos link, pastatytas kelio ženklas „613“, nurodantis, jog kelias neišvažiuojamas.
„Gaila, kad įvyko nelaimė. Betgi žmonės žinojo, jog ten važiuoti draudžiama. Iš nukentėjusiųjų kiemo vedė kitas kelias – žvyrkelis. Tačiau vyriškis, neįvertinęs situacijos, pasirinko trumpesnį, tačiau pavojingesnį“, – apgailestavo seniūnė J. Radžienė.
Aplinkosaugininkai draudė eismą per brastą
Prieš 3 metus veiviržėniškė B. Mineikienė pasiskundė ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos rajono agentūrai. Tada aplinkosaugininkai rajono Savivaldybės merui V. Dačkauskui parašė raštą, jog Sausių kaime, per Upitos upelį, kuris priklauso Veiviržo ichtiologiniam draustiniui, įrengta brasta ir per ją važiuoja automobiliai, traktoriai. Buvęs tiltas nugriautas, todėl žmonės į savo sodybas ar žemės sklypus važiuojantys per Upitą. Agentūros specialistai prašė merą užtikrinti, kad ichtiologinio draustinio teritorijoje nebūtų pažeidimų.
„Bet niekas nepasikeitė iki šiol, – teigė aplinkosaugininkai. – Komisija nusprendė, kad tiltui pastatyti reikia didelių investicijų.“
2007 m. veiviržėniškiai gavo mero V. Dačkausko atsakymą, kad „Klaipėdos rajono 2007-2009 m. plėtros strateginiame plane Sausių kaimo kelio pralaidos per Upitos upelį padarymo darbai nenumatyti. „Jūsų prašymas bus svarstomas sudarant 2008-2010 metų strateginį veiklos planą“, – pažadėjo jis.
Dabar rajono Savivaldybės meras V. Dačkauskas, apgailestaudamas dėl šios nelaimės, pasakojo, jog ankstesniais metais sulaukus veiviržėniškių prašymo dėl tilto per Upitos upelį, buvo sudaryta komisija. „Apžiūrėję tą vietą komisijos nariai padarė išvadą, kad jį statyti netikslinga, nes už 400 metrų yra kelias. Seniūnei nurodyta padaryti tiltelį pėstiesiems, pastatyti draudžiamąjį kelio ženklą“, – kalbėjo jis.
Meras, sulaukęs kaltinimų dėl žmogaus žūties, pažadėjo pats apžiūrėti tą vietą ir įvertinti padėtį. „Siūlysime Tarybai spręsti, kaip mažiausiomis sąnaudomis ten pastatyti tiltą“, – „Bangos“ korespondentei sakė jis.
Virginija LAPIENĖ