Sausmedžių uogos – braškių konkurentės

Uogynų šeimininkai apgailestauja dėl pavasarį stiprių šalnų pakąstų braškynų, avietynų ir menkesnio jų derliaus, bet džiaugiasi puikiai užderėjusiomis sausmedžių uogomis. Tačiau jų kilogramas kainuoja nuo 9 iki 16 eurų, o lietuviškų braškių galima nusipirkti už 6–10 eurų.
Mikučių uogyne Ruigių kaime, Vėžaičių seniūnijoje, braškių šiemet gerokai mažiau nei pernai, tačiau ūkininkai patenkinti sausmedžių uogų derliumi. Juos augina 18 arų. Pasak Kristinos Mikutienės, šie atšiauraus klimato augalai atlaikė lietuviškas šalnas ir gerai užderėjo. Kelių veislių sausmedžių uogas šių augintojai skina trečią sezoną, o tai nelengvas darbas. Šiemet jas purto vėjai, reikia saugoti nuo paukščių. „Nuo vieno uogakrūmio galima priskinti nuo 0,5 iki 4 kilogramų uogų“, – kalbėjo K. Mikutienė. Braškes ir sausmedžių uogas šie ūkininkai pirkėjams pateikia pagal užsakymus, pristato į namus. Kilogramas sausmedžių uogų kainuoja 9 eurus, braškių – 6–7 Eur. Ne visi šių saldžiarūgščių, daug naudingų savybių turinčių uogų yra ragavę. Ekspertų teigimu, tai vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų šaltinis. Jose geležies daugiau nei mėlynėse, gausu vitaminų C ir A, kalio, kalcio, fosforo, B grupės vitaminų ir seleno. Šias uogas tinka valgyti vienas, gardinti salotas, košes, jogurtą, gaminti kokteilius. Iš jų galima virti uogienę, šias liofilizuoti, užšaldyti.
Bareikų kaime, Veiviržėnų seniūnijoje, uogyną puoselėjanti Rimantė Juciūtė braškes ir žemuoges šiemet skina tik šiltnamiuose, ir žada jomis be pertrūkio aprūpinti pirkėjus iki spalio mėnesio. „Braškių derlius ne mažesnis nei pernai. Uogos paklausios – gražios, desertinės, ne uogienėms skirtos, – kalbėjo ūkininkė Rimantė. – Šiuo metu už kilogramą prašome 10 eurų, bet pritrūkstame.“
Šiame ūkyje noksta ir sausmedžių uogos – antrą sezoną jas skina uogyno savininkė. Uogyne auga apie pusantro tūkstančio kelių veislių krūmelių – jų derliumi nesiskundžia. Už pirmųjų sausmedžių uogų kilogramą prašė 20 eurų, o dabar kaina kritusi iki 16 eurų. Bareikų kaime šiltnamiuose noksta ir vasarinės avietės, už kurių kilogramą prašo 20 eurų. Šiemet nepavyko išsaugoti gervuogių – pagrindinis derlius nušalo, taip pat ir remontantinių aviečių.
Virginija LAPIENĖ