Kada dėl skydliaukės auga svoris?
Gydytojas endokrinologas Andrejus Levingeris: „Dėl skydliaukės ligų svoris ne tik auga, bet ir krenta, o ir gydymas kartais būna labai sudėtingas.“
„Norėjau paklausti, ar antsvoris gali būti dėl to, kad gerai neveikia skydliaukė“, – teiraujasi 47 metų Roma. Tokio skaitytojos klausimo sulaukėme po laikraštyje išspausdinto gydytojo endokrinologo Andrejaus Levingerio interviu apie antsvorį ir jo sukeliamas ligas. Paprašėme gydytoją atsakyti į šį klausimą išsamiau.
– Ne tik mūsų skaitytoja Roma, bet ir nemažai kitų moterų kartais pasako, kad jos apvalėja tik dėl skydliaukės bėdų. Gerbiamas gydytojau, kaip yra iš tiesų?
– Pirmiausia kalbant apie skydliaukę reikia apibrėžti, kas tai yra skydliaukės būklė ir skydliaukės ligos. Tai du skirtingi dalykai. Ligų gali būti daug: ūmus ir lėtinis uždegimas, įvairūs mazgeliai skydliaukėje ir kita. Skydliaukės ligos dažniausiai yra paveldimos, tad reikia atidžiau stebėti save, jei šeimoje kas nors serga.
O skydliaukės būklės yra trys: kai trūksta hormonų, yra norma arba hormonų pernelyg daug. Hormonų trūkumas arba hipotireozė smarkiai lėtina medžiagų apykaitą, svoris ima augti ir tai sukelia nutukimą. Yra buvę, kad žmonės net numiršta dėl hipotireozės sukelto didžiulio antsvorio pasekmių organizmui. Tačiau tie žmonės niekada nesityrė dėl hipotireozės ir nevartojo pagrindinės priemonės – dirbtinai susintetinto hormono pakaitalo – tiroksino. Hormonų trūkumas išnyks per tris dienas po to, kai pacientas apsilankys pas gydytoją ir pradės vartoti tiroksiną. Normalizuojasi ir medžiagų apykaita, todėl nebelieka polinkio į antsvorį ir nutukimą. Jeigu vartodamos tiroksiną moterys vis vien tunka, priežastys aiškiai yra kitos. Tiroksinas tik papildo hormonų trūkumą, o juk yra daug nutukusių žmonių su normaliu hormonų kiekiu kraujyje. Hipotireozės būklės korekcijai pacientai turi žinoti keturias taisykles. Pirma, tiroksino tabletė nėra vaistas ir nieko negydo, antra, tiroksinas – rytinis hormonas ir tabletė turi būti išgerta ryte. Trečioji taisyklė: tiroksiną reikės vartoti visą gyvenimą be jokių pertraukų. Ir ketvirtoji – tiroksino dozė nustatoma pagal skaičių 4. Hormonų tyrimo (TSH) atsakymas turi būti tarp 0,4–4.
– Kaip pastebėti, kad normaliai skydliaukės veiklai trūksta hormonų?
– Hipotireozė prasideda nuo silpnumo, nuovargio, blogos nuotaikos, atsiranda odos sausumas, padaugėja pleiskanų. Todėl nereikia skubėti keisti šampūną, o pasidaryti tyrimą dėl hormonų. Hormonų pertekliaus būklę – tireotoksikozę – atpažinti yra lengviau, tik irgi reikia atlikti hormonų tyrimą. Esu gydęs pacientų, kuriems po 20–30 kg nukrito svoris, širdies plakimo dažnis buvo padidėjęs iki 100 dūžių visą parą, jau prasidėjusi tachikardija, tačiau jie buvo pilni energijos, labai darbingi, blizgančiomis akimis. Tireotoksikozė yra labai sunki ir klastinga liga, kurios gydymui naudojami labai rimti vaistai, o kartais tenka operuoti ir tiesiog šalinti skydliaukę, kad ji nebenuodytų organizmo. Baigdamas norėčiau akcentuoti, kad dėl skydliaukės ligų svoris ne tik auga, bet ir krenta, o ir gydymas kartais būna labai sudėtingas.
1 Komentaras
Sakykite prašau, kas gali būti ne taip, jei turiu hipotirozę ir autoimuninį tiroiditą, geriu 75mg novothyral, maitinuosi sveikai, svoris nuolat auga. Ką patarsit?