Vėjo jėgainėms išnuomotuose žemės sklypuose galima visokeriopa veikla

Į „Bangos“ redakciją kreipėsi keletas Vėžaičių seniūnijų gyventojų su jiems rūpimu klausimu, ar galės savo žeme naudotis, auginti grūdines kultūras, sklypus išnuomoję vėjo elektrinių parkų vystytojui. Tas klausimas aktualus ir šalia ūkininkaujantiems.

Atsako žaliosios energetikos bendrovės UAB „Ignitis renewables“ projektų vadovė Erika Skinderytė.

– UAB „Ignitis renewables“, kaip vystytojas, pasirašo žemės nuomos sutartis su jų savininkais 35-iems metams su galimybe pratęsti jas. Šia žeme savininkai ir toliau gali naudotis, t. y. vykdyti žemės ūkio veiklą. Net ir išnuomotame vėjo elektrinių plėtrai sklype galima toliau ūkininkauti. Lietuvoje ir kitose Europos šalyse pilna pavyzdžių, kai vėjo elektrinės ir šalia esantis ūkis puikiai sugyvena, taigi ūkininkas gauna dvigubą naudą.

Visų pirma vienai vėjo elektrinei reikalingas žemės plotas sudaro iki 0,4 hektaro, todėl šalia šio ploto toliau gali vilnyti kviečiai ar javai. Antra, kartu su žemės nuomos pajamomis, kurias gauna žemės savininkai, mokami mokesčiai, patenkantys į savivaldybių biudžetus ir vėliau panaudojami bendruomenių reikmėms.

NAUDOS, KURIAS GAUNATE IŠNUOMOJĘ ŽEMĘ VĖJUI:

  1. Sudarote ilgalaikę nuomos sutartį su patikimu ir patyrusiu partneriu „Ignitis renewables“ ar jos dukterinėmis įmonėmis.
  2. Visą nuomos laikotarpį gaunate pastovias pajamas, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
  3. Galite sėkmingai ūkininkauti likusioje žemės sklypo dalyje.
  4. Elektros gamybai naudojama tik dalis jūsų žemės (apie 0,4 ha). Likusioje žemės sklypo dalyje galima žemės ūkio veikla.
  5. Užtikrinate saugią ir ramią savo finansinę šeimos ateitį.

Šalia vėjo elektrinės savo ūkyje dirbantis Jurbarko rajono ūkininkas Raimondas Matula turbūt galėtų geriausiai paneigti įvairius mitus apie vėjo energiją. Šnekos apie tai, ar vėjo elektrinės kenkia gyvuliams, sėjai ar pjūčiai, jam nė motais. Jurbarko rajone šalia UAB „Ignitis renewables“ vėjo elektrinių parko apie 600 hektarų dirbantis R. Matula sako, kad vadovaujasi mokslininkų rekomendacijomis, o ne prietarais.

„Jau ne vienus metus sėju javus šalia vėjo elektrinių, auginu gyvulius ir nebuvo nieko, kas žeistų mano akį ar ausį. Patys pagalvokit – vėjo elektrinė taip įsilieja į gamtą, kad kartais matau stirnas, besiilsinčias po jų sparnais. Džiugu matyti, kad technologijos, žmogus ir gamta gali sugyventi“, – sako R. Matula.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių