Apleistas Šernų tiltas ilgisi šeimininkų

1871 m. statytas Šernų tiltas yra statytų metalinių tiltų pavyzdys, vietovės kraštovaizdžio ryškus istorinis akcentas. Tai pavienis nekilnojamojo kultūros paveldo objektas. Tačiau pastarasis yra apleistas ir kelia pavojų žmonių saugumui. Šernų ir Ketvergių kaimų bendruomenės nariai kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą, kad ši užkirstų kelią galimoms nelaimėms.

Sutrūnijusios sijos krenta į upę

Į dar gegužės pabaigoje vykusį Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdį atvykę Šernų ir Ketvergių kaimų bendruomenės nariai Ramūnas Rudaitis ir Kristina Lenkauskienė akcentavo, kad Šernų tiltas yra mėgstama gyventojų vieta, tai šio krašto puošmena: „Norime, kad jis būtų išsaugotas, tačiau pastarojo būklė kasmet prastėja. Turtas yra besavininkis, visi kratosi, nes nenori investuoti. Kol pėsčiojo nenutrenkia, tol nepakabinama lempa. Kol tilto sija nenukris ant baidarės, tol turbūt ir šiuo atveju nieko nebus daroma. Medinė dalis yra supuvusi, pastarąją svarbu pašalinti, kad sutrūnijusios sijos nekristų į upę.“

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Šmatauskienė informavo, kad tilto kraštinės atramos yra iš tašytų akmenų ir granito blokų, mūriniai stulpeliai tilto pradžioje ir gale, tarpinės atramos iš tašytų akmenų bei metalinė konstrukcija yra patenkinamos būklės, tačiau medinės perdangos sunykusios.

Tarybos narys Egidijus Skarbalius sakė pritariąs gyventojų minčiai, kad tiltą reikia išsaugoti. Tačiau, jo nuomone, Savivaldybė turi kreiptis į Susisiekimo ministeriją, kad ši užsiimtų kadastriniais matavimais ir įsiteisintų savo turtą. Kitu atveju tektų investuoti Savivaldybei ir aukoti kitų gyventojų reikmėms reikalingas lėšas. Tarybos narė Audronė Balnionienė pridūrė, kad tai nacionalinė vertybė, kurios išsaugojimu turi būti suinteresuota ne tik Savivaldybė.

Išvažiuojamojo posėdžio dalyviai apžiūrėjo tiltą. Iškart nusprendė, jog būtina pastatyti ženklus, įspėjančius, jog statinys yra pavojingas. Juolab kad dabar ten vis dar mėgsta pasifotografuoti jaunavedžiai, taip pat renkasi paaugliai.Išskirtinis Mažosios Lietuvos paveldas

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas posėdyje pasiūlė protokolinį sprendimą, kurio pirmas punktas numato Klaipėdos rajono savivaldybei kreiptis į Lietuvos automobilių kelių direkciją prie Susisiekimo ministerijos dėl Šernų tilto konservavimo ar restauravimo. O antruoju punktu numatyta įpareigoti Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorių Sigitą Karbauską, suderinus su Kultūros paveldo departamentu, artimiausiu metu pašalinti nuo tilto konstrukcijas, keliančias pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei.

Ketvirtadienį Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerės Rūtos Cirtautaitės iniciatyva buvo surengtas darbo grupės išvažiuojamasis posėdis prie Šernų tilto. Jame dalyvavusi Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vedėja Audronė Puzonienė akcentavo, jog šis tiltas – išskirtinis Mažosios Lietuvos paveldas. Tačiau tai nėra valstybės saugomas objektas, tik registrinis, jam taikomas Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas. Negali bet kas atvažiuoti ir imtis jį tvarkyti. Pašalinant sunykusius medžius, svarbu fiksuoti jų išsidėstymą, viską matuoti, kad vėliau būtų galima atkurti. Be to, statinys yra avarinis, tad reikia atestuotų specialistų.

Vicemerė R. Cirtautaitė informavo, kad artimiausiu metu Dovilų seniūnija pastatys ženklus, įspėjančius, kad Šernų tiltas yra nesaugus. „Taip pat reikia ieškoti sprendimo dėl statinio įteisinimo. Šis paveldo objektas yra mūsų rajone, tad, manau, mūsų Savivaldybė turi prisiimti atsakomybę“, – sakė ji. Tą patį tvirtino ir A. Puzonienė. Vicemerė pridūrė, kad pagal mero pasiūlytą protokolinį sprendimą bus kreipiamasi ir į Automobilių kelių direkciją.


Ką liudija istorija?

Istorikė Janina Valančiūtė: „Klaipėdos krašte valdžios dėmesys kelių tinklo tvarkymui ypač sustiprėjo nuo XIX a. vid. Iki XX a. pr. nutiesta naujų kelių, siaurojo geležinkelio atšakų, pastatyta naujų tiltų. 1870 m. nutiestas kelias nuo valstybinės reikšmės plento Klaipėda–Tilžė pietryčių kryptimi per Budelkiemį, Šernus, Grobštus, Poškus į Pėžaičius Šernų kaimo ribose kirto Minijos upę. 1871 m. buvo pastatytas metalinių konstrukcijų tiltas. Jo statyba valdžiai kainavo 30 000 talerių. XX a. pab. rekonstravus kelio atkarpą ties Ketvergiais–Šernais pastatytas naujas tiltas. Nebenaudojamas senasis tiltas apleistas. Šiuo metu jis ypač prastos fizinės būklės, važiuojamosios dalies medinės konstrukcijos sutrešusios. Retesnė istorinė detalė: tilto rytinėje pusėje ant tašytų lauko akmenų tarpinės atramos išlikusi pritvirtinta metalinė vandens lygio matuoklė. Tiltas yra vietovės kraštovaizdžio ryškus istorinis akcentas. Istoriniu požiūriu vertingas, saugotinas.“

Parengta pagal medžiagą iš Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausios specialistės paveldosaugai S. Šmatauskienės archyvo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content