Poezijos dieną – dedikacija Maironiui ir Sigitui Gedai
Lietuviško poetinio žodžio puoselėtoja aktorė V. Kochanskytė (pirma iš kairės) yra parengusi programą, vedančią poeto S. Gedos kūrybos keliais.
Šiais metais poetui, vertėjui, dramaturgui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Sigitui Gedai būtų sukakę 75-eri. Lietuvos valstybės jubiliejui ir poeto sukakčiai lietuviško poetinio žodžio puoselėtoja aktorė Virginija Kochanskytė yra parengusi programą, vedančią poeto kūrybos keliais per jo svajones, tikėjimą, dramatiškus išgyvenimus. Programa, pavadinta „Šimtmečio dialogas“, buvo parodyta Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje susirinkusiems poezijos ir teatro gerbėjams. Muzikinėmis interpretacijomis programą paįvairino klarnetininkas Valdas Andriuškevičius.
Virginija Kochanskytė tvirtina esanti dėkinga likimui, kad jai teko laimė pažinti šį genialų poetą ir nuostabų žmogų, dalyvauti jo kūrybos vakaruose, susilaukti jo pasitikėjimo. O perskaičiusi ciklą „Maironio mirtis“ buvusi taip paveikta, kad norėjosi tuos devynis sonetus ir epitafiją skaityti kiekvienam sutiktam…
Iš tų tekstų gimė jos literatūrinės kompozicijos – „Septynios vasaros giesmės“, „Po žvaigždėtu vasaros dangum“, „Dedikacija Maironiui ir Sigitui Gedai“. Su tomis programomis, talkinant muzikos atlikėjams, aktorė jau aplankė daugelį Lietuvos vietovių. Visur jos skaitomi tekstai klausytojus užkrečia gyvenimo, gerumo, grožio ilgesio persmelkta nuotaika. Reikia turėti galvoje ir tai, kad sonetų ciklas „Maironio mirtis“ autoriaus parašytas per vieną naktį dar sovietmečiu, 1986-aisiais… Vien ką reiškia anuomet nuskambėję posmai iš Aštuntojo soneto: „Ar dar kas imsis vesti šitą tautą, / taip paprastai apgaunamą, apgautą / Dubysos kloniuos temstančiuos, sūnau?“
Pasak aktorės, tie itin prasmingi poeto žodžiai apibūdina visą Lietuvos istoriją, teigdami, kad tautos gerovė ir jos išlikimas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų asmeninio indėlio. O kaip tai aktualu šiandien tiesiogine prasme mūsų valstybės gyvenime! Taigi, savo moralinį ūgį matuojamės pagal Maironį…
Kad ir ką kiekvienas sau manytume, Sigitas Geda buvo viena autoritetingiausių ir įtakingiausių kultūros figūrų Lietuvos valstybės 100-mečio tėkmėje. Aktorės pakiliai skaitomi posmai dar kartą priminė jo visuomeninę veiklą ir pilietišką poziciją, tuo padėdami labiau pažinti, suvokti jo nuostatas ir pasaulėjautą. Sigitas Geda buvo LPS iniciatyvinės grupės narys, Atgimimo ir ekologinių žygių, mitingų dalyvis. Ne tik literatūrologams, o ir eiliniams skaitytojams įdomi turėtų būti vėlesnėje jo kūryboje plėtojama itin savita eseistika. Poetas už kūrybą ir klasikų vertimus buvo pelnęs daug apdovanojimų, siūlytas ir Nobelio premijai.
Sigito Gedos „Giesmė apie pasaulio medį“ – tai lyg himnas žmogui iš Lietuvos. Posmais iš šios giesmės aktorė ir užbaigia poezijos vakarus, pakylėdama klausytojų jausmus į ekstazę.
Aldona VAREIKIENĖ
Neringos BIRBALIENĖS nuotr.