Gydytojas Mindaugas Grikšas: „Daug traumų galime išvengti“
Gydytojas ortopedas traumatologas Mindaugas Grikšas pacientų nestokoja tiek Gargžduose, tiek Klaipėdoje.
Šiltai su šypsena bendraujantis gargždiškis gydytojas ortopedas traumatologas Mindaugas Grikšas yra mylimas pacientų – vieno uostamiesčio dienraščio skaitytojų buvo išrinktas nuoširdžiausiu Klaipėdos mediku. Gydytojas labai laukiamas Gargždų ligoninėje, kurioje pacientus konsultuoja kiekvieną trečiadienį. Kitomis dienomis M. Grikšas dirba Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ortopedijos traumatologijos skyriuje, kurio operacinėje kasdien atlieka po 2–3 artroskopines operacijas.
Apsaugo ir mankšta
„Traumų žmonės patiria labai daug, ir nebūtinai žiemą. Tai ir darbinės, buitinės traumos, sportinės, autotraumos, mototraumos, didelės energijos traumos – kritimai iš didelio aukščio, staklių traumos ir kt. Na, ir sezoninės traumos – slydimai ir kritimai, nušalimai žiemą, nudegimai, maudynių bei dviračių traumos, susižalojimai sode, darže, statybose vasarą. Kadangi populiarėja kalnų slidinėjimas, dviračių sportas, atitinkamai daugėja ir šių traumų“, – pasakojo gydytojas M. Grikšas. Anot jo, kai kurių traumų mažėja, pavyzdžiui, nušalimų ar susižalojimų vasarą nardant nežinomose vandens telkinių vietose. Tačiau dėl svaigalų vartojimo traumų nemažėja. „Susitraumuoti galima, kaip sakoma, „lygioje vietoje“. Štai išgėrę vyrai susiginčija, kuris geresnis krepšininkas, ima mėtyti kamuolį aikštelėje. Tik triokšt ir turime kelio sąnario traumą“, – sakė medikas. Anot jo, išties galima išvengti daug traumų, jeigu visi būtume atsargesni.
„Vyresnio amžiaus žmonėms nereikėtų imtis meistrauti, jeigu to nemoka, ar būtinai eiti į turgų, nors lauke slidu. Atsikėlus reikia pasimankštinti, pavalgyti, „pažadinti“ savo kūną ir tik tada – į lauką. Įrodyta, jog sportiškas, lankstus žmogus nukritęs rečiau patiria traumas. Vien dėl šokinėjimo rytais iš lovos, skubėjimo, mankštos nedarymo daugybė žmonių skundžiasi ir nugaros skausmais. Patartina rytais ir vakarais daryti tempimo mankštos pratimus, sportuoti, judėti pagal galimybes. Gerti pakankamai vandens, laikytis pilnavertės mitybos, kartą per metus išsitirti sveikatą, susitvarkyti aplinką, kad joje neliktų galimybių susižeisti“, – patarė gydytojas ortopedas traumatologas. Gydytojo teigimu, vyresnių žmonių patirtas traumas sunkiau gydyti, išauga komplikacijų rizika, kadangi silpnesnis imunitetas, širdies ir kraujagyslių sistema. „Didėlė užslėpta bėda Lietuvoje – osteoporozė. Žmonės susirūpina dėl šios ligos, kai ima dažnai lūžti kaulai. Išsigydo ir vėl užmiršta, nors osteoporozės gydymas, kaulų stiprinimas užtrunka iki trejų metų. Dažniau reikėtų tirtis kraują, ar pakankamai organizmas turi kalcio, pabūti saulėje ir dažniau šypsotis“, – šypsodamasis kalbėjo ir gydytojas M. Grikšas.
Sveikatai – daugiau dėmesio
Gydytojo ortopedo traumatologo teigimu, susitrenkus ar susižeidus, ypač galvą, nereikėtų laukti kol skausmas praeis, o būtinai pasirodyti gydytojui. Kartais delsimas gali turėti ir liūdnų padarinių dėl vidinio kraujavimo ar kitų komplikacijų. „Su kolegomis dažnai stebimės, kaip žmonės nesirūpina savo sveikata. Antai 55 metų vyriškis susilaužė koją ir pateko į ligoninę. Jis pyko dėl įvairių jam atliekamų tyrimų. „Aš esu sveikas, ką čia darote, gyvenime pas gydytojus nesu buvęs“, – sakė vyriškis. Tačiau paaiškėjo, kad jo širdis vos laikosi, kraujotaka sutrikusi, kepenys padidėjusios per visą pilvą. Ne vienas vadovaujasi lietuviška patarle: „Džiaugiuosi, kad niekas neskauda, o jei skauda, vadinasi – gyvas.“ Ir vaikšto žmonės su sulūžusiais delnikauliais, įplyšusiais raumenimis, nutrūkusiomis sausgyslėmis, ai, sako, praeis tas skausmas. Bet nepraeina ir tenka kreiptis į gydytojus bei gydytis ilgiau, sudėtingiau negu būtų kreipęsi iš karto po traumos“, – pasakojo medikas.
Traumatologija turi daug pogrupių, iš kurių populiarėja geriatrinė, t. y. vyresnių žmonių traumatologija, kai, pasak gydytojo M. Grikšo, tenka ortopedams traumatologams teikti pagalbą dėl artrozės padarinių, susidėvėjusių sąnarių, specifinių kaulų lūžių.
Gargždų ligoninė – svarbus pagalbos punktas
Gydytojas M. Grikšas Gargždų ligoninėje konsultuoja pacientus trečiadieniais, jo kolega ortopedas traumatologas Arnoldas Rudokas – pirmadieniais. Per priėmimo valandas apsilanko 30–40 pacientų.
„Toks priėmimo grafikas yra patogus, nes pacientams su savo bėdomis nereikia laukti visą savaitę. Jei nespėjame priimti vienas, tai priima kitas specialistas. Gargždų ligoninė yra be galo svarbi medicininės pagalbos stotelė tiek teikiant aukščiausio lygio skubią pagalbą, tiek sprendžiant ortopedines-traumatologines problemas, tiek teikiant reabilitacijos paslaugas po operacijų“, – teigė M. Grikšas. Anot chirurgo, gargždiškiai pacientai po konsultacijų rajoninėje ligoninėje reikiamos pagalbos greitai sulaukia respublikinėje ligoninėje uostamiestyje, jokiose eilėse laukti nereikia. Žmonėms tai yra labai patogu, nes grįžę namo vėl gali konsultuotis su operavusiais medikais, čia pat perrišamos žaizdos, išimami siūlai, teikiamos reabilitacinio gydymo paslaugos, prižiūrimas visas gijimo procesas. Tai, anot gydytojo M. Grikšo, yra sėkmingas europietiškas modelis, kai visas gydymo paslaugų paketas gaunamas neatitolus nuo namų.
„Pas mus į Gargždų ligoninę važiuoja konsultuotis ir klaipėdiškiai, nes čia patogiau gauti konsultacijas, nereikia ilgai laukti. Taigi, gargždiškiai turi daug patogumų gydantis, sveikstant po operacijų“, – sakė chirurgas. Pacientai konsultuojami Gargžduose, o operuojami Klaipėdoje. M. Grikšas dažniausiai atlieka planines artroskopines sausgyslių (peties, kelio, alkūnės ir kt.) siuvimo ir rekonstrukcijos operacijas, blogai sugijusių kaulų ir atsiradusių deformacijų osteotomijas. Sąnarių endoprotezavimo procedūras atlieka kiti kolegos traumatologai. Ortopedams traumatologams tenka teikti daug skubios pagalbos nuo Priėmimo iki Ortopedijos traumatologijos skyriaus, kuriame vyksta skubios lūžusių kaulų atstatymo ir sujungimo, sausgyslių plyšimų ir pažeidimų siuvimo operacijos.