Jėgas suvienys Gargždų ir Lenkijos kino teatras
Kino teatro „Minija“ nuotr.: susitikimo su svečiais iš Lenkijos dalyviai (iš kairės į dešinę): Gargždų kultūros centro direktorės pavaduotoja Asta Vaičiulienė, direktorė Birutė Oželienė, kino teatro „Minija“ administratorius Jonas Mikutis, kino teatro „Swiatowid“ vadybininkė Natalia Piotrowska (viduryje), kino teatro „Minija“ vadybininkė-renginių koordinatorė Deimantė Jurevičiūtė, Europos susitikimų centro „Swiatowid“ direktoriaus pavaduotoja Magdalena Czarnocka-Kaptur ir direktorius Antoni Czyzyk.
Gargždų kino teatras sulaukė svečių iš Lenkijos Elblago miesto Europos susitikimų centro „Swiatowid“ kino teatro. Pasidaliję patirtimi ir žiniomis, teatro atstovai nusprendė bendradarbiauti ir drauge rengti projektą, kurio tikslas – sukurti neoficialų Baltijos kino tinklą.
Bendradarbiauti panoro pirmieji Lietuvoje
Žinia, kad kino teatras iš Lenkijos miesto Elblago ieško partnerių projektui, Gargždų „Minijos“ kino teatrą pasiekė dar birželį. „Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Raimonda Kučinskaitė tiesiog persiuntė elektroninį laišką iš kolegų Lenkijoje. Jis apkeliavo daugelį pajūrio krašto savivaldybių merų, kultūros ir strateginio planavimo skyrių pašto dėžučių. Kadangi laiške buvo užsiminta, kad projektas skirtas kino sričiai, iškart susisiekiau su projekto vadove“, – kalbėjo „Minijos“ kino teatro renginių koordinatorė-vadybininkė Deimantė Jurevičiūtė. Gavusi atsakymą iš kolegų Lenkijoje, ji buvo maloniai nustebinta. Mat iš Lietuvos Gargždų kino teatras norą bendradarbiauti išreiškė pirmasis. „Jie mums pasiūlė nuo rudens prisidėti ir tapti projekto Europos Sąjungos programai „Interreg South Baltic“ rengėjais bei partneriais. Pirminė paraiška gavo finansavimą, tad kolegos galėjo atvykti susipažinti ir pristatyti projekto idėją akis į akį“, – džiaugėsi D. Jurevičiūtė.
Įkvėpė atkakliau žengti pirmyn
Kaip pastebi renginių vadybininkė, Lenkijos kino teatras beveik identiškas Gargždų kultūros centrui. Tik daug didesnis: viename pastate įrengtas ir kultūros centras, ir teatras, ir dviejų salių kino teatrai. Taip pat jie turi dar ir atskirą pastatą su trimis šokių salėmis, kuriose vyksta šokių pamokos, vienas iš didžiausių Europos šokių konkursų „Baltic Cup“.
Ši kultūros oazė, veikianti jau daugiau kaip 50 metų, rengia kultūrinius renginius, užsiima edukacija, medijų, projektine veikla, organizuoja tarptautinius renginius ir konkursus, skatina neįgaliųjų užimtumą, rengia kino festivalius, turi kino diskusijų klubą jaunimui, skatina domėtis nacionaliniu kinu. Įdomu tai, kad bendradarbiaudami su muziejais jie užsiima informacijos apie regiono kultūros paveldą kaupimu, išsaugojimu ir patraukliu pateikimu žmonėms. „Centre dirba per 50 darbuotojų. Daugiau nei 10 jų greta savo kasdienių darbų inicijuoja ir rašo projektus. To rezultatai tikrai įspūdingi. Pavyzdžiui, sėkmingas ir didžiulių investicijų pareikalavęs kultūros paveldo objektų 3D skenavimo, modeliavimo ir parengimo edukacijai projektas netgi sukūrė naujų darbo vietų. Labai įdomi ir įkvepianti jų pasidalinta patirtis organizuojant kasmetinį festivalį, skirtą specialiai tiek fizinę, tiek protinę negalią turintiems asmenims. Iškart kilo minčių, kad ši idėja galėtų būti pritaikyta ir pas mus“, – privalumus apžvelgė D. Jurevičiūtė.
Gargždų ir Lenkijos kino teatrai jungtinį projektą „Interreg“ Pietų Baltijos programai rašys lapkričio–gruodžio mėnesiais. Pagrindinė projekto idėja – sukurti neoficialų Baltijos kino tinklą.
Planuojama, kad projekto partneriais taps institucijos iš Danijos, Vokietijos ir Švedijos.
Elena BRIDIKYTĖ