Jaunųjų amatininkų mokyklėlė sudomino mažuosius daukšaitiškius
Bendruomenė „Daukšaičių pušynėlis“ rugpjūčio 8–12 dienomis vykdė Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos finansuojamą projektą Vaikų vasaros stovykla „Jaunųjų amatininkų mokyklėlė“ Daukšaičių seniūnaitijos 7–14 metų vaikams vasaros atostogų metu.
Projekto tiksluose nusimatėme gerinti mokinių užimtumą per vasaros atostogas, atgaivinti susidomėjimą amatais ir tęsti bei saugoti tautos tradicijas, taip pat ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus ir saviraišką.
Projekto uždaviniuose siekėme pritraukti į edukacinius užsiėmimus amatais besidominčius ir turiningo užimtumo stokojančius kaimo mokyklinio amžiaus vaikus. Stengėmės padėti suvokti lipdymą iš molio, pynimą iš vytelių ir kulinarinio paveldo amatus kaip meną ir saviraiškos būdą. Manome, kad tokiomis veiklomis galėjome sudominti mokinius ir lemti jų profesinės karjeros siekimą amatų srityje.
Vienos savaitės trukmės stovyklą lankantys vaikai pirmoje dienos pusėje lankė amatų užsiėmimus, o antroje – pramogavo: žaidė sportinius ir judriuosius žaidimus, dainavo, šoko, tyrinėjo supančią aplinką, išmoko rūpintis jaunesniais stovyklos draugais ir jiems padėti. Be to, stovyklą lankantiems vaikams buvo skirtas maitinimas: vaikai valgė tris kartus per dieną – pusryčius, pietus ir pavakarius – ir namo grįžo tik po 16.00 val., baigiantis tėvelių darbo dienai.
Dvi pirmąsias dienas stovyklą lankantys vaikai vyko į Amatų centrą Veiviržėnuose, kur susipažino su lipdymo iš molio amatu. Per dvi dienas molio lipdymo mokytoja Alva Giržadienė supažindino vaikus su molio savybėmis bei molio lipdymo technikos subtilybėmis. Nulipdytus puodelius, lėkštutes, paveikslėlius ir kt. palikome išdžiūti Amatų centre, o jiems išdžiūvus po dviejų savaičių vaikai kūrybiniais gebėjimais galės pasidžiaugti kartu su savo artimaisiais namuose. Be to, rudenį planuojame surengti jaunųjų amatininkų darbų parodą, kurioje vaikų kūrybiniais gebėjimais galės pasidžiaugti ne tik kaimo gyventojai, bet ir svečiai.
Kitas dvi dienas pynimo iš vytelių mokytoja Aurelija Pociuvienė atvyko į Daukšaičius ir bendruomenės patalpose organizavo pynimo iš vytelių užsiėmimus. Darbas virte virė, pažengusieji ryžosi pinti sudėtingesnės technikos ir didesnius darbelius, pradedantieji, nenorėdami atsilikti, taip pat ėmėsi didelių užmojų, todėl tinginiaujančių neliko. Vaikai plušėjo po 3 ir daugiau valandų per dieną ir po dviejų dienų visi džiaugėmės rezultatais: visų vaikų rankose puikavosi įvairiausių formų, dydžių ir raštų kraitelės, statinaitės, krepšeliai, vazelės, dėklai pieštukams ir kiti gražumynai.
Paskutinę dieną buvome numatę kepti grybukus bendruomenės įrengtoje virtuvėje, bet vaikams pamačius, kaip Amatų centre vyksta edukaciniai bandelių kepimo užsiėmimai, netikėtai teko planus pakoreguoti. Tad pirmoje dienos pusėje vykome į Amatų centrą, kur darbuotoja Rima Urbanavičiūtė supažindino su bandelių kepimo technologijomis ir mokė pačius jas suformuoti ir iškepti. O kad neprailgtų laukimas, kol bandelės iškeps, mokytoja pasiūlė išbandyti savo gebėjimus intelektinėse, meninėse užduotyse. Vaikai grupėse bandė atskirti ir pavadinti įvairių prieskoninių augalų skonius, degustavo juos, susipažino su skonių skirtumais, piešė savo svajonių kavinę ir kt.
Kulinarinio paveldo veiklą po pietų tęsėme bendruomenėje „Daukšaičių pušynėlis“. Čia visų laukė edukacinė konditerinių grybukų kepimo pamoka. Net patys ištvermingiausieji pripažino, jog tai ilgas procesas, nes kepant grybukus yra daug tarpinių darbų, kol juos jau bus galima skanauti.
Pasibaigus savaitei ir įvykdę visas numatytas veiklas vaikai vis negalėjo susitaikyti, jog tai paskutinė stovyklos diena. Jų nuomone, stovykla turėtų tęstis bent dvi savaites.
Supratę stovyklos naudą vaikams, tarsi gavome įpareigojimą: siekti vaikų vasaros stovyklos „Jaunųjų amatininkų mokyklėlė“ tęstinumo kitais metais ir atsižvelgiant į vaikų norus bei poreikius ilginti jos trukmę, įvairinti veiklas, o svarbiausia rūpintis vaikų turiningu užimtumu per vasaros atostogas.
Alma VANAGIENĖ
Projekto autorė ir stovyklos vadovė