Nežinodami kaštų sendvariškiai nori savo kultūros uosto

L. Simonaitytė-Sinušienė atrėmė ir sklandančias kalbas, esą kultūros poreikį gyventojai tenkina uostamiestyje: „Į „Švyturio“ areną galime nuvažiuoti pažiūrėti koncerto, bet norint save realizuoti ir stiprinti bendruomeniškumą, kultūros įstaiga turi būti vietoje.“

 

Jungtinė Sendvario seniūnijos kaimų bendruomenė rajono politikams pateikė prašymą įsteigti naują kultūros centrą. Tačiau kol kas nėra jokio paskaičiavimo, kiek tokia užgaida atsieitų biudžetui.

Kaimuose ir Savivaldybės koridoriuose jau keletą metų ši tema gvildenama vis garsiau, mat be paliovos plečiantis gyvenvietėms žmonės skundžiasi neturintys kur užsiimti saviveikla. Oficialiai Sendvaryje įsikūrę daugiau nei 6 000 gyventojų, bet pogrindiniai naujakurių skaičiavimai skelbia, kad kultūros centras tarnautų net 15-ai tūkstančių. Dėl to seniūnija nebenori būti podukros vietoje ir tenkintis kurio nors kultūros centro mažyčiu filialu.

Posėdžiavę politikai ir Administracijos specialistai iš pradžių prašymą palydėjo tyla. Darbuotojai išsibarstę

Sendvario seniūnijoje infrastruktūra yra bene opiausia problema: naujakurių kvartaluose trūksta asfaltuotų kelių, ugdymo įstaigų, vis dažniau prabylama ir apie kultūros centrą. Šiuo metu kultūrinis gyvenimas Sendvaryje yra tarsi padalintas į dvi dalis. Jakuose daug metų veikia Gargždų kultūros centro padalinys, jame du specialistai dirba po pusę etato. Slengių mokykloje-daugiafunkciame centre taip pat įsteigtas vienas etatas kultūrininkams. Jį perpus dalijasi renginių organizatorius, folkloristas Jonas Kavaliauskas ir Eugenija Selskienė. Jakuose tik neseniai pradėta burti muzikos grupė, o štai daugiafunkciame centre veikia šalyje pripažinta kapela „Martvežiai“, vaikų etnomuzikavimo studija, suaugusiųjų teatras, epizodiškai pasirodo armonikieriai. Į tokią kultūrinę veiklą teįtraukti apie 35 vietos gyventojai, bet J. Kavaliauskas įsitikinęs, kad atsiradus didesnėms patalpoms saviveiklininkų kaip mat padaugėtų.

Bėda yra ir ankštos patalpos, tad renginiams kartais naudojama privati sodyba. Sendvario jungtinės kaimų bendruomenės pirmininkė Lijana Simonaitytė-Sinušienė akcentavo, kad didelę dalį renginių organizuoja būtent aktyvios bendruomenės. „Kultūrinis gyvenimas seniūnijoje vyksta labiau spontaniškai ir iniciatyvos kyla iš apačios, tačiau mes siekiame, kad jis būtų sistemingas, kad jį kurtų profesionalai ir kad mūsų vaikai, jaunimas, vidurinio amžiaus žmonės bei senjorai turėtų užsiėmimų. Jų tikrai reikia. Teikiame prašymą steigti kultūros centrą, o ne kažkokį Kretingalės ar Gargždų kultūros centro skyrių“, – gyventojų vardu poziciją dėstė ji.

Parašus priėmė tylėdami

Praėjusį penktadienį Savivaldybėje susirinkusiai specialiai darbo grupei sendvariškiai įteikė prašymą su 363 gyventojų parašais. Visi jie pritartų kultūros centro Slengiuose steigimui. Komisijai pirmininkavusi vicemerė Violeta Riaukienė informavo, kad gautas dar vienas raštas iš Jakų bendruomenės centro – esą Jakų gyventojai nori, kad kultūros centras būtų jų kaime. Galiausiai sutarta nediskutuoti dėl vietos, o apsispręsti, ar tokiam objektui Savivaldybė išvis gali skirti lėšų.

Akivaizdu, kad greito sprendimo dėl centro nebus. Sendvariškiams išdalijus prašymą ir parašų kopijas, Savivaldybės posėdžių salėje stojo tyla. Prabilęs Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis informavo, kad klausimas nėra naujas. Dar pernai posėdžiavęs Kultūros, švietimo ir sporto komitetas vyko į išvažiuojamąjį posėdį ir įvertino kultūros objektų situaciją Slengiuose. „Yra priimtas protokolinis sprendimas išskirti Gargždų kultūros centro arba Kretingalės kultūros centro Sendvario skyrių. Tokia dabar išanalizuota situacija. Be abejo, niekas nekvestionuoja klausimo, kad Slengių teritorijoje žmonės turėtų gauti platesnes ir efektyvesnes kultūros paslaugas. Daugiafunkciame centre dirba vos du žmonės, veiklai turi nedidelę patalpėlę ir tinkamai bendruomenės kultūros poreikio turbūt negali atliepti. Reikėtų kreiptis į Tarybą dėl patalpų, nes kultūros centras, kaip biudžetinė įstaiga, be jų veikti negali. Be to, akredituojant centrus patalpos yra neišvengiamai svarbus kriterijus“, – teigė Kultūros skyriaus vedėjas.

Racionalios analizės nėra

Posėdžiavę politikai nėra vieningos nuomonės. Štai liberalas Dainius Šatkus pasigedo detalios Slengių mokyklos-daugiafunkcio centro kultūros darbuotojų veiklos strategijos – esą norėtųsi iškart matyti, ką kultūrininkai siūlys. Tuo tarpu meras Vaclovas Dačkauskas užtarė aktyvistus: „Ar norėtume, kad Gargždai vieną dieną taptų Klaipėdos miesto seniūnija? Turbūt ne. Manau, Sendvario seniūnija verta kultūros centro, ir tą siūlymą aš teiksiu Tarybai.“

Racionaliai į centro poreikį žvelgti siūlė Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė. Anot jos, valstybės lygmeniu rekomenduojama jungti švietimo įstaigas ir taip mažinti administravimo kaštus. Šiuo atveju tektų steigti naują biudžetinę įstaigą, taigi, reikia žinoti, kiek atsieitų tokio centro išlaikymas. Salėje nuskambėjo mintis, esą logiška būtų atlikti kitų rajone veikiančių kultūros centrų analizę ir įvertinti, galbūt kažkur kultūros poreikis mažėja.

Po valandą užsitęsusių diskusijų darbo grupė nusprendė artimiausiam Savivaldybės tarybos posėdžiui teikti sprendimo projektą, kuriuo politikai pritartų arba nepritartų steigti Sendvario seniūnijoje kultūros centrą. Šiuo metu Klaipėdos rajone veikia 6 kultūros centrai ir 14 jų skyrių.


KOMENTARAI

  • Mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė Sendvario seniūnijos jungtinės kaimų bendruomenės pareiškime pasigedo nuoseklumo. „Gyventojai į Savivaldybę turėtų kreiptis pirmiausia patys išdiskutavę, kur ir kokios įstaigos jie norėtų. Į diskusijas turėtų būti įtraukti visi bendruomenių pirmininkai ir seniūnaičiai. Kam kitam juos renkame? Šiuo atveju pasigedau ir seniūnės Loretos Kuprienės nuomonės. Nuo to ir reikėtų pradėti – veikti su seniūnu priešaky. Susidarė įspūdis, kad keletas sugalvojo ir kreipėsi. Reikėtų žinoti visos seniūnijos gyventojų nuomonę ir tik tada kreiptis į Tarybą“, – įsitikinusi vicemerė. Anot jos, anksti spręsti, kur tikslingiau steigti kultūros centrą – Slengiuose ar Jakuose. Juolab kad Savivaldybė beveik baigia buvusios Jakų mokyklos, kurioje anksčiau veikė seniūnija, pirkimo procedūras.
  • Gargždų kultūros centras turi tris skyrius – Dauparų, Kvietinių ir Jakų. Direktorė Birutė Oželienė patvirtino, kad Jakuose kultūrininkai savo kampo beveik neturi. Renginių režisierės darbo vieta Gargžduose, o nelikus kaimo kapelos „Sendvaris“, nauja saviveiklininkų grupė pradėta burti visai neseniai. Naujasis meno vadovas Ramūnas Čaras kuria muzikantų grupę. „Kultūrinė veikla Jakuose vykdoma pagal poreikį, bendradarbiaujant su bendruomene ir gyventojais“, – teigė B. Oželienė.
  • Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė palaiko gyventojų iniciatyvą: „Ši idėja teigiamai vertinama vietos gyventojų. Dauguma pasisako už kultūrinio gyvenimo pagyvinimą ir naujas veiklas, nes seniūnijoje deklaruota per 6 350 gyventojų. Man buvo žinoma, kad bus renkami parašai, bet, kaip žinia, iškilo daug diskusijų dėl vietos. Esu už Kultūros centro steigimą Sendvario seniūnijoje ir jei Savivaldybės taryba pritars, kviesiu į sueigą, kurioje aptarsime galimybes ir vieningą siūlymą, kur centras galėtų atsirasti, teiksime Savivaldybei.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content