Kovoje su koronavirusu galingiausias ginklas – žmonių sąmoningumas
„Koronavirusas yra tarp mūsų, tačiau tik didžiulio įvairių institucijų darbo, taip pat kiekvieno, kuris laikosi fizinio nuotolio, higienos, naudoja apsaugos priemones, dėka situacija yra valdoma“, – neabejoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra SYMINIENĖ.
Jos duomenimis, praėjusią savaitę buvo diagnozuotas jau 80-asis COVID-19 atvejis Klaipėdos rajone. Sergamumas toli gražu neapsiribojo Gargždų odontologijos kabinetu ir lopšeliu-darželiu „Gintarėlis“. Šiuo metu yra 16 sergančiųjų koronavirusu Klaipėdos rajone. Visiems liga pasireiškė lengva klinikine forma, jie gydosi ir izoliuojasi namuose, tik vienas pacientas yra hospitalizuotas.
Anūko lauktuvės – COVID-19
„Vienas iš paskutinių atvejų, kuomet anūkas aplankė senelį ir senelis susirgo. Pasitaikydavo, kai infekcija išplito šeimoje. Turime laikytis nuotolio, jei įtariama, kad buvome rizikingame sąlytyje, svarbu nelankyti artimųjų, ypač turinčių lėtinių ligų. Paisyti visų rekomendacijų. Su infekcija galime susidurti visur. Neseniai buvo izoliuotos ir dvi Klaipėdos krepšinio komandos, po kurių varžybų vienam iš dalyvių buvo diagnozuota COVID-19, susirgo ir priemiestinio autobuso vairuotojas, mūsų rajono gyventojas“, – vardijo A. Syminienė.
Koronaviruso valdymas yra sudėtingas tuo, kad jo sukeliamos ligos inkubacinis periodas – 2 savaitės (kai užsikrėtimas, pavyzdžiui, gripu paaiškėja jau maždaug trečią dieną). Todėl per tokį ilgą laikotarpį užsikrėtęs ir virusą išskiriantis asmuo, pats to nežinodamas, gali gana plačiai išplatinti infekciją. Dėl to su kiekvienu sergančiuoju yra intensyviai dirbama, aiškinamasi, su kuo jis galėjo turėti sąlyčius, su kuo bendravo, kur buvo. „Taip siekiama suvaldyti židinį, kad virusas neplistų toliau. Buvo atvejų, kai mama leido laiką su vaikais palapinėje ir jų neapkrėtė. Tačiau kartais žmonių santykiai gana tolimi, o virusas buvo greit „padovanotas“. Yra įvairių situacijų, dėl to labai svarbu, kad žmonės suteiktų mums, vykdantiems židinių epidemiologinį tyrimą, reikalingą informaciją. Tačiau pasitaiko, kad neatsimena ar nenori atsiminti. Tai labai apsunkina teisingą, visapusišką židinio ištyrimą ir valdymą. Dėl to sakau, nors kitiems tai sukelia ir juoką, veskite dienoraščius, kad susirgus galėtumėte epidemiologams pateikti kuo išsamesnę informaciją, iš ko būtų galima atsekti, nuo ko jūs galėjote užsikrėsti ir ką jūs jau galėjote užkrėsti. Situacija yra sudėtinga, turime būti budrūs, elgtis atsakingai. Patys atsakome už viruso paplitimą, t. y. jo „gavimą“ ir „perdavimą kitam“, – tvirtino A. Syminienė.
Dabar sergantieji rajone gyvena individualiuose namuose, tik viena šeima daugiabutyje. Šiuo atveju Savivaldybė pasirūpina, kad bendrojo naudojimo laiptinė būtų dezinfekuota. Jei reikia, Savivaldybė užtikrina ir reikalingas vietas saviizoliacijai.
Sergančiųjų amžius jaunėja
Kaip plito COVID-19 Klaipėdos rajone? Pirmieji atvejai buvo registruoti jau kovo mėnesį – iš viso 18. Visi įvežtiniai, dažnu atveju susiję su slidinėjimo kurortais. Vėliau virusas jau pradėjo plisti tarp vietinių. Balandį fiksuota 30 susirgimų. „Buvo labai daug dirbama, kad suvaldytume šią infekciją, dėl to gegužę fiksuoti jau tik 3 atvejai rajone, birželį – 4, liepą – 6, rugpjūtį – jau 7. O per pirmąją rugsėjo dekadą turime 12 atvejų. Dėl to vėl raginama ypatingai didelį dėmesį skirti prevencijai, apsaugos priemonėms. Šiandien jau yra specialistų parengta daugybė rekomendacijų, ką daryti ir ko nedaryti, siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą“, – sako Gargždų skyriaus vedėja.
Kovo mėnesį sirgusiųjų amžiaus vidurkis buvo 47 metai, gegužę ir birželį – sergančiųjų amžiaus vidurkis jau 55 metai, rugsėjį – 37 m. „Visi mirusieji buvo žymiai vyresnio amžiaus asmenys. Pats jauniausias – 55 metų amžiaus, tai buvo įvežtinis atvejis iš Švedijos“, – prisiminė pašnekovė. Pasak jos, ne visi suprato, kodėl pradžioje buvo toks griežtas karantinas. Tačiau atsakymas labai paprastas – norėta „ištempti“ laiką, kad gydymo įstaigos pasiruoštų gydyti sunkesnius ligonius ir kad būtų užtikrintas valstybės funkcionavimas, teikiamos pagrindinės paslaugos. Kad pacientai neužplūstų taip, kad nebeliktų medicinos personalo pajėgumų. „Siekta garantuoti sąlygas išgelbėti visus, kuriuos galima išgelbėti. Ne vienas skaitė žiniasklaidoje, kad kitose šalyse driekėsi eilės prie ligoninių, greitųjų, medikai, trūkstant pajėgumų, buvo priversti rinktis, kurį gelbėti. Lietuva intensyviai dirbo ir užkirto kelią tokiai situacijai, mes to nepatyrėme, nes buvo nuveikti labai dideli darbai“, – dėstė A. Syminienė.
Prireikus tikrina ir baudžia
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja įspėja, kad prasidėjus rudeniui užklups ir įprasti virusai, peršalimai, gripas, tad pasiskiepyti nuo gripo ypač aktualu. „Specialistai yra paruošę daugybę rekomendacijų, kaip elgtis mokyklose, darželiuose, renginių metu. Svarbu, kad tų taisyklių, rekomendacijų būtų paisoma. Kaip išgyvensime šį šaltąjį sezoną, labai daug lems žmonių sąmoningumas“, – įsitikinusi A. Syminienė.
Kad ir kaip būtų gaila, dalis žmonių linkę numoti ranka į rekomendacijas, reikalavimus. Grįžusieji iš paveiktų šalių, turėję sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga asmenys privalo 14 dienų izoliuotis. Izoliacijos kontrolę vykdo policija. Gargždų skyriaus vedėja teigė, kad tai labai rimta. Jei patys žmonės to nesuvokia, bus tikrinami ir baudžiami. Tai būtina siekiant užtikrinti kitų visuomenės narių saugumą.
Buvo pastebėta nemažai atvejų, kai grįžę iš paveiktų šalių asmenys nustatyta tvarka nepateikdavo savo duomenų. Tai labai apsunkindavo epidemiologinės situacijos valdymą. Todėl priimtas sprendimas ir nuo šio pirmadienio visi vežėjai, organizuojantys ir vykdantys keleivių vežimą tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais (visų rūšių transportu), vykdant vežimus į Lietuvą privalo užtikrinti, kad visi keleiviai prieš patekdami į transporto priemonę pateiktų užpildytas elektronines anketas, kurios skirtos surinkti informaciją apie keleivį visuomenės sveikatos tikslais (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form). Tad nei į jokį transportą (lėktuvą, jūrų, sausumos transportą) nebus įleidžiami asmenys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro svetainėje neužpildę specialių kortelių, kurios reikalingos, kad su grįžusiaisiais būtų galima susisiekti, suteikti jiems informaciją, užtikrinti jų izoliaciją ir pan.
Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.