Mokysimės atskirti pelus nuo grūdų

Kritinio mąstymo seminarai siekiantiesiems galvoti

Kartu su sparčiojo interneto galimybėmis užplūdęs informacijos srautas kartais iš vėžių išmuša ne tik vyresnio amžiaus žmones, kuriems sunkiau prisitaikyti prie dabarties žinių sklaidos įvairovės. Sovietmečiu išgyvenę objektyvios, patikimos ir kokybiškos informacijos badą ir skurdą dabar turime atvirkštinį reiškinį – jos gausą ir įvairiapusiškumą. Labai svarbu tinkamai atsirinkti ir vartoti itin kokybišką produktą ir neužteršti savo sąmonės bereikšmiais ir antraeiliais dalykais.

Skatiname ir skaitytojus

„Bangos“ redakcija kartu su Klaipėdos rajono savivaldybės švietimo centru spalio-lapkričio mėnesiais organizuos seminarų, susitikimų, išvykų ciklą, skirtą kritinio mąstymo ugdymui, informacinio raštingumo skatinimui. Seminarų paskaitos bus įrašomos, tad vėliau ir prieinamos „Yotube“ kanale. „Bangos“ laikraščio vykdomą projektą „Į žiniasklaidą iš arčiau: ne tik senjorams“ remia Lietuvos kultūros taryba.

„Būsimų mokymų dalyviai – ne tik Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, bet seminaruose bus skatinami dalyvauti ir pilietinio ugdymo pedagogai, moksleiviai bei jų tėvai. Jaunoji karta taip pat pasiklysta informacijos labirintuose, ne visada geba įvertinti medijų turinį, atskirti svarbią žinią nuo antraeilės ar net melagingos“, – įsitikinusi „Bangos“ projekto partnerė, Švietimo centro direktorė Ramutė Sirutienė.

Tikimasi, kad projekto veikla prisidės prie brandesnės, pilietiškesnės rajono bendruomenės kūrimo, įdiegs informacinio raštingumo prad­menis, naudingais patarimais padės suvokti socialinių tinklų įtaką, paskatins atsikratyti baimių savo nuomonę reikšti žiniasklaidoje. „Bangos“ skaitytojai tokią galimybę nuolat turi jų mintims, pasiūlymams skirtą trečiadienio „Bangos“ numerio 5-ąjį puslapį. Be to, visada diskutuoti galima laikraščio „Facebook“ paskyroje.

Smegenų reikia daugiau

Pirmasis projekto seminaras numatytas spalio 18 d. 16 val. „Kranto“ pagrindinės mokyklos salėje. Seminarų dalyvių laukia ypatingas susitikimas su Lietuvos karininku, buvusiu specialiųjų operacijų pajėgų eskadrono „Erelis 02“ vadu Afganistane, patarėju Irake, Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininko pavaduotoju kariniam rengimui, pulkininku leitenantu Valerijumi Šereliu. Nemažą kovinės patirties ir solidžių apdovanojimų turintis karininkas, dviejų eilėraščių rinktinių ir aforizmų knygos autorius, bardų festivaliuose dalyvaujantis dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas įsitikinęs, kad kritinio mąstymo ugdymas yra mūsų kasdienybės aktualija.

Viename iš interviu V. Šerelis yra taikliai pastebėjęs: „Nepamirškime, kad „norint išplauti smegenis, jų reikia turėti daugiau, negu reikia išplauti. Mums nė akimirkai nedera apsnūsti, nes vos prarasime savąjį tapatumą – labai greitai svetimi norai taps „mūsiškiais“. Šiandien kaip niekada yra būtina aiškiai žinoti, kas esi. Na, o žinoti, kas esi, neįmanoma nežinant, kur tavosios šaknys, iš kur esi atėjęs.“ Karininkas ir bardas prisipažįsta, kad viena iš medijų – socialinis tinkas „Facebook“ yra pasiglemžęs ir jį, tačiau savo paskyroje „5.56×100 šovusių į galvą, arba auliniais batais pramintų, minčių“ jis kasdien stengiasi įkelti kritinį mąstymą skatinančių užduočių ar pastebėjimų. Dažniausiai tai būna bent du dvižodžiai, kuriuos reikia iššifruoti per dieną.

Pasaulį suvokiame fragmentiškai

Projekto „Į žiniasklaidą iš arčiau: ne tik senjorams“ įgyvendintojams nuoširdžiai talkins ir Gargždų miesto garbės pilietis, politikos filosofas, prof. Alvydas Jokubaitis, spalio 27 d. TAU dalyvius pakvietęs į Vilnių. Garbusis kraštietis susitikimą yra numatęs daryti Valstybės pažinimo centre.

Lapkričio 13-ąją taip pat „Kranto“ pagrindinėje mokykloje projekto dalyviai susitiks akis į akį su žiniasklaidos profesionalais – Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi ir politikos apžvalgininku, portalo LRT.lt vyriausiuoju redaktoriumi Vladimiru Laučiumi. Bus puiki proga suvokti, kaip atskirti vertingą informaciją nuo menkavertės, faktus nuo nuomonių, dezinformaciją nuo patikimos informacijos, be to, padiskutuoti Lietuvos politikos aktualijų tema.

„Informaciją dabartinis žmogus, deja, dažniausiai perima ne iš knygų, laikraščių, o pirmiausia iš vaizdo kultūros kanalų: televizorių ekranų ir kompiuterių monitorių. Ankstyvesnė rašto, knyginė civilizacija formavo vientisą pasaulio suvokimą, o iš tekančių vaizdų susidedanti informacija gimdo kitokį – fragmentišką – pasaulio suvokimą. Tas pats vyksta ir su naujienomis: vaizdą apie pasaulio įvykius susidarome daugiausia iš antraščių. Paklausus apie naujienos esmę, niekas nieko protingai ir nepaaiškins“, – būsima diskusija projekto dalyvius intriguoja D. Radzevičius.

Projekto „Į žiniasklaidą iš arčiau: ne tik senjorams“ dalyviai mokymo ciklą baigs įdomia išvyka į Kretingoje veikiančią „Vakarų spaustuvę“, kurioje spausdinamas ir Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content