Abiturientai aktyviai ruošiasi brandos egzaminams: laukia įtempta sesija

Šiemet rajono gimnazijas baigia 213 dvyliktokų

Paskutinio skambučio šventėje „Vaivorykštės“ abiturientų klasės vadovai savo ugdytiniams linkėjo gražios ateities.

Lietuvos ir rajono abiturientų laukia paskutinis mokslo metų išbandymas – brandos egzaminų sesija, kuri šiemet prasidėjo gegužės 31 d. 12 metų mokyklos suole įgytas žinias moksleiviai pademonstruos laikydami valstybinius arba mokyklinius egzaminus. „Banga“ domėjosi, kaip švietimo bendruomenė ruošiasi egzaminų sesijai bei kokiomis nuotaikomis gyvena patys abiturientai.
Pasirinkimų tendencijos nesikeičia
Abiturientų vasara kasmet prasideda brandos egzaminų sesija, kuri šiemet vyksta gegužės 31–birželio 25 dienomis. Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, prašymus laikyti brandos egzaminus šiemet pateikė 27 682 bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinių mokyklų baigiamųjų klasių mokiniai.
Laikinai Nacionalinės švietimo agentūros direktoriaus pareigas einantis Aidas Aldakauskas teigė, kad nors valstybinių brandos egzaminų sesija šiemet vyksta įprastai, tačiau tai paskutiniai egzaminai pagal šiuo metu galiojančias ugdymo programas, kurios buvo patvirtintos dar 2008 metais. Šių metų abiturientams naujovė ir tai, kad skaitmeninis brandos atestatas bus dvikalbis: lietuvių ir anglų kalbomis.
Lietuvoje pastarųjų metų tendencija, pasak NŠA, nesikeičia. Abiturientai dažniausiai renkasi anglų kalbos valstybinį egzaminą (pasirinko 18 465 kandidatai), matematikos (17 164 kandidatai) bei istorijos (8 279 kandidatai) brandos egzaminus. Palyginti su praėjusiais metais, anot NŠA atstovų, šiemet daugiau abiturientų pasirinko valstybinius chemijos, fizikos, biologijos brandos egzaminus.
Norėdami gauti brandos atestatą, moksleiviai turi išlaikyti 2 brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieno pasirinkto dalyko brandos egzaminą arba atlikti brandos darbą. Pagrindinės brandos egzaminų sesijos metu vyks 13 valstybinių ir 3 mokykliniai brandos egzaminai. Brandos egzaminai bus vykdomi 552 mokyklose, kuriose organizuojami egzaminų vykdymo centrai, o valstybinių brandos egzaminų darbus vertins daugiau nei 1 000 vertintojų.


Populiarėja istorija ir matematika
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Mickienė „Bangai“ komentavo, kad šiemet Klaipėdos rajone egzaminus laiko 213 abiturientų: 158 abiturien­tai iš Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos, 40 abiturientų iš Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos ir 15 – iš Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos.
„Šiais metais, lyginant praėjusių mokslo metų abiturientų egzaminų pasirinkimus, išaugo istorijos valstybinių egzaminų pasirinkimai (2023 m. rinkosi 41,01 proc., o 2024 m. – 49,06 proc.) ir matematikos (2023 m. rinkosi 78,65 proc., 2024 – 84,11 proc.)“, – skaičius rajone pristatė R. Mickienė.
Klaipėdos rajone taip pat yra ir 8 eksternai, pasirinkę laikyti valstybinius brandos egzaminus. Daugiausia jų – 6 – rinkosi matematikos, 3 – lietuvių kalbos ir literatūros, 2 – anglų, po 1 – biologijos, chemijos, geografijos valstybinius egzaminus.
Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė teigė, kad bazine mokykla paskirta Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija, o brandos egzaminai bus vykdomi Gargždų „Minijos“ ir „Kranto“ progimnazijose bei Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje. „Taip pat su Savivaldybės ugdymo įstaigomis yra suderintos brandos egzaminų vykdymo grupės. Šią savaitę vyks brandos egzaminų vykdytojų supažindinimas su kiekvieno egzamino vykdymo instrukcija bei vykdymo patalpų paruošimo darbai. Švietimo skyrius abiturientams linki susikaupimo egzaminų sesijos metu bei džiuginančių rezultatų“, – akcentavo R. Mickienė.

Pasirengimas vyksta sklandžiai
Kaip brandos egzaminams ruošiasi rajono gimnazijos? Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, atliekanti direktoriaus pareigas Nijolė Balčikonytė pasidžiaugė, kad ugdymo įstaigą baigs jau 28-oji mokyklos abiturientų laida. „Didžiuojamės aktyviais ir smalsiais mokiniais. Gegužės mėnesį spalvingai atšventėme gimnazijos bendruomenės šventę, kurioje padėkojome mokiniams, garsinantiems gimnaziją rajone, regione, respublikoje, dalyvaujantiems tarptautiniuose konkursuose – tarp jų 21 abiturientas“, – „Bangai“ teigė N. Balčikonytė.
Ji pažymėjo, kad pasirengimas brandos egzaminams vyksta sklandžiai ir atsakingai. Abiturientams, pasirinkusiems brandos egzaminus, nuo kovo 1 d. organizuojamos konsultacijos. Gegužės 31 d. dvyliktokams aidėjo paskutinis mokyklinis skambutis. „Nerimo yra – tikėtina, egzaminų slenkstį peržengs visi abiturientai ir liepos 19 d. palinkėsime jiems tvirtų sparnų ir laimingo skrydžio, sėkmės įgyvendinant savo svajones ir tėvų lūkesčius. Linkiu abiturien­tams nepakartojamų akimirkų, sėkmės išbandymuose. Tegu jų ateitis spindi ryškiai ir spalvingai! Visa, kam jie 12 metų ruošėsi, įveikiama; visa, ko trokšta, pasiekiama; visa, ko yra verti, jų laukia! Svarbiausia – būti gerais žmonėmis!“ – linkėjo laikinai direktorės pareigas einanti pavaduotoja ugdymui.


Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Robertas Gricenko „Bangai“ komentavo, kad dvyliktokai jau išlaikė lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą, 8 mokiniai išlaikė menų (dailės) bei 1 mokinė menų (muzikos ir kompiuterinių muzikos technologijų) mokyklinį brandos egzaminą.
„Nekantriai laukiame patvirtintų rezultatų. Šiuo metu gimnazistai įtemptai ruošiasi kitiems pasirinktiems brandos egzaminams. Jiems sudarytos sąlygos lankyti konsultacijas, kuriose gilina žinias bei aiškinasi savo spragas. Artėjant  II pusmečio pabaigai abiturientų darbų kalendorius išties įtemptas, darbai ir laikas kruopščiai suplanuoti. Tikimės puikių rezultatų. Linkime dvyliktokams sėkmės ir ištvermės!“ – pakilia nata abiturientams sėkmės linkėjo R. Gricenko.
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė Laima Navickienė pažymėjo, kad abiturientams, besiruošiantiems egzaminams, organizuojamos konsultacijos iš dalykų, kuriuos yra pasirinkę, taip pat susitarta dėl tvarkaraščių, savarankiškų darbų. „Linkiu mokiniams kuo mažiau stresuoti, pasitikėti savo mokytojais, lankyti konsultacijas, kad galėtų pasigilinti į atskirus klausimus, kuriems pritrūko laiko per mokslo metus. Na, ir, žinoma, tegul lydi sėkmė, nes egzaminuose ir jos reikia. Labai tikiu, kad visiems pavyks“, – vylėsi L. Navickienė.
Sesijai ruošiasi atsakingai
Rajono gimnazijų abiturientams jau šią savaitę prasideda intensyvi brandos egzaminų sesija. Vieni jų jaudinasi labiau, kiti stengiasi mintis nukreipti kitur ir toliau atsakingai ruošis egzaminams. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos abiturientė Laura Lygnugarytė dalijosi, kad dar šiek tiek sunku suvokti, jog jau artėja ta finišo tiesioji, kurios taip laukė. Nors dvyliktokė šiek tiek jaudinasi, ji stengiasi išlikti rami ir gerai nusiteikti.
„Ruošiuosi egzaminams jau dvylika metų, tad šias likusias dienas skiriu nusiraminimui, kartojimuisi. Jokių stebuklingų būdų, kaip geriau pasiruošti, nežinau, todėl aš paprasčiausiai peržiūriu ankstesnių metų egzaminus, juos analizuoju, žiūriu, ko nemoku ar nesuprantu ir stengiuosi užpildyti tas spragas“, – pažymėjo gimnazistė.
L. Lygnugarytė pasakojo, kad gimnazijos mokytojai geranoriškai laukia konsultacijose, į kurias moksleiviai ateina sutartu laiku. Konsultacijose mokytojai akcentuoja paskutinius patarimus, pastebėjimus bei atsako į rūpimus klausimus. „Visiems abiturientams linkiu didžiausios sėkmės, ramių naktų ir palankių temų lietuvių kalbos ir literatūros egzamine“, – padrąsinimo žodžius tarė abiturientė.
Štai Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientė Elinga Jonutytė teigė, kad dėl sesijos nesijaudina ir pasitiki savo jėgomis, o egzaminams ruošiasi atsakingai. „Geriausiai įsisavinti informaciją man padeda kai kurios programos internete kaip egzaminatorius. Mokykla siūlo konsultacijas po pamokų, kurių metu aptariamos nesuprastos temos ar likę klausimai dėl egzaminų. Kitiems abiturientams linkiu pasitikėti savimi“, – pasiruošimo egzaminams procesą pristatė gimnazistė.

Linki mėgautis 12 klase
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos dvyliktokas Arnas Simonaitis „Bangai“ komentavo, kad streso neišvengia. „Jaudulys, stresas – kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Dar nėra taip blogai, su baimėmis kartu eina ir ateities laukimas, keistas jausmas, žinant, kad sėdi paskutinėse pamokose „Vaivorykštėje“. Jau greit prasidės studentiškas gyvenimas, kurio ypač nekantriai laukiu“, – dabartinėmis emocijomis dalijosi abiturientas.
Pasak A. Simonaičio, ruoštis egzaminams sekasi gerai, su mokytojais kartojasi primirštas temas ir autorius, rašo bandomuosius egzaminus. Tačiau namie, pasak moksleivio, intensyvus pasiruošimas egzaminams dar neprasidėjo. Kitiems abiturientams jis linkėjo neleisti baimei per ilgai „užsibūti“ galvoje: „Jaudinantis visos žinios, kurias tikrai turit, gali labai greitai išgaruoti. Egzaminas ne pasaulio pabaiga, jums viskas kuo puikiausiai pavyks ir linkiu, kad visi patektumėt į norimus universitetus/kolegijas siekdami savo pašaukimo!“
Nerimą prieš egzaminus jaučia ir Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientė Melita Sunokaite. Pasak dvyliktokės, ji stengiasi gilinti žinias. „Sekasi tikrai sunkiai, nėra motyvacijos, o jos nėra dėl to, jog dauguma mokytojų sako, kad neišlaikysim egzaminų. Bet stengiuosi iš paskutiniųjų rasti tą motyvaciją“, – pripažino moksleivė, būsimiems abiturientams linkėdama mėgautis paskutiniais metais gimnazijoje, nes jie būna išskirtiniai iš visų 12 metų.

Džiaugiasi gimnazijos pedagogais
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientė Eimantė Klenauskaitė „Bangai“ pasakojo, kad prieš egzaminus gyvena pozityviomis nuotaikomis, nors šiek tiek jauduliuko yra. Tačiau dvyliktokė tiki, jog visi egzaminai praeis sklandžiai ir rezultatais bus patenkinta. E. Klenauskaitė mano, kad svarbu yra ir mokytis teoriją, ir ją praktikuoti: spręsti įvairių metų egzaminus, daryti mokytojų paskirtas užduotis, nes tokiu būdu susipažįstama su užduočių struktūra.
„Mokyklos mokytojai nuoširdžiai stengiasi, jog kuo geriau pasiruoštumėme ir įsisavintumėme reikalingą informaciją – siūlomos ir konsultacijos, ir nurodomi įvairūs šaltiniai, kuriuose yra reikalingos teorijos, jeigu mokinys renkasi mokytis savarankiškai. Tad drąsiai galiu teigti, kad Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje dirba savo dalyką išmanantys, nuoširdūs, kompetentingi pedagogai, kurie visada atsižvelgia į mokinių gerovę“, – pasidžiaugė moksleivė. Ji taip pat dėkojo ir Agluonėnų pagrindinei mokyklai, kurioje mokėsi pirmus aštuonerius metus ir kurioje dirbantys mokytojai taip pat yra verti pagyrimo, kadangi suteikė reikalingas žinias gimnazijos pradžiai.
Kitiems abiturientams Eimantė linki sėkmės ir susikaupimo artėjančiuose egzaminuose.
Gabrielė ČIUNKAITĖ
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių