Agluonėnų etnografinėje sodyboje – paroda „Krikštai – Mažosios Lietuvos kultūros atspindžiai“

Rugpjūčio 20 d. 14 val. Agluonėnų etnografinėje sodyboje atidaroma medžio meistro, tautodailininko Sauliaus Rumbučio paroda „Krikštai – Mažosios Lietuvos kultūros atspindžiai“.

Parodos atidarymą lydės kūrybinės dirbtuvės, kurių metu dalyviai galės iš atskirų dalių surinkti krikštą, tradicinėmis spalvomis nuspalvinti iš anksto paruoštus sumažintus medinius krikštus. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Saulius Rumbutis – medžio meistras, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. Autorius parodoje pristato 12 medinių krikštų. Jie kurti remiantis senosiomis tradicijomis, surinkta istorine medžiaga. Darbams naudota drebulės ir eglės mediena, taikyta sendinimo technika, siekiant išlaikyti istorinį autentiškumą. Jų puošyboje formuojama simetrinė kompozicija. Daugiausia vyrauja stilizuotų gyvūnų, augalų, širdies motyvai. Kiekvienas simbolis turi savo reikšmę. Pavyzdžiui, gegutė – likimo dievaitės Laimos-Dalužės įvaizdis, širdis – užuojauta ir gailestis, gėlė – atminimas ir meilė, kryželis – išganymo viltis ir pan. Simboliai naudojami neatsitiktinai. Manoma, kad šeimos karta iš kartos paveldėdavo simbolių seką, kuri būdavo naudojama ne tik krikštuose, bet ir namų puošyboje. Kai kurie krikštai laikantis papročių dažyti. Jų dekorui naudojami žalios, mėlynos, geltonos, raudonos, pilkšvos spalvos deriniai.

Parodos lankytojas kviečiamas atsigręžti į savo etninį tapatumą, puoselėti tradicijas ir išsaugoti pagarbą kultūros paveldui.

Gargždų krašto muziejaus informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių