Agluonėnuose atkurtos unikalaus malūno konstrukcijos tapo muziejaus dalimi

Agluonėnų etnografinės sodybos prieigos per kelerius metus pasikeitė neatpažįstamai. Sodybą apsupo net trys naujutėlaičiai statiniai, kuriuose įkurdinta unikalaus malūno ekspozicija. 

Lietuvninkui Jonui Geniui kadais priklausiusio malūno sparnai sukosi Kantvainių kaime šalia Agluonėnų. Tačiau ilgainiui pažangiam ūkiniam objektui savo funkcijų nebeatliekant malūnas įtrauktas į technikos paminklų sąrašą. Net Rumpiškių liaudies buities muziejuje buvo įkurdintas. Tik per kelis dešimtmečius deramo dėmesio nesulaukė. Kad malūno konstrukcijos visiškai nesupūtų, o jo istorija nenugrimztų praeitin, kadais pažangaus technologinio įrenginio detalės pargabentos atgal į Klaipėdos kraštą. Įkomponuotos jos naujutėlaitėje Agluonėnų etnografinės sodybos prieigose duris atvėrusioje ekspozicijoje. 

„Pristatoma ekspozicija – tai naujas pasiūlymas rajono gyventojams ir svečiams įdomiai praleisti laiką, išgirstant neįtikėtiną malūno ir jo šeimininkų istoriją. Sukurtoje ekspozicijoje bus galima ne tik apsilankyti, dalyvauti eskursijose, bet ir sukurtoses edukacijose. Turime paruošę užduočių knygelę moksleiviams, vyresniems siūlysime edukaciją su Lego konstruktoriais, ateityje planuojame renginių bei kūrybinių dirbtuvių susijusių su malūnininkyste ir kepiniais“  – apie atsinaujinusią Agluonėnų etnografinę sodybą pasakoja Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė.

Kad J. Genio malūnas vėl liudytų turtingą Agluonėnų praeitį, bendram darbui susitelkė muziejininkai, istorikai, švietimo ir kultūros atstovai, vietos gyventojų bendruomenė. Ir nors malūno sparnų sukantis jau neišvyti, apie jo unikalumą kalbama net ir praėjus šimtmečiui. Sako jo konstrukcijas malūnininkas pirkęs ir parsivežęs iš Vokietijos. Statinys buvęs keturių aukštų ir siekė 13 metrų neskaitant sparnų. Medinio karkaso ir skiedromis apkaltais šonais, su priestatėliu, pastatytas ant ratelių ir važiuojantis žiediniu bėgiu – tokį jį buvus liudija istoriniai šaltiniai. Kai vėjo būta per stipraus, keturis malūno sparnus malūnininkas galėjo reguliuoti specialiomis žaliuzėmis nestabdydamas malūno. 

Kaip atrodo išsaugotos ir restauruotos  kadais pažangaus technologinio įrenginio detalės, kviečiame pasmalsauti atvykus į Agluonėnų etnografinę sodybą Klojimo g. 9, Agluonėnai. 

Teatralizuotas ekspozicijos „Vėjo milžino istorija“ atidarymas  – gruodžio 20 d. 10.00-10.30 val.

Jo metu „Vėjo milžino“ istoriją kurs  eksperimentais netradicinėse erdvėse žiūrovus žavintis Ernsto Vicherto teatras, Teodoro Kuršaičio pagrindinės mokyklos šokėjai ir menininkas Kristijonas Lučinskas. Pageidaujantieji kviečiami ir į baigiamąją projekto konferenciją. Jos programa pridedama. 

Projekto  „Bendradarbiavimas nuo kranto iki kranto“ baigiamoji konferencija

2023 m. gruodžio 20 d. (trečiadienis)

Agluonėnai, Klaipėdos rajonas

Agluonėnų etnografinė sodyba, Klojimo g. 9, Agluonėnai

10.00-10.30 val. Ekspozicijos „Vėjo milžino istorija“ atidarymas.

10.30-10.45 val. Kavos pertrauka.

Agluonėnų kultūros namai, Priekulės g. 4, Agluonėnai

11.00-11.20 val. Projekto „Bendradarbiavimas nuo kranto iki kranto“ įgyvendinimas: iššūkiai ir rezultatai. Sigita Bučnytė, Gargždų krašto muziejaus direktorė.

11.20 – 11.40 val. Projekto „Bendradarbiavimas nuo kranto iki kranto“ Neringos savivaldybės rezultatų pristatymas“. Rita Venclovaitė, Neringos savivaldybės administracijos Strateginio planavimo, investicijų ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai einanti vedėjo pareigas. 

11.40 – 12.00 val. Agluonėnai – kaimas istorijos pagairėje. Doc. dr. Silva Pocytė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto istorikė, vyresnioji mokslo darbuotoja.

12.00 – 12.15 val. Kavos pertrauka.

12.15 – 12.35 val. Malūnas keliaunininkas – technikos paminklas. Giedrė Rudaitytė, Agluonėnų etnografinės sodybos vadovė.

12.35 – 12.55 val. Iššūkiai ir patirtys atnaujinant ir įveiklinant Salako malūną. Eglė Vaitkevičienė, Salako malūnas (Zarasų r.).

12.55 –13.25 val. Kūrybinės dirbtuvės. Bendradarbiavimo planai ir galimybės.

13.25 – 13.40 val. Kavos pertauka.

13.40 – 14.00 val. Koncertinė programa „Tradicija skamba šiuolaikiškai“. Atlikėjai Aira ir Uraganius, elektroninės folk muzikos duetas. 

Račkauskų sodyba „Agluona“, Kantvainių g. 5, Kantvainių kaimas

14.00 – 15.00 val. pietūs, diskusijos.

————————————————————————————————————–

Renginio dieną bus galimybė renginį stebėti tiesioginėje transliacijoje.  Renginyje dalyvavimas su išankstine registracija iki š.m. gruodžio 15 dienos el. paštu: gizo@gargzdumuziejus.lt arba telefonu +370 696 95 861.

Renginys organizuojamas įgyvendinant projektą „Bendradarbiavimas per sieną nuo kranto iki kranto“ (finansavimo sutarties Nr. 1S-241) pagal Europos kaimynystės priemonę. Už šios informacijos turinį atsako tik Gargždų krašto muziejus ir negali būti laikoma atspindinčia Europos sąjungos požiūrį. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos. Renginys bus fotografuojamas, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose, kurie gali būti patalpinti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ir medija priemonėse.

Pagal pranešimą spaudai

Gargždų krašto muziejaus nuotr.: Išlikę J. Genio malūno fragmentai, brėžiniai, archyvinės nuotraukos, ekspozicijos pastatai.  

1 Komentaras

  • Dėkui ir dėkui! Atrodo, kad vėjo malūno istorija nesibaigia, o pavyzdžiai liudija, kad galima ir atstatyti – tiek čia, tiek Klaipėdos krašte ar ir pačioje Klaipėdoje malūnai ne tik malė, bet ir valkius, lentas pjovė!
    Tai unikalus Muziejus, Agluonėnų pasididžiavimas, senųjų gyventojų atminimo pagerbimas!
    Miela ir malonu bus vasarą aplankyti, vėl pasidžiaugti.
    Sėkmės, lankytojų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content