Alkoholio prevencijai – papildomos priemonės
Klaipėdos rajono gyventojų mirtingumo dėl transporto įvykių, paskendimų, savižudybių procentas yra didesnis nei visoje šalyje. Tai verčia susimąstyti ir kuo greičiau atsisakyti sveikatai žalingų įpročių. Vienas iš jų – alkoholio vartojimas. Ypač nerimą kelia jaunimas, susiburiantis pirtyse, kur, užuot puoselėję sveikatą, svaiginasi alkoholiniais gėrimais. Pasitaiko ir nelaimingų atsitikimų: susižeidžia arba žūsta jauni žmonės. Tokia situacija skatina Klaipėdos rajono savivaldybę nedelsti ir aktyvinti prevencines priemones.
Parengė veiksmų planą
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė pasakojo, kad dar 2012 m. balandžio 26 d. vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta nustatyti Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatinimo veiklos prioritetu 2012–2015 m. sveikatą žalojančios elgsenos (mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, alkoholio vartojimas, nesveika mityba) prevenciją. „Kryptingai siekiant rizikos veiksnių mažinimo 2013 m. lapkričio 28 d. buvo pritarta Sveikatą žalojančios elgsenos 2012-2016 m. programos vykdymui. 2014 m. gegužės 29 d. patvirtintos Alkoholio vartojimo prevencijos tarp Klaipėdos rajono jaunimo 2014–2017 m. kryptys bei skirtas finansavimas. Administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė (pirmininkas – Pranas Norvilas, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkas) parengė 2014–2015 m. veiksmų planą, kuriuo siekiama vykdyti socialinę reklamą alkoholio prevencijos tema Klaipėdos rajono seniūnijose, socialinės reklamos priemonėmis informuoti visuomenę, jaunimą apie egzistuojančias alkoholio vartojimo problemas, skatinti susimąstyti, ką darome neteisingai, keisti savo požiūrį į alkoholio vartojimo įpročius“, – dėstė L. Kaveckienė. Anot jos, kiekvienoje seniūnijoje siūloma įrengti reklaminius tentus/skydus, atkreipiančius dėmesį į alkoholio vartojimo problemą.
Užsako patys tėvai
Daug diskusijų kelianti tema yra alkoholio vartojimas pirtyse. Anksčiau pirtys buvo tinkamiausia vieta nusiprausti, atlikti sveikatos puoselėjimo procedūras, išvalančias ne tik kūną, bet ir sielą. Deja, dabar ne mažai daliai jaunimo (ir ne tik jam) mėgavimasis pirtimis be alaus ir kitų alkoholinių gėrimų yra sunkiai įsivaizduojamas. Sveikatos specialistų rekomendacijos, jog nevalia eiti į pirtį apsvaigus ar prisivalgius, jiems – nė motais. O pasekmių būna ir labai skaudžių.
„Mano sūnus buvo dvyliktokas, dabar jau studentas. Kone kiekvieno draugo gimtadienis buvo švenčiamas pirtyje. Alkoholis išties liedavosi laisvai. Mano sūnus visiškai negeria, tuo labai džiaugiuosi. Tačiau nesuprantu tėvų, kurie užsako tas pirtis ir sukuria palankias sąlygas alkoholizmui. Kai būrys jaunuolių apsvaigsta – iki nelaimės lieka vienas žingsnis. Naktimis nemiegodavau, laukdavau, kol grįš sūnus ir pasitikdavau prie durų, kad įsitikinčiau, jog viskas gerai, sūnus blaivus ir nesužalotas“, – pasakojo Auksė (vardas, pavardė redakcijai žinomi – aut. past.).
Vienas iš Vėžaičiuose esančių pirčių savininkų Vidas Šunokas „Bangą“ informavo, kad pirties nuomos sutartis visada pasirašo su pilnamečiais asmenimis, dažniausiai jaunuolių tėvais. „O jei kas nors atsiveda nepilnamečių, juk kiekvieno paso nepatikrinsime“, – replikavo jis. Paklaustas, ar randa po linksmybių alkoholinių gėrimų likučių, atsakė: „Netikriname, ką atsiveža. Tačiau pasitaiko, kad po to šiukšliadėžėje matosi tuščių butelių.
Policija vykdo reidus
Klaipėdos rajono policijos komisariato laikinai Prevencijos poskyrio viršininko pareigas einantis Giedrius Gumuliauskas tvirtino, kad linksmybės pirtyse yra policijos akiratyje. „Rengiame reidus. Patys pasirenkame tas vietas, kurias tikrinsime. Tačiau pirmiausia, žinoma, reaguojame į skundus. Dėl jaunuolių šėlsmo pirtyse dažniausiai pasiskundžia kaimynai. Juos ne retai piktina triukšmas. Jei atvykę randame ir girtų nepilnamečių iki 16 m., tėvams ar globėjams gresia finansinės baudos nuo 50 iki 100 Lt. Girtų nepilnamečių nuo 16 m. iki 18 m. pasirodymas viešosiose vietose, taip pat alkoholinių gėrimų gėrimas – užtraukia baudą nuo 30 iki 50 Lt“, – aiškino G. Gumuliauskas.
Anot Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos L. Kaveckienės, yra numatoma inicijuoti ir organizuoti susitikimus su pirčių paslaugas teikiančiais asmenimis: „Bendromis pastangomis (organizuojant seminarus, kalbantis) reikia ieškoti būdų, kaip keisti gyventojų požiūrį bei elgesį pirtyse. Konstruktyvus politikų, įvairių sektorių ir pirčių paslaugas teikiančių asmenų bendradarbiavimas – tai Klaipėdos rajono bendruomenės indėlis į alkoholio vartojimo ir jo pasekmių mažinimą.“
Būtų galima kalbėtis apie atsakomybę tiek teikiančiųjų pirčių paslaugas, tiek pirčių klientų, ypač tėvų ar suaugusių asmenų, kurie žino, kad nepilnamečiai vartoja alkoholį pirtyje ir padeda jiems jo įsigyti. Sveikatos specialistai pasiruošę parengti informacinę medžiagą, kuri suteiktų pirčių lankytojams žinių bei patarimų apie sveikatą stiprinančias priemones, pirmąją pagalbą ir pan.
Skatins puoselėjančius blaivybę
Dar viena opa – masiniai renginiai. Šiaulių rajone, Naisių bendruomenės kartu su politikais kasmet organizuojamas festivalis „Naisių vasara“ įrodė, kad galima linksmintis ir be alkoholio. Čia jis nepardavinėjamas ir nevartojamas. Tai sektinas pavyzdys.
„Siūloma papildyti Klaipėdos rajono savivaldybės teisės aktus, reglamentuojančius kultūros, sporto ir kitų projektų rėmimo bei finansavimo tvarkos aprašus, kuriuose būtų teikiama pirmenybė projektams bei priemonėms puoselėjančioms blaivybę.
Remiantis kitų šalių gerąja patirtimi, siūloma pakeisti renginių organizavimo taisykles Klaipėdos rajono viešojo naudojimo teritorijoje ir numatyti alkoholio vartojimo mažinimą skatinančias rekomendacijas: nustatyti alkoholio pardavimo laiką, kiekio ribojimus, išskirti zonas be alkoholio per šventes, renginius“, – kalbėjo Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja L. Kaveckienė.
2015 metais ketinama surengti fotografijų parodą alkoholio vartojimo prevencijos tema, kuri būtų eksponuojama kiekvienoje seniūnijoje. Atsižvelgiant į Pasaulinės sveikatos organizacijos bei Lietuvos ekspertų siūlymą įtraukti įvairius sektorius formuojant žalingo alkoholio vartojimo mažinimo politiką, kitais metais siūloma numatyti skatinimo priemones įstaigoms, organizacijoms, bendruomenėms, kurios rezultatyviai prisideda prie alkoholio vartojimą mažinančios veiklos ar darbų.
Kenkia ne tik sveikatai
- Pasaulinė sveikatos organizacija informuoja, kad alkoholiniai gėrimai (nesvarbu, kokio stiprumo) sukelia 9 proc. visų ligų bei didina riziką išsivystyti kepenų cirozei, kai kurioms vėžinėms ligoms, hipertenzijai, insultui, įgimtoms anomalijoms. Didelio alkoholio kiekio vartojimas sukelia staigias mirtis dėl vainikinių arterijų ligų. Be to, alkoholio vartojimas kelia grėsmę šeimai, darbui, skatina nusikalstamą elgseną, savižudybes, nelaimingus eismo atsitikimus.