Apie ilgaamžių turimus tikslus ir pensijos nebuvimą

Raimondas KUBILIUS
Buvęs gargždiškis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius

Mokslininkų aktyviai tyrinėjamos ilgaamžiškumo paslaptys leido įminti bendruosius šimtamečių sveikos gyvensenos principus. Bene pirmasis šios paslapties uždangas prasklendė aktyvus tyrinėtojas Danas Buettneris su savo garsiąja maksima „Senėjimas mums pateikia dvi galimybes: galime gyventi trumpiau ir turėti daugiau negalios metų arba gyventi kuo ilgiau, patirdami mažiau nekokybiško laiko. Kaip įrodė mano šimtamečiai draugai, pasirinkimas nulemiamas mūsų pačių.“
Kartu su kolegomis Danas Buettneris nustatė devynis bendrus gyvenimo būdo principus, būdingus mėlynosioms zonoms (Ikarijos sala Graikijoje, Sardinija, Okinava Japonijoje, Kosta Rika, Loma Lina, Kalifornijoje), kuriose suskaičiuojamas didžiausias šimtamečių skaičius:

  • Judėti natūraliai. Pirmasis principas susijęs su reguliariu fiziniu aktyvumu. Dėmesį sutelkti ne į struktūrizuotą mankštą, bet į reguliarų judėjimą, pavyzdžiui, vaikščiojimą, sodo, namų ruošos darbų atlikimą.
  • Tikslas. Atlikta nemažai tyrimų, rodančių, kad didesnis gyvenimo tikslo suvokimas yra susijęs su mažesne ankstyvos mirties rizika. Mėlynosiose zonose gyvenantys vyresnio amžiaus žmonės paprastai turi aiškius tikslus. 2019 m. „JAMA Network Open“ tyrime nustatyta, kad iš beveik 7 000 vyresnių nei 50 m. amžiaus suaugusiųjų, kurie skaičiuoklėje, vertinusioje „gyvenimo tikslas“, surinko daugiausia balų, vėlesnių ketverių metų stebėjimo laikotarpiu jiems buvo stebima mažiau mirčių palyginti su mažiau balų surinkusiaisiais.
  • Valdyti stresą ir įtampą. Nors mėlynosiose zonose gyvenantys žmonės patiria stresą, jie turi rutiną, leidžiančią atsikratyti streso ir įtampos.
  • 80 proc. taisyklė. Valgyti tiek, kad pasisotintumei 80 proc. Sotumo jausmo suvokimas leidžia valdyti kūno svorį.
  • Augalinis maistas. Ankštinės daržovės – pupelės, lęšiai, žirniai, soja – mitybos pagrindas, suteikiantis didžiąją dalį baltymų. Mėsa valgoma tik kelis kartus per savaitę.
  • Vynas. Išskyrus kai kurias bendruomenes, alkoholis vartojamas labai saikingai ir reguliariai tik su draugais ir maistu, visiškai alkoholio atsisakant savaitgaliais.
  • Bendruomeniškumas. Dauguma apklaustų senjorų priklauso įvairioms bendruomenėms, įskaitant ir religines. Japonijos Okinavos ilgaamžiai nežino žodžio „pensija“, jie visą gyvenimą išlieka socialiai aktyvūs.
  • Artimieji yra svarbiausia. Mėlynųjų zonų gyventojai palaiko itin glaudžius, rūpestingus šeimyninius ryšius.
  • Bendramintiškumas. Ilgaamžiai turi ne tik tvirtus šeimos ryšius, bet ir socialinius tinklus, tinklaveikas, padedančias išlaikyti jų sveiką gyvenimo būdą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių