Apie padidėjusį kraujospūdį

Raimondas KUBILIUS
Buvęs gargždiškis,
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius

Rodos, sunku patikėti, tačiau širdies gydytojo profesijai vos daugiau nei šimtas metų. Nauji atradimai iš esmės keitė požiūrį į širdies ir kraujagyslių ligas.
1924 m. arterinė hipertenzija buvo diagnozuojama kraujospūdžiui viršijus 160/95 mm Hg. Anuomet buvo manoma, kad tai lemia trys priežastys: paveldimumas, inkstų ligos ir infekcijos.
Pacientams, sergantiems hipertenzija, buvo patariama mažinti darbo krūvį, streso lygį, suvartojamos druskos kiekį ir kūno svorį, taip pat kartą ar du kartus per savaitę maudytis vėsiame vandenyje. Lygia greta buvo skiriami tuo metu prieinami kraujagysles plečiantys vaistai – nitroglicerinas.
2024 m. apie padidėjusį kraujospūdį žinome nepaprastai daug:

  • Normalus AKS 120/80 mmHg, normalus padidėjęs > AKS 130/80 mmHg, o arterinė hipertenzija > 140/90 mmHg.
  • Negydomo kraujospūdžio dydis proporcingas širdies ir kraujagyslių ligos rizikos išsivystymui.
  • Viduržemio jūros arba DASH dieta jau per keturias savaites lems iki 7 mmHg sumažėjusį kraujospūdį, o perpus sumažintas valgomosios druskos kiekis dar 6 mmHg sumažins kraujo spaudimą.
  • Žalio, gyvo maisto rinkimasis, praturtintas mikroelementais, lems dar 3 mmHg sumažėjusį AKS. Ypač stebuk­lingas šis poveikis moterims!
  • 3 ir daugiau alkoholio vienetai per dieną (įskaitant ir vyną) blogina AKS kontrolę. Beje, didesnis alkoholio kiekis didina hemoraginio insulto ir ankstyvos mirties riziką.
  • Kraujospūdžiui nedraugiškas rūkymo, įskaitant elektronines cigaretes, poveikis. Žinoma, kad jau po 30 min. elektroninės cigaretės rūkymo aktyvuojama simpatinė nervų sistema, didėja pulsas, standėja kraujagyslių sienelės, todėl didėja AKS.
  • Vengti didesnio nei 60 decibelo triukšmo. Praleidus ilgesnį laiką triukšme, aktyvuojasi simpatinė nervų sistema, didina pulsą ir kraujospūdį.
  • Jeigu dėl padidėjusio kraujo spaudimo yra paskirti medikamentai, labai svarbu juos vartoti nurodytu laiku. Visuomet paciento prašome kantrybės, kol bus parinktos reikiamos vaistų dozės ir tinkamas vaistų išgėrimo laikas.
  • Nemiga siejama su arterine hipertenzija ir sunkesne hipertenzijos korekcija. Atlikti tyrimai rodo, kad, pavyzdžiui, moterys, miegančios mažiau nei 5 valandas, 10 % dažniau sirgo hipertenzija, o miegojusioms 6 valandas hipertenzijos diagnozė buvo nustatyta tik 7 %.
  • Einant pas gydytoją konsultacijai, visuomet tikslinga atsinešti užsirašytas kelių savaičių kraujospūdžio vertes, gydytojui bus paprasčiau patikslinti vartojamus vaistus ar jų dozes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content