Apkvaitę paaugliai iš mokyklos suolo – į reanimacijos palatą

Asociatyvi nuotr.

Kiekvieną dieną žiniasklaidoje mirga pranešimai apie nepilnamečius, kuriems prireikė medikų pagalbos apsinuodijus rūkant taip dabar madingas tarp paauglių elektronines cigaretes, neatmetama, kad mokiniai svaiginasi ir kitais kvaišalais. Moksleiviai, nevengiantys svaigintis net mokyklose, tampa didžiausiu atitinkamų tarnybų, pedagogų, kurie kartais pasigenda tėvų palaikymo, rūpesčiu. Tokia dalia neaplenkia ir mūsų rajono mokyklų, jų vadovai nelinkę viešinti atvejų, kol vyksta ikiteisminis tyrimas. Tačiau ši bėda plinta it maras ir jos baisumo jau nebeuždarysi tarp kabinetų sienų. Praėjusią savaitę šią aktualią problemą gvildeno ir Seimas.


Atvejis ne vienkartinis
Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio pradžioje praėjusį pirmadienį Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius susijaudinęs komiteto nariams pranešė, kad tądien dviem devintokams iš vienos rajono mokyklos prireikė skubios medikų pagalbos, jie esą apsinuodijo rūkydami elektronines cigaretes. „Mano žiniomis, jų būklė stabili ir mirčių pavyks išvengti“, – posėdyje sakė A. Petravičius.
„Bangos“ redakcijai žinoma, kurioje mokykloje nutiko šis incidentas, tačiau kalbintas mokyklos direktorius nenorėjo būti paviešintas, kad nepakenktų pradėtam ikiteisminiam tyrimui. Pasak direktoriaus, mokiniai jau vėl lanko ugdymo įstaigą, jiems buvo pasiūlyta psichologo pagalba, tačiau jaunuoliai jos atsisakė. „Organizavome susitikimus su vaikų tėvais, mokytojais, susidarėme veiksmų planą, kurio laikomės. Elektroninių cigarečių rūkymas yra didelė problema visoje šalyje, viliuosi, kad daugiau tokių atvejų mūsų ugdymo įstaigoje nebebus“, – tikisi mokyklos vadovas.
Klaipėdos rajono savivaldybės Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Toma Stonkė „Bangą“ informavo, kad minėtas atvejis šiais metais ne pirmas, kai moksleiviai rajono ugdymo įstaigose apsinuodija rūkydami elektronines cigaretes. Savivaldybė mokyklose organizuoja prevencines priemones „Mano atsakomybė“, taip Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisija gauna informaciją iš Klaipėdos apskrities policijos komisariato, ją nagrinėja ir prireikus mokiniams rekomenduoja dalyvauti Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Ankstyvosios intervencijos programoje“. Pasitaiko atvejų, kai komisija rekomenduoja vaikui psichiatro konsultacijas ar net registruotis į Respublikinį priklausomybės ligų centrą.


Gelbės prevencinėmis programomis
Seimo Priklausomybių prevencijos komisija (PPK), vykdydama parlamentinę kontrolę, gegužės 24 d. susirinko į posėdį išklausyti institucijų dėl viešojoje erdvėje paplitusios ir nerimą keliančios informacijos apie nepilnamečių rūkymą, paplitusį elektroninių cigarečių rūkymą Lietuvos mokyklose ir su tuo susijusiomis pasekmėmis.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atliktas Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimas rodo, kad 2022 m. rūkančių elektronines cigaretes skaičius tarp 5–9 kl. moksleivių išaugo iki 21 proc. (2018 m. – 17,9 proc.). Tuo metu rūkymas sumažėjo nuo 15,6 proc. (2018 m.) iki 12 proc. (2022 m.).
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija posėdyje pristatė, kad Lietuvoje yra 11 akredituotų mokykloms sukurtų prevencinių programų (iš viso ŠMSM mokykloms siūlo 19 prevencinių programų). 2022 m. populiariausios programos buvo socialinio ir emocinio ugdymo programos: „Paauglystės kryžkelės“, ją įgyvendino 320 mokyklų (dalyvavo 59 293 mokiniai), „Zipio draugai“, šią programą įgyvendino 257 švietimo įstaigos ir „Antras žingsnis“ – 242 mokyklos. Lietuvoje šiuo metu yra 957 mokyklos, kartu su ikimokyklinio ugdymo įstaigomis – daugiau kaip 1 000.
Nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. visose mokyklose bus įgyvendinama naujai parengta „Gyvenimo įgūdžių programa“, kuri užtikrins bazinį ir nuoseklų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymą nuo 1 iki 10/II gimnazijos klasės. 2023 m. šiai programai vykdyti valstybės biudžete yra numatytos 2034 tūkst. eurų lėšos.
Komisijos posėdyje dalyvavę elekt­roninėmis cigaretėmis prekiaujantys verslo atstovai pažymėjo, kad legalus verslas atsakingai žiūri į kokybiškų gaminių prekybą, tačiau turi būti ieškoma išeičių, kaip užkardyti neaiškios sudėties produktų įsigijimą nepilnamečiams.
Policijos departamento atstovai pabrėžė, kad numatytos baudos už nelegalių priemonių pardavimą yra gerokai per mažos. Komisija sieks peržiūrėti šios srities teisės aktus ir juos pakeisti.


Parengė
Augustė JAŠINAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių