ATSISVEIKINKIME SU GYVSIDABRIO TERMOMETRAIS

Kasmet Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Klaipėdos departamentas iš Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gauna pranešimų apie buityje sudaužytus gyvsidabrio termometrus. Gavę minėtą informaciją, NVSC specialistai organizuoja gyvsidabrio garų koncentracijos gyvenamųjų patalpų ore tyrimus, vertina laboratorinių tyrimų rezultatus ir teikia išvadas bei rekomendacijas. Per paskutinius penkerius metus Klaipėdos apskrityje, daugiausia Klaipėdos mieste ir rajone, specialistai ištiria po 30 cheminės taršos židinių, susijusių su sudaužytais medicininiais gyvsidabrio termometrais.

Gyvsidabris – vienas pavojingiausių žmogaus sveikatai sunkiųjų metalų, kurio garai gali sukelti ūmų arba lėtinį apsinuodijimą. Susikaupęs organizme jis gali paveikti nervų sistemą ir sukelti sutrikimus smegenyse. Gyvsidabrio garai į žmogaus organizmą patenka per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivines. Jo garai nematomi, neturi jokio kvapo, todėl sudaužius tokį termometrą apsinuodyti labai lengva. Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas.

Kaip elgtis? Pasklidusius gyvsidabrio rutuliukus reikia sustumti lazdele ant popieriaus lapo ar į voką, galima surinkti lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi. Surinktą gyvsidabrį suberti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždaryti dangteliu. Indą su gyvsidabriu būtina pristatyti į didžiųjų atliekų priėmimo aikštelėse arba kitą pavojingų atliekų surinkimo vietą.

Patalpas būtina gerai išplauti ir išvėdinti. Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, reikia nuvalyti muilo ir sodos tirpalu (50 g sodos ir 50 g muilo 1 litrui karšto vandens), kambarį keletą kartų išplauti, gerai išvėdinti (bent 24 val.) ir stengtis jose nebūti iki tol, kol bus atlikti gyvsidabrio garų koncentracijos matavimai, kuriais patvirtinama, kad gyvenamosiose patalpose yra saugu. Gyvsidabrio garų koncentracijos ore matavimus NVSC Klaipėdos departamento užsakymu atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Cheminės taršos židinį galima laikyti nukenksmintu, kai atlikus laboratorinius tyrimus du kartus su 7 dienų intervalu ir pakartojus tyrimus 2-3 kartus per metus (skirtingais metų sezonais), gyvsidabrio garų koncentracijos ore neviršija didžiausių leistinų koncentracijų.  

Ko nedaryti? Išsiliejusio gyvsidabrio negalima:

– siurbti dulkių siurbliu, nes temperatūra dulkių siurblyje yra aukštesnė nei patalpose, todėl gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis, o tai dar labiau užterš gyvenamąsias patalpas ir negrįžtamai užterš dulkių siurblį;

– nešluoti, nes taip gyvsidabris bus suskaidytas į dar mažesnius lašelius ir paskleistas dar plačiau;

– surinkto gyvsidabrio nepilti į nuotekų sistemą – jis gali patekti į paviršinius vandenis;

– užterštų drabužių neskalbti skalbimo mašina – gyvsidabris negrįžtamai užterš skalbimo mašiną;

– nemesti į ugnį – aukštoje temperatūroje susidaro pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos;

– surinkto gyvsidabrio nemesti į buitinių atliekų konteinerį.

Kada kviesti ugniagesius gelbėtojus? Jeigu patiems nepavyksta surinkti sudužusio gyvsidabrio termometro (gyvsidabris išsiliejo ant kiliminės dangos, daiktų ar grindų su plyšiais), tuomet bendruoju pagalbos telefonu 112 kvieskite ugniagesius, kurie atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą iš aplinkos).

Rekomendacijos. NVSC Klaipėdos departamento specialistai siūlo atsisakyti gyvsidabrio termometrų ir nepirkti jų nelegaliose prekyvietėse (turgavietėse).

NVSC Klaipėdos departamentas kartu Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybėmis ragina gyventojus peržiūrėti savo namų vaistinėles, ypač pasirūpinti senjorais, surinkti gyvsidabrinius termometrus ir pristatyti juos į UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro didžiųjų atliekų, antrinių žaliavų ir buityje susidariusių pavojingų atliekų surinkimo aikšteles šiais adresais: Šiaurės pr. 30, Klaipėda; Tilžės g. 66A, Klaipėda; Plieno g. 13, Klaipėda ir Geležinkelio Pylimo g. 6, Gargždai. Termometrai priimami nemokamai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių