„Bendrystėje lengviau“ subūrė Klaipėdos raj. vyrus bendram tikslui
Lapkričio mėnesį Klaipėdos rajone įvykęs keturių sociokultūrinių renginių vyrams ciklas „Bendrystėje lengviau“, kai kuriems dalyviams tapo viena prasmingiausių patirčių jų gyvenime. Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vykdomas projektas siekia stiprinti vyrų emocinę ir fizinę sveikatą bei padėti megzti ryšius su bendruomene. Taip pat, siūlo naują požiūrį į prevencines programas, kurios skatiną įsitraukimą ir dalyvavimą problemų, tokių kaip priklausomybės, smurtas ir savižudybės, sprendime.
Projekto „Bendrystėje lengviau“ organizatorių duomenimis, renginių dalyvių amžius svyravo nuo 18 iki 68 metų, tačiau didžiąją dalį sudarė 30-50 metų žmonės. Iš viso, renginiuose sudalyvavo net 82 asmenys, o baigiamajame, tik vyrams skirtame renginyje – 34.
Renginių ciklo sumanytojas, pranešėjas ir Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vadovas Darius Docius džiaugiasi, kad dalyviai renginiuose buvo ne tik pasyvūs klausytojai, bet ir aktyvūs bendrakūrėjai. Be to, į pirmuosius tris renginius sugužėjo ne tik vyrai, bet ir moterys, kurios reikšmingai prisidėjo prie gilesnių pokalbių vystymo. „Moterys įnešė nepaprastai daug jautrumo ir empatijos į diskusijas apie santykius ir emocijas, o vyrai pamažu atsivėrė ir pradėjo dalintis tokiomis patirtimis, apie kurias anksčiau galbūt niekada nekalbėjo.“ – pasakojo D. Docius.
D. Docius, pastebėjo, kad vyrus labiausiai domino gana mažai visuomenei žinoma tema – kopriklausomybės. Taip pat, nemažo susidomėjimo sulaukė pranešimas apie prostatos bei sėklidžių vėžio prevenciją, o ypač įdomias ir gilias diskusijas išprovokavo nesmurtinio bendravimo paskaita. Organizatorių teigimu, temų aktualumas indikuoja apie poreikį organizuoti daugiau renginių, kviesti atitinkamų sričių specialistus ir tęsti diskusijas užčiuoptomis probleminėmis temomis.
Paklaustas, kaip vyrai reagavo į renginių cikle išbandytas interaktyvias veiklas, D. Docius teigė, kad šios veiklos tapo savotišku „magnetu“ vyrams, padedančiu juos pritraukti į renginius, o tada paraleliai ištransliuoti svarbią informaciją, kuri paprastai juos pasiekia sunkiau. Renginiuose buvo išbandytos kelios interaktyvios veiklos: kvėpavimo technikos padedančios suvaldyti stresą, gyvenimo iššūkių dalijimasis mažose grupelėse bei palaikančioje aplinkoje praktikuotas pažeidžiamumų atskleidimas.
Vienas iš renginiuose dalyvavusių pranešėjų, priklausomybių konsultantas Rimvydas Butvydas pasakojo, kad jam itin įsiminė dalyvių aktyvumas ir susitikimų efektas asmeniniuose žmonių gyvenimuose: „Į renginį tokia sudėtinga ir nepatrauklia tema susirinko tiek daug dalyvių ir visi buvo atviri, domėjosi, klausinėjo apie pagalbos sau ir aplinkiniams galimybes Klaipėdos rajone. Po renginio teko sužinoti, kad vienas renginio dalyvis prisijungė prie Anoniminių alkoholikų grupės, o viena dalyvė prisijungė prie kopriklausomų asmenų Al-Alon grupės, dar keletas asmenų kreipėsi dėl individualių konsultacijų priklausomybių temoje.“
Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vadovas Darius Docius pasidalino, kad didžiausią įspūdį jam paliko finalinis projekto „Bendrystėje lengviau“ renginys, vykęs Vinetu kaime. „Įsivaizduokite – vyrai, kurie dar prieš kelias valandas buvo nepažįstami, staiga tampa tartum broliais! Kai pradėjome būgnų ritualą, pajutau, kaip dingsta visos socialinės kaukės, ir lieka tik tikri, atviri žmonės. O tas momentas, kai vyrai ėjo per stiklą ir vinis – tai buvo ne tik fizinis, bet ir vidinis išsilaisvinimas. Buvo jautru ir džiaugsminga matyti, kaip jie vienas kitą palaikė iššūkyje. Tai buvo tiesiog nepakartojama!“ – pasakojo D. Docius.
Vienas iš patyriminės dirbtuvės dalyvavusių vyrų dalinosi savo patirtimi: „Jei kas prieš mėnesį būtų pasakęs, kad stosiu į vyrų ratą, grosiu būgnais ir eisiu per vinis – būčiau pagalvojęs, kad jie išprotėję. O dabar… tai buvo viena prasmingiausių patirčių mano gyvenime.“
Organizatoriai teigia, kad tokių renginių bus daugiau. „Jau sutarta, kitais metais su ne mažesne nei šiemet energija organizuoti dar didesnį renginį Tarptautinės vyrų dienos proga. Gavome ir teigiamų pamokų – norint, kad renginiuose dalyvautų daugiau dalyvių, reikalinga glaudesnė bendrystė su miestų ir miestelių bendruomenėmis.” – sakė D. Docius.
Tokie renginiai itin svarbūs, turint galvoje, kad vyrai Lietuvoje susiduria su daugybe iššūkių, susijusių su jų emocine sveikata. Remiantis statistika, vyrų savižudybių rodikliai šalyje išlieka 2,5 karto didesni nei moterų, o psichoaktyvių medžiagų vartojimas ir smurtiniai atvejai tarp vyrų taip pat ženkliai viršija moterų rodiklius. Dar svarbiau yra tai, kad vyrai daug rečiau kreipiasi pagalbos.
Projektas finansuojamas Klaipėdos rajono administracijos, iš įgyvendinamo projekto „Bendrystėje lengviau“ ir projekto „Nelik vienas” lėšų. Projektą vykdo – Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras.
VšĮ „Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras“ savo veiklą pradėjo nuo emocinės paramos linijos vyrams „Nelik vienas“, kuri veikia nuo 2019 m. Vien per 2023 metus, pagalbos vyrams linijos „Nelik vienas“ savanoriai atsiliepė į 6325 skambučius ir suteikė emocinę paramą, o antrinę – psichologinę ar teisinę – pagalbą gavo 633 asmenys iš visos Lietuvos. Šiemet vyrų pagalbos linijos savanoriai sugebėjo atsiliepti ir suteikti pirminę psichologinę pagalbą 2194 skambinusiems. Centrui tvarkytis su pagalbos ieškančių vyrų srautu padeda 31 savanoris iš visos Lietuvos, iš jų 4 gyvena Klaipėdos rajone. Visi pagalbos linijai savo laiką skiriantys tautiečiai yra baigę emocinės paramos teikimo mokymus.
Pranešimas žiniasklaidai