Birželio 14- ąją, Gedulo ir vilties dieną, pagerbiamos sovietinio rėžimo aukos

Birželio 14 d., 11.59 val., visoje Lietuvoje rengiama Tylos minutė – pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti, kuri bus transliuojama per LRT televiziją ir radiją. Gargžduose, prie Kryžiaus tautos skausmui atminti, Lietuva mini Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas – prisimenamos ir pagerbiamos masinio nekaltų žmonių trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir tolimosios šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas aukos. Gargždų parke, prie Kryžiaus tautos skausmui atminti, sovietinio rėžimo aukos buvo pagerbtos ankstyvą rytą – 6 valandą.

1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių. Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir tolimojoje šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.

Stebėkite tremtinių ir politinių kalinių vardų ir likimų skaitymus „Ištark, išgirsk, išsaugok“. Akcijos metu jau septintus metus siekiama įprasminti kuo daugiau tremtinių bei politinių kalinių likimų, perskaitant jų vardus, pavardes bei likimus (grįžo / negrįžo / likimas nežinomas). Per visą parą truksiančią akciją siekiama įgarsinti daugiau nei 11 000 tremtinių bei politinių kalinių vardų ir likimų. Daugiau apie akciją www.birzelio14.lt. Išsaugokime istoriją ir ryžtą žydėti kartu!  

Gedulo ir vilties dieną, birželio 14 d., antradienį, 10 val. Seimo Kovo 11-osios Akto salėje (I rūmai) įvyks minėjimas. Jame kalbas sakys Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, tremtyje gimęs Jonas Milerius, lituanistė, tremtinės Dalios Grinkevičiūtės kūrybos į vokiečių kalbą vertėja Vytenė Saunoriūtė Muschick, istorikė, į Lietuvą su dviem mažamečiais vaikais prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje atvykusi Tetiana Boriak, Lietuvos kariuomenės karininkas, tremtinio sūnus, 2008 metų „Misija Sibiras“ dalyvis Alminas Sinevičius. Minėjimas bus tiesiogiai transliuojamas Seimo interneto svetainėje, televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“, per LRT televiziją ir radiją.

12 val. sostinės Nepriklausomybės aikštėje vyks Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija. Numatoma tiesioginė transliacija Seimo „Facebook“ paskyroje ir per LRT televiziją ir radiją.

Nuo 12.15 val. vyks pagarbos eisena nuo Nepriklausomybės aikštės Gedimino pr. iki Aukų gatvės, o joje – gėlių padėjimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams.

12.40 val. prasidės istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ šalia Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus Vilniuje. Joje dalyvaus Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Renginiai, skirti Gedulo ir vilties, okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, birželio 14 d. vyks prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme (Didžioji g. 17/1, Vilnius) ir kt.

17.30 val. bus aukojamos šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje. 20 val. Vilniaus Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje įvyks koncertas, skirtas sovietinės okupacijos ir tremties aukoms atminti. Šv. Mišias ir koncertą transliuos „LRTplius“.

Okupacijos ir genocido dieną, birželio 15 d., trečiadienį, renginiai prasidės gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse.

Ūtos kaime, Varėnos rajone, vyks pirmosios sovietų okupacijos aukos, pasieniečio Aleksandro Barausko, atminimo pagerbimas.

17 val. Seimo lankytojų centre (Gedimino pr. 60, Vilnius) organizuojamas pokalbis su knygų autoriais – Vytautu  Zabielsku (knyga „Lietuvos kariuomenės karininkai – sovietinės ir nacistinės okupacijų aukos“) ir Živile Kropaite-Basiule („#FainiausiaPasaulyMočiutė. Anūkė klausia apie karus ir sąžinę“). Susitikimas bus transliuojamas Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“ ir Seimo lankytojų centro „Facebook“ paskyroje.

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių