Darbo rinkos specialistai įvardijo perspektyviausias ateities profesijas: inžinieriai – ir toliau bus graibstomi darbdavių

Prasidėję stojimai į Lietuvos universitetus ir kolegijas ne vieną abiturientą verčia pasukti galvą, kurią studijų kryptį pasirinkti. Dažnas iš jų ieško specialybių, lemsiančių gerą uždarbį ir karjeros perspektyvas ateityje. Darbo rinkos ekspertai ir didieji Lietuvos darbdaviai dalijasi patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis studijas ir kokios specialybės jau dabar yra paklausiausios rinkoje. 

Šiais metais stojantieji į Lietuvos aukštąsias mokyklas turi galimybę rinktis iš daugiau nei 600 studijų programų. Verslo psichologė dr. Natalija Norvilė pripažįsta, kad dažnai būsimų studijų pasirinkimas nulemia ir tolimesnį karjeros kelią, todėl šį sprendimą priimti reikia iš anksto apgalvojus bei atliktus tam tikrus „namų darbus“.

„Norint tinkamai pasirinkti studijas, pirmiausia, būtina gerai save pažinti ir suprasti savo stipriąsias ir silpnąsias puses bei žinoti savo interesus ir vertybes. Vėliau – jau išsigryninus savo stiprybes, privalu pasidomėti, kurie sektoriai Lietuvoje ar Europoje šiuo metu auga bei kokių specialistų poreikis rinkoje yra didžiausias. Galiausiai, išsirinkus sektorių, kuriame norite dirbti, rekomenduoju pradėti megzti ryšius su jame dirbančiais asmenimis. Tą galima daryti tiek įvairiuose gyvuose renginiuose, tiek ir socialiniame tinkle „LinkedIn“, – patarimais dalinasi personalo valdymo konsultacijų bendrovės „Addelse“ ekspertė dr. N. Norvilė.

Išskiria perspektyviausius sektorius

Verslo konsultantė išskiria 5 sektorius, kuriuose ateityje bus didžiausia tikimybė gauti geriausius darbo pasiūlymus.

„Šiuo metu galima išskirti augančius IT, sveikatos apsaugos, energetikos, elektroninės prekybos bei logistikos sektorius. Pastarieji apima tokias sritis kaip duomenų mokslai, dirbtinis intelektas, biotechnologijos, farmacija, tvarumas ir atsinaujinanti energetika“, – pažymi dr. N. Norvilė.

Ji priduria, kad tarp sparčiausiai Lietuvoje augančių sektorių esanti energetika išsiskiria didele ir nuolat augančia specialistų paklausa, stabilumu, suteikia galimybę dirbti tvarumo ir klimato kaitos mažinimo srityje bei prisideda prie naujų technologijų kūrimo.

„Žmonių, dirbančių energetikoje, profilis yra labai platus ir įvairus, tačiau planuojantiems karjerą būtent šioje srityje reikalingas inžinerinis išsilavinimas. Eilę metų matome tendenciją, kad šias studijas pabaigę absolventai dažnai randa gerai apmokamus darbus tiek privačiose, tiek ir valstybės valdomose Lietuvos energetikos įmonėse, turi galimybę prisidėti prie inovatyvių projektų, kurie daro teigiamą poveikį visuomenei ir aplinkai“, – sako dr. N. Norvilė.

Energetikos sektorius: 3 paklausiausios specialybės

Vienas didžiausių Lietuvos energetikos sektoriaus darbdavių – įmonių grupė „EPSO-G“ – įvardija 3 specialybes, kurios pastaraisiais metais yra paklausiausios. Tai – relinės apsaugos ir automatikos (RAA) inžinieriai, režimų planavimo inžinieriai, RAA ir elektronikos dalių projektuotojai.

„Šiuo metu rinkoje šių specialistų poreikis jau yra didžiulis ir – ne gana to – kasmet tik auga. Elektros inžinieriai, tarp kurių vis daugėja ir sėkmingai šioje srityje profesinę karjerą atrandančių moterų, ateityje turės dar tvirtesnes pozicijas darbo rinkoje ir bus vieni iš paklausiausių darbuotojų“, – sako „EPSO-G“ organizacijos vystymo ir kultūros vadovė Simona Grinevičienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad per artimiausius metus itin išaugs (RAA) inžinierių paklausa. „Keičiantis ir tobulėjant technologijoms, elektros sistema yra nuolat modifikuojama, o šiame procese išsiversti be RAA inžinierių neįmanoma. Tai – specialistai, kurių rankose ir sistemos derinimo – paleidimo darbai, ir jos įjungimas, ir užtikrinimas, kad elektra saugiai ir patikimai atitekėtų iki vartotojų. Labai laukiame elektros inžinerijos studijas baigusių absolventų, kurie gali iškart įsilieti į „EPSO-G“ grupei priklausančių „Tetas“ ar „Litgrid“ komandas ir turimas teorines žinias praturtinti praktiniais įgūdžiais, mokantis iš čia dirbančių šios srities profesionalų“, – pabrėžia ji.

Taip pat S. Grinevičienė pažymi, kad energetika yra didelis, sparčiai besikeičiantis ir kompleksinis sektorius, todėl jam plečiantis didėja ir kitų sričių specialistų reikalingumas, pavyzdžiui, teisininkų, analitikų, IT ir kibernetinio saugumo specialistų bei visiškai naujų sričių, tokių kaip žaliosios energetikos ar vandenilio technologijos inžinieriai.

Trūks mažiausiai 2500 darbuotojų

Vykstantys pokyčiai šalies energetikoje, pasak S. Grinevičienės, rodo, kad kvalifikuotų darbuotojų, ypač turinčių inžinerinį išsilavinimą, ateities perspektyvos darbo rinkoje yra itin palankios.  

Ji atkreipia dėmesį, kad atnaujintoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatoma, kad iki 2030 m. vien valstybės kontroliuojamose energetikos sektoriaus įmonėse papildomai mažiausiai reikės bent 2500 darbuotojų. Taip pat planuojama, kad maždaug 1300 naujų darbo vietų bus sukurta jūriniuose vėjo parkuose.

„Šiuolaikinė energetikos inžinerija irgi keičiasi ir jau yra nutolusi nuo tradicinės inžinerijos ribų, todėl šioje srityje besiruošiančių dirbti jaunų specialistų laukia itin įdomus ir dinamiškas darbas. Ateities energetikams teks dirbti ir su dirbtiniu intelektu, ir su kitomis, ypač greit tobulėjančiomis technologijomis, todėl šiame darbe yra svarbios ne tik teorinės žinios, bet ir noras bei sugebėjimas nuolat mokytis“, – sako „EPSO-G“ atstovė S. Grinevičienė.

Įmonių grupė „EPSO-G“ palaiko bendradarbiavimą su Lietuvos aukštosiomis mokyklomis ir skiria ilgalaikes skatinamąsias stipendijas pasirinkusiems inžinerijos pakraipos studijas. Nuo rudens „Amber Grid“ ir „Litgrid“ įsteigtos stipendijos yra didinamos iki 300 eurų per mėnesį.

„EPSO-G“ įmonių grupę sudaro valdymo įmonė „EPSO-G“ ir penkios tiesiogiai patronuojamos įmonės „Amber Grid“, „Baltpool“, „Energy cells“, „Litgrid“ ir „Tetas“. „EPSO-G“ ir grupės įmonės taip pat turi „GET Baltic“, „Baltic RCC“ OÜ ir „TSO Holding“ AS akcijų. „EPSO-G“ vienintelio akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.

Pranešimas spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių