Derlius – aruoduose, rajono ūkininkų rankose – metų apdovanojimai

(Iš kairės) Savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja A. Latakienė, vicemerė A. Balnionienė, „Metų ūkis 2021“ pirmosios vietos laimėtojai A. ir A. Bočkai, meras B. Markauskas, LŪS Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas V. Buivydas.

Kovidiniai metai išmokė kovoti, įveikti visiškai naujas kliūtis, ieškoti kitų galimybių, kaip realizuoti žemės ūkio produkciją, išmokė būti drąsesnius, labiau pasitikėti savo jėgomis ir ginti savo teisėtus interesus. Tokiomis mintimis Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus šventiniame renginyje „Metų ūkis 2021“, vykusiame Drevernoje, praėjusį penktadienį dalijosi Klaipėdos rajono ūkininkai. Šiemet geriausiųjų laurai atiteko Almos ir Alvydo Bočkų, Linos Mitkevičienės, Mildos ir Ryčio Kernagių ūkiams.

Dėkojo Lietuvos maitintojams

Tradicinėje „Metų ūkio 2021“ vakaronėje dėl pandemijos apribojimų šiemet dalyvavo perpus mažiau ūkininkų nei ankstesniais metais – apie 50, laikantis renginių taisyklių mažiau kviesta ir svečių. Renginyje buvo galima dalyvauti tik su galimybių pasu. Tylos minute pagerbti Anapilin išėjusieji žemdirbiai, kai kurių gyvybė užgeso susirgus kovidu.

Pakilioje ūkininkų šventėje negailėta gerų žodžių renginio organizatoriui ir įkvėpėjui – Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkui Vidmantui Buivydui, įdėjusiam širdį, kad vakaronė džiugintų pastaruoju metu mažai švenčių turėjusius, tačiau daug ekonominių ir psichologinių išbandymų patyrusius ūkininkus.

„Esu iš ūkininkų luomo, tad gerai suprantu jūsų veiklą“, – šventiniame vakare dėkodamas ūkininkams už žemės ūkio sektorių plėtrą, sunkų darbą, mokamus mokesčius, pagalbą bendruomenėms kalbėjo rajono meras Bronius Markauskas. Jis linkėjo savitarpio nuoširdumo, atvirumo, supratingumo, kvietė nepamiršti dėmesio ir meilės savo šeimoms, draugams, o „kartais visgi išsimauti iš guminių batų“ ir tiesiog pailsėti.

Ūkininkai Laima ir Ramondas Ruškiai, Vaidotė ir Andrius Vainiai.

Lietuvos ūkininkų sąjungos „Metų ūkio“ konkursą remia Klaipėdos rajono savivaldybė. Konkurso komisijos veikloje dalyvavo ir ūkius aplankė rajono mero pavaduotoja Audronė Balnionienė. Sveikindama šių metų nominantus vicemerė kreipėsi į ūkininkus vadindama juos „mūsų maitintojais“, akcentavo ūkininkų svarbą Lietuvos ekonomikoje, lietuviškų produktų kokybę, dėkojo už žemdirbių darbštumą, linkėjo sveikatos, bendrystės. Vicemerė atskleidė, kad tikrai buvo didelis galvosūkis išrinkti, kokią vietą kuriam ūkiui konkurse skirti, mat aplankyti ūkiai buvo vienas už kitą geresni.

Neseniai rajono Savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjos pareigas konkurse laimėjusi Aurelija Latakienė ūkininkus kvietė bendradarbiauti, kartu spręsti problemas.

Dėmesys pieno ūkio plėtrai

LŪS Klaipėdos rajono skyriaus tarybos narė Lidija Mažutytė.

„Šiuolaikiško, europietiško, našaus ūkio Šalpėnuose savininkai“, – taip konkurso „Metų ūkis“ komisija apibūdina pirmąją vietą „Metų ūkis 2021“ laimėjusios Almos ir Alvydo Bočkų šeimos žemdirbišką veiklą. Tris vaikus užauginę darbštūs ūkininkai didelį dėmesį skiria pieno ūkio plėtrai: įsirengė naują fermą, ūkio darbams samdo darbuotojus, taip kurdami darbo vietas kaime. Šeimos ūkis modernizuotas, atnaujinamas šiuolaikiška technika ir padargais, kai kurie darbai atliekami kooperuojantis. „Negalime nieko sakyti, štai net šiemet, tokiais biednais metais, prikūlėme po 4 tonas“, – sako A. Bočkus.

Ūkininkauti Bočkai pradėjo dar 1992-aisiais metais. Dabar šeima valdo 135 ha žemės. „Nuosavos yra 70 ha, kitą nuomojame, gyvulių turime 157, iš jų – 56 melžiamos karvės. Vidutiniškai iš karvės primelžiame 8 tonas“, – pasakoja Alma.

Ūkininkas A. Bočkus yra LŪS Klaipėdos rajono skyriaus, taip pat Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų ir Pieno ūkių asociacijos narys.

Kretingalės seniūnijos seniūnas Žigintas Narmontas pratęsė tradiciją: pirmosios vietos laimėtojams – Bočkų šeimai – perdavė praėjusiųjų metų konkurso laureatų Agnės ir Mindaugo Alksnių iš Peskojų kaimo dovaną.

Augalininkystėje taiko našesnius būdus

Antrąją vietą konkurse „Metų ūkis 2021“ pelniusi Lina Mitkevičienė iš Plikių pradėjo ūkininkauti po vyro Giedriaus netekties. Giedrius ūkininkavo nuo 1994 m. ir buvo aktyvus Klaipėdos rajono ūkininkas. Lina užaugino dvi atžalas, o sūnus Edvinas taip pat plėtoja augalininkystės ūkį.

„Metų ūkis 2021“ antrosios vietos laimėtoja ūkininkė L. Mitkevičienė.

„Esame augalininkystės ūkis, bendrai dirbame 532 ha, auginame rapsus, kviečius, pupas, facelijas, garstyčias. Stengiamės auginti tai, ko kiti neaugina“, – akcentavo ūkio specializaciją Edvinas. „Faceliją kaip tarpinius ir posėlius galima ją naudoti. Taigi, kad jos nereiktų pirkti, mes viską stengiamės naudoti racionaliai, stengiamės viską pasidaryti patys“, – ūkio pristatyme konkurso komisijai pasakojo LŪS Klaipėdos rajono skyriaus narė L. Mitkevičienė.

Linos ūkis išskirtinis tuo, kad jame taikomos naujos ūkininkavimo technologijos: neariminio žemės dirbimo ir tiesioginės sėjos technologija. Palyginti su giliuoju arimu neariminis žemės dirbimas daug našesnis, leidžia sumažinti darbo sąnaudas, padidinti ūkio rentabilumą ir konkurencingumą, kartu daroma mažesnė žala aplinkai ir dirvožemiui.

 „Su chemijomis mes nepersistengiame, turime sandėlį, valomąsias“, – atskleidžia Lina. Jai paantrina sūnus Edvinas: „Laukas neturi būti be jokios piktžolės, reikia įvairovės. Jei piktžolė nestelbia augalo, tegul auga. Tokia mūsų filosofija.“

Padeda ir mokslo žinios

Trečiosios vietos „Metų ūkis 2021“ laimėtojai daupariškiai M. ir R. Kernagiai negalėjo dalyvauti vakaronėje, tad apdovanojimą iš mero rankų perėmė Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūnas V. Tamašauskas, vėliau perduosiantis apdovanojimą ūkininkams.

Daupariškių Mildos ir Ryčio Kernagių šeimai pripažinta trečioji vieta konkurse „Metų ūkis 2021“. 2008 m. pradėjęs plėtoti augalininkystės ūkį Rytis daug patirties pasisėmė ir pagalbos sulaukė iš ūkininkaujančių tėčio ir brolio. „Dabar auginu 250 ha grūdų, 190 ha nuomojuosi, 13 metų turėjau ekologinį ūkį, bet perėjau į tradicinį. Ekologinių grūdų nebėra tokios paklausos, kainos beveik vienodos, o darbo yra žymiai daugiau. Miesto žmonės vis tiek nevertina, ar ekologiškai ūkininkaujantis, ar tradiciškai – vis tiek esame viename katile.

R. Kernagio ūkyje žemė dirbama šiuolaikiškai, europietiška, našia technika, nevengiama novatoriškų sprendimų, tokių kaip dirvos nurūgštinimas kalkėmis. „Ūkininkavimo patirtis, mokslo žinios padeda į dirvožemį žvelgti atidžiau, suvokti jo sandarą ir kaip ją gerinti. Klaipėdos rajone yra rūgštesnės žemės nei kitur“, – mintimis dalijosi Rytis.

Paklaustas apie ūkio plėtrą, R. Kernagis atviras: tėvo ūkininkavimo pavyzdys parodė, kad norint gauti gerą rezultatą nebūtina hektarus skaičiuoti tūkstančiais.

R. Kernagis yra ne tik LŪS Klaipėdos rajono skyriaus narys, bet ir Grūdų augintojų asociacijos bei Nepalankių ūkininkauti žemių asociacijos narys.

Kernagių šeima negalėjo dalyvauti šventiniame renginyje, tad jų nuoširdžius linkėjimus ūkininkams persakė ir „Metų ūkio“ apdovanojimą priėmė Dauparų­–Kvietinių seniūnijos seniūnas Vytautas Tamašauskas, įsipareigojęs pasveikinti nominantus vietoje.

Skatino neprarasti optimizmo

Neseniai išrinktas naujasis Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius Klaipėdos rajono ūkininkų šventiniame renginyje sveikino Metų ūkio nominantus, o tuo pačiu padėkojo už pasitikėjimą ir atkreipė dėmesį, kad jam tenka vadovauti ganėtinai sudėtingu laikotarpiu, kai žemės ūkio politikoje yra diskutuotinų permainų. „Kiekvienas išbandymas sustiprina arba palaužia, tad reikia visų palaikymo, kad nepalūžčiau“, – atvirai kalbėjo R. Juknevičius, už ryžtą ir aktyvumą puoselėjant gyvulininkystę padėkos raštą įteikdamas rajono ūkininkams Laimai ir Raimondui Ruškiams.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė kalbėdama ūkininkų vakaronėje įliejo optimizmo. „Žinodama mūsų žemės ūkio foną norėčiau palinkėti visiems tolerancijos, santarvės. Ne visi esame džiaugsmingai nusiteikę ir džiaugiamės esama politine situacija ar esamais veiksmais. Bet aš norėčiau palinkėti, kad ateitų ta diena, kad susėstume prie bendro stalo, sutartume. Žemės ūkio ministras vienintelis iš visos ES nuvyko į Ameriką pas aukščiausius žemės ūkio pareigūnus ir parvežė didžiausių naujienų, stebuklingų naujienų. Atvėrė rinkas mūsų mėsai, rūkytai kiaulienai, dešroms, o dėl kiaušinių, kviečių dar tariamasi. Tai yra fantastinis dalykas, atsiveria didžiausi vandenynai, didžiausios rinkos, ir mes turėtume džiaugtis. Būkime kantrūs, žiūrėkime į priekį. Dėl kažkokių smulkmenų būkime atlaidesni“, – kvietė R. Petrauskienė.

(Iš kairės): Administracijos direktoriaus pavaduotoja R. Petrauskienė kartu su ūkininkais D. ir P. Vasiliauskais, apdovanotais žemės ūkio ministro padėka už europietiško bulvininkystės ūkio puoselėjimą.

Žemės ūkio ministro padėkos

Žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas, kuruojantis kooperacijos, trumpų maisto tiekimo grandinių, maisto švaistymo klausimus, Klaipėdos rajono ūkininkams šventiniame renginyje perdavė žemės ūkio ministro padėkas. Padėkos raštu už nuopelnus žemės ūkyje apdovanotas ilgametis rajono ūkininkas, dabar jau pasitraukęs į poilsį Edvardas Žiogas. Atsiimdamas apdovanojimą E. Žiogas sakė, kad po šeimos tragedijos, kai mirė žmona ir sūnus, jam svarbiausia buvę, kad nenueitų niekais tai, ką jie kartu daugiau nei 32 m. kūrė. „Esu laimingas, nors mūsų ūkis dabar jau kito šeimininko rankose, tačiau šie žmonės labai rūpestingi, išlaikytas ir ekologinio ūkio statusas, o aš jaučiuosi kaip jų šeimos narys“, – ūkio tęstinumu ir savo gyvenimu džiaugėsi E. Žiogas.

Žemės ūkio ministro patarėjas D. Rybakovas įteikė ministro padėką ilgamečiam rajono ūkininkui E. Žiogui.

Už bulvininkystės ūkio europietišką plėtojimą ir garsinimą žemės ūkio ministro padėką pelnė dreverniškiai Dalė ir Petras Vasiliauskai, pasidžiaugė, kad šįkart ūkininkų vakaronė vyksta nuostabioje Drevernoje, kvietė su ja susipažinti ir linkėjo valgyti lietuviškas bulves.

Žemės ūkio ministro padėka už kiaulininkystės ūkio plėtojimą įteikta Dauparų–Kvietinių seniūnijos ūkininkams Daliai ir Vytautui Gliožeriams.

„Noriu pasidžiaugti, kad šiemet vėl susitikome tradicinėje šventėje. Pernai dėl pandemijos išgąsčio buvome lyg ir atsitraukę, kiekvienas į savo darbus, problemas įsijautę. Norėtųsi, kad ir ateityje išliktų geri, šilti santykiai, nes mūsų rajone ūkininkai esame lyg viena šeima. Per tai, kas susieta su ūkininkavimu, įvairias įmones, paslaugas, tiekėjus, į biudžetą ateina apie 30 proc. pajamų, o juk tai yra didelis dalykas. Mažai kas šį faktą įvardija, gal bijo, kad ūkininkai nosies neužriestų“, – vakaronėje dėkodamas visiems, kurie padėjo ją surengti, kalbėjo LŪS Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas V. Buivydas.

Vilija BUTKUVIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių