Didesnis mokestinis pranešimas žemės savininkus nustebino

Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad žemės mokestį privaloma sumokėti iki lapkričio 15 d. Žemės mokestį moka beveik 800 tūkst. žemės savininkų. Kai kuriems šiemet teks mokėti dvigubai didesnį žemės mokestį nei ankstesniais metais. „Nieko nežinojome, jokios informacijos nematėme. Kodėl pasikeitė žemės mokestis“, – piktinosi į redakciją paskambinę keli Klaipėdos rajono gyventojai.
Valstybinė mokesčių inspekcija aiškina, kad mokestis šoktelėjo perskaičiavus žemės vertes. Pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties sklypų vertė per penkerius metus išaugo kone 80 proc. Žemės mokestis apskaičiuojamas pagal vertę, kuri perskaičiuojama kas penkerius metus, paskutinį kartą – 2023-iaisiais.


Perskaičiavo Registrų centras
Žemės ūkio rūmai, sulaukę žemdirbių iš visos Lietuvos kreipimųsi, kuriuose nuogąstaujama dėl šiais metais žymiai išaugusio žemės mokesčio, lapkričio 6 d. organizavo nuotolinį pasitarimą „Žemės mokestis didėja kartais – kas laukia ūkių?“
„Sulaukėme daug ūkininkų ir kaimo gyventojų nerimavimo dėl žemės mokesčio, kadangi šiais metais kai kuriems ūkininkams jis išaugo 2 ar net 3 kartus. Kaip informavo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), pernai už žemę buvo priskaičiuota apie 40 mln. eurų, tuo tarpu šiais metais – apie 59 mln. eurų. Kadangi žemės mokestį reikia sumokėti iki lapkričio 15 d., o jį moka apie 800 tūkst. žemės savininkų, tai kai kurių rajonų ūkininkus itin neramina taip žymiai išaugę žemės mokesčiai. Kas gresia ūkininkui, kai taip keliami mokesčiai? Tikėtina, kad tai yra tiek politiniai, tiek mokestiniai klausimai, kuriuos reikia spręsti, o jei reikia, tai tobulinti įstatyminę bazę, nes ūkininkų užaugintas maistas nepabrango iš viso“, – kalbėjo ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus.
VĮ Registrų centro Registrų tvarkymo direktorius Kazys Maksvytis ir atstovė Božena Sinickaja informavo, kad šiais metais keitėsi mokestinės žemės vertės. Mokestinė žemės vertė apskaičiuojama per masinį vertinimą, kurį atlieka Registrų centras. Būtent šiemet jis buvo atliktas ir mokestinės žemės vertės buvo perskaičiuotos. Toks perskaičiavimas yra atliekamas kas penkerius metus. Palyginti su ankstesniais metais, šių metų bendra žemės sklypų vertė padidėjo 43 procentais. Toks pokytis įvyko per penkerius metus (nuo 2018 m. sausio 1 d. iki 2023 m. sausio 1 d.). 2023 m. sausio 1 d. Nekilnojamojo turto registre registruota per 7 mln. nekilnojamojo turto vienetų, iš kurių – 2,5 mln. žemės sklypų, 4,5 mln. statinių.
Kaip informavo Registrų centro atstovė B. Sinickaja, žemės mokesčių vertės didėja dėl bendro ekonomikos augimo, taip pat pastaruosius keletą metų augusios nekilnojamojo turto rinkos. Bendras kainų augimas didino ir žemės sklypų sandorių vertes.


Kitąmet vėl permainos
Valstybinė mokesčių inspekcija neatmeta, kad kitąmet žemės mokestis vėl gali keistis.
Žemės mokesčio suma priklauso ne tik nuo mokestinės vertės, bet ir nuo savivaldybės taikomų tarifų, nuo konkrečių lengvatų, todėl atitinkamais metais dėl kitų aplinkybių, ne tik dėl žemės mokestinės vertės, žemės mokesčio sumos gali keistis.
Finansų ministerijos duomenimis, šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybės žemės mokesčio tarifai tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims yra mažiausi Lietuvoje, nors žemės vertė – viena didesnių ir yra 9 pozicijoje tarp visų 60-ies savivaldybių. Taip pat, ministerijos skaičiavimais, žemės mokesčio dalis savarankiškai surenkamose savivaldybės pajamose yra viena mažesnių šalyje, o tarp kaimyninių savivaldybių – pati mažiausia – apie 7 proc.
Klaipėdos rajone nuo 2024 m. daliai žemės savininkų mokestis keisis, o papildomai surinktas lėšas planuojama panaudoti sodininkų ir ūkininkų rėmimo programoms didinti bei melioracijos būklei rajone gerinti. Skaičiuojama, kad už 1 ha žemės ūkio paskirties žemės kitąmet bus mokama vidutiniškai 1,7 Eur daugiau, o už 15 arų gyvenamosios paskirties žemės – 3,7 Eur daugiau. 2024 m. tikslus žemės mokestis Klaipėdos rajone priklausys nuo Registrų centro nustatytos žemės vertės konkrečioje žemės verčių zonoje. Turintiems pramonės ir sandėliavimo paskirties žemės už 1 ha teks sumokėti maždaug 20,5 Eur daugiau, o mokestis už hektarą komercinės paskirties žemės per metus pakils vidutiniškai 62,2 Eur. Mėgėjų sodų žemės sklypams žemės mokesčio tarifas nesikeis.


Parengė
Reda MILVYDIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių