Dievagojimasis, kad daugiau nei šimtas litrų naminės – savigydai, neįtikino teisėjo

Asociatyvi nuotr.

Baudžiamųjų bylų, susijusių su neteisėtu naminės degtinės, nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių ir aparatų jiems gaminti gaminimu, laikymu, gabenimu ar realizavimu, pernai Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose išnagrinėta 10 – palyginti su ankstesniais metais, trimis daugiau. Naminės pirkėjų ir platintojų neatgraso griežtos bausmės, bet nuoširdžiai prisipažinusieji ir besigailintieji dėl padarytos nusikalstamos veikos atleidžiami nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.


Automobilyje įsirengė slėptuvę
Ar galima atgrasyti nuo alkoholio ant šių butelių klijuojant ligomis gąsdinančius vaizdus? Poveikis, matyt, būtų panašus, kaip ir bausmės degtindariams, naminės pirkėjams ir pardavėjams. Kiek Lietuvoje nelegaliai pagaminama alkoholinių gėrimų? Per 2020 metus šalies policija dėl su tuo susijusių pažeidimų skyrė 138 baudas. Praėjusiais metais rajono gyventojas N. R. nuteistas už du apysunkius nusikaltimus – neteisėtai laikė ir gabeno daugiau nei 50 litrų naminės. Nusikalstamos patirties jis turėjo – anksčiau ne kartą teistas už panašias veikas (pagal BK 201 str. 1 ir 2 dalis), bet teistumai išnykę. Sunki onkologinė liga vyro nesustabdė.
Pernai sausį Policijos komisariato pareigūnams buvo pranešta, kad N. R. dideliais kiekiais platino naminę. Netrukus jo vairuojamą automobilį „Chrysler Town Country“ policininkai sustabdė Stragnų II kaime, Priekulės seniūnijoje, netoli aplinkkelio. Per pravirą langą sklido aitrus naminės kvapas, tačiau bagažinėje mėtėsi tik tušti buteliai. Įdėmiai apžiūrėję automobilį, pareigūnai pastebėjo po jo dugnu pritvirtintą metalinę dėtuvę. Vyriškis tvirtino, kad joje veža kurą, bet pareigūnams nusprendus važiuoti į techninę apžiūrą, kad išmontuotų dėtuvę ir nustatytų, kas joje yra, šis prisipažino, kad veža 14 talpų po 10 litrų naminės. N. R. tvirtino, kad ją nusipirkęs iš nepažįstamo žmogaus Šilutėje.
Automobilį teko palikti RPK saugojimo aikštelėje, dėl nelegalaus krovinio – 161 litro naminės buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Visgi tai N. R. nesugniuždė – netrukus už kelis šimtus eurų nusipirko kitą automobilį „Seat Alhambra“ ir, net pirkimo–pardavimo sutarties nesudaręs, tęsė pamėgtą „verslą“. Vėl sumontavęs slėptuvę po automobilio dugnu, gabeno naminę, kol balandžio mėnesį įkliuvo.


Onkologinė liga nesutrukdė
Kaip teismo posėdyje teigė N. R., Švėkšnos turguje iš nepažįstamojo nusipirko 50 litrų naminės už 200 eurų. Susidėjęs į slaptavietę važiavo į Gargždus pas draugą. Šiam pardavęs 10 litrų gavo 40 eurų. Draugą pavėžėjo į kaimą ir grįžo namo, tačiau pasukęs prie pagrindinio kelio į Kalniškės kaimą, pabūgo ten stovėjusio policijos automobilio. Vyriškis savo mėlynos spalvos „Seat Alhambra“ su rizikingu kroviniu pastatė šalikelėje, užrakino ir skubiai pasišalino.
Vėlai vakare automobilį pastebėję policijos pareigūnai jį nugabeno į saugojimo aikštelę. Policija išsiaiškino, kad šis priklauso gyventojui K. A., iš kurio jį buvo nusipirkęs kaltinamasis N. R. Pardavėjas teigė neišregistravęs automobilio, nes pardavėjas patikino, kad perka dalims, todėl manė, kad pasibaigus techninei apžiūrai bus išregistruotas automatiškai.
Onkologine liga sunkiai sergantis N. R. teismui dėstė, kad jam reikalinga nuolatinė pagalba, priežiūra, maitinimas specialiu švirkštu. Jis teigė, kad 4 metus kovojantis su nepagydoma liga, visą laiką gydosi savo gamybos vaistais – naminės užpiltinėmis, įtrynimais.
Betgi nepagydoma liga vyriškiui netrukdė daryti nusikalstamas veikas – gabenti, pardavinėti naminę. Tuo tikslu automobilyje net slėptuvę įsirengė. Tik prispaustas akivaizdžių byloje surinktų įrodymų, prisipažino padaręs abi jam inkriminuotas nusikalstamas veikas. Jis pabėgo nuo policijos, palikęs tikslingai savo vardu neregistruotą automobilį su namine. Teismo požiūriu, tai tendencingas nusikalstamas elgesys. Nei nuoširdaus prisipažinimo, nei gailesčio padarius šias nusikalstamas veikas teismas nesulaukė. Vadovaudamasis humaniškumo principu, lengvinančia aplinkybe teismas pripažino kaltinamojo neįgalumą dėl nepagydomos ligos.
BK 201 str. 2 d. numatytos dvi galimos bausmės – bauda arba laisvės atėmimas iki 5 m. Teismas skyrė 10 mėnesių laisvės atėmimo, jos vykdymą atidedant 1 metams, įpareigojant nuteistąjį visą šį laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios vietos, be to, konfiskuoti abu automobiliai.


Laiduotojo atsakomybėn
Praėjusį rugsėjį Dauparuose prie budėjusių policijos pareigūnų priėjęs nepažįstamasis nurodė, kad gyventojas R. K. namuose laiko naminę degtinę. Į jo namus atvykusiems policininkams vyras atkakliai tai neigė, kol šie iš spintos neištraukė dviejų plastikinių talpų su 31 litru naminės. Tuomet R. K. atskleidė savo tiesą: ją įsigijo iš nepažįstamojo Dauparuose, prie parduotuvės, sumokėjęs 150 eurų. Vyriškis dievagojosi, kad neturėjo tikslo parduoti, o tik savo reikmėms vartoti – norėjo užsipilti erškėčių vaisių, vaistažolių ir gydyti kojas. Jis žinojo, kad tiek naminės draudžiama laikyti. Vyras teigė, kad alkoholio seniai nebevartoja. R. K. tikino, kad daugiau nepadarysiąs tokių nusikalstamų veikų, prašė atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės ir perduoti pagal laidavimą pusbroliui, kuris „padės jam pasitaisyti visuomenės akyse“. Kaltinamasis nebuvo anksčiau teistas, tik administracine tvarka baustas už nešiurkščius Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Darbdavys jį charakterizavo teigiamai. Teismas atleido R. K. nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, atsižvelgdamas į kaltinamojo ir laiduotojo turtinę padėtį, užstato netaikė. Laidavimo terminas – 1 metai. Laidavimo metu padarius naują baudžiamąjį nusižengimą ar neatsargų nusikaltimą, teismas gali panaikinti sprendimą ir spręsti dėl šio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas veikas.
Pernai vasarą rajono gyventojas R. S., namuose laikęs 43 litrus naminės, įkliuvo per neteisėtai sumedžiotą šerną. Sodyboje kratą atlikę aplinkosaugininkai dvi talpas su „samane“ aptiko sandėliuke, kurio nespėjo užrakinti žmona. Apie tai jie pranešė policijai. Vyriškis dėstė, kad Švėkšnos turguje iš nepažįstamo žmogaus užsisakęs naminės, ir šis atvežęs į namus – ją laikė savo reikmėms. Vyriškiui nustatytas nedarbingumo lygis. Jis neteistas, prisipažino ir gailėjosi. Teismas nusprendė R. S. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą netaikant užstato. Laidavimo terminas – 1 metai.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių