„Dviratynės“ Klaipėdoje: saugaus važiavimo vaikus mokys Ramūnas Navardauskas

Šiltuoju metų laiku dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dviratininkai, paspirtukininkai, pėstieji ir vairuotojai. Nenuostabu, kad kelyje susidūrus skirtingiems eismo dalyviams smarkiai padaugėja ir nemalonių incidentų, deja, kasmet nepavyksta išvengti ir skaudžių nelaimių. Ekspertai akcentuoja, kad norint būti saugiais eismo dalyviais įgūdžius ir žinias kaupti reikia nuo pat mažumės. Apie tai jau antrus metus didžiųjų šalių miestų gyventojams primins edukacinių renginių ciklas – „Dviratynės“.

Gegužės 16 d. klaipėdiečių ir miesto svečių „Dviratynės“ lauks Sąjūdžio betoniniame skate parke. Čia nemokamas saugaus važiavimo pamokas vaikams ves dviratininkas, „Tour de France“ ir „Giro d‘Italia“ lenktynių etapų nugalėtojas Ramūnas Navardauskas.

Dviračių sporto treneriu Klaipėdos „Viesulo“ sporto centre dirbantis buvęs profesionalus dviratininkas R. Navardauskas yra įsitikinęs, kad privalome jauniesiems dviračių mylėtojams, jų saugumui skirti daugiau dėmesio: „Važiuojantys dviračiu dažnai neįvertina savo galimybių, nežino ar nesilaiko svarbiausių taisyklių, numoja ranka į saugumo priemones, todėl dviratininkus jau nuo mažens turime šviesti, priminti apie galimas skaudžias pasekmes. Ir labai svarbu jauniesiems eismo dalyviams įdiegti, kad kiemuose ar gatvėse jie galvotų ne tik apie save, bet ir apie kitus“, – yra sakęs Ramūnas.

„Tai svarbus renginys, kurio metu vaikus galime išsamiai supažindinti su saugumo taisyklėmis ir dviračių sportu, parodyti, kad tai – smagus užsiėmimas. Puiku, kad prie „Dviratynių“ prisideda ir Lietuvos policija, kurios atstovai moko vaikus saugaus elgesio kelyje. Rėmėjų dėka mūsų skleidžiama žinia apie dviračių sportą keliauja po įvairius Lietuvos miestus ir miestelius“, – į „Dviratynes“ Klaipėdoje kviečia dviratininkas R. Navardauskas.

Dviratizmas – tarp šalies prioritetų

Dviratizmo kultūra Lietuvoje stiprėja – Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos sukurtame ir visuomenei pristatytame nacionaliniame dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros žemėlapyje numatyta, kad iki 2035 m. pėsčiųjų ir dviratininkų tinklas išsiplės iki 5 tūkst. km.

Sistemingasdviračių transporto skatinimas ir prioretizavimas duoda rezultatų – Susisiekimo ministerijos užsakyta bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad 6 iš 10 lietuvių teigia prisijaukinę šią transporto priemonę, kas dešimtas šalies gyventojas dviratį mina bent kelis kartus per mėnesį, kartą per savaitę ir dažniau ant dviračio sėda penktadalis apklaustųjų, iš kurių 3 proc. dviračiu keliauja kasdien.

Nežinantiems taisyklių – nelaimių rizika

Visgi dviratininkų keliuose daugėjant, neišvengiamai aktualėja ir saugumo poreikis. Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) tyrimai rodo, kad gyventojams žinių vis dar trūksta. Pavyzdžiui, kas šeštas paspirtukininkas nelaiko savęs eismo dalyviu, o 37 proc. jų nežino, kuriai transporto priemonių kategorijai paspirtukas priklauso; didelė jų dalis apskritai nėra skaitę jiems skirtų Kelių eismo taisyklių (KET) ir vadovaujasi savisaugos instinktu.

„Būtina išmanyti Kelių eismo taisykles – domėtis patiems arba lankytis renginiuose ir konsultuotis su juose dalyvaujančiais specialistais – ir jų laikytis, išmokti įžvelgti pavojų, kurį kelia taisyklių nepaisantys eismo dalyviai, o įsitikinus savo saugumu, išvengti eismo nelaimės“, – teigia Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja.

Lietuvos policijos statistikos duomenimis, 2023 m. žuvo 2 dviračio (iš kurių vienas – nepilnametis) ir 1 elektrinio paspirtuko vairuotojas, sužeisti 145 dviračio (iš kurių 30 – nepilnamečiai) ir 53 (iš kurių 14 – nepilnamečiai) elektrinių paspirtukų vairuotojai.

Mokys saugaus važiavimo dviračiais

„Dviratynių“ tikslas – patraukliai, įdomiai ir vienoje vietoje visuomenei suteikti reikalingiausią informaciją apie tinkamą pasiruošimą dviračių sezonui.

„Dviratynėse“ dalyvių lauks ne tik nemokamos žinomiausių šalies dviratininkų treniruotės vaikams, bet ir supažindinimas su KET taisyklėmis, kurias pristatys Lietuvos policija, dviračių ekspertų konsultacijos dėl dviračio pasirinkimo, tinkamo apsaugos priemonių dėvėjimo. Renginyje vyks BMX Freestyle žvaigždžių pasirodymai.

„Dviratynes“ jau antrus metus iš eilės organizuoja Lietuvos dviračių sporto federacija ir riešutų ir džiovintų vaisių tiekėja „Arimex“. Renginio partneriai – Lietuvos policija ir Lietuvos BMX dviračių asociacija.

Renginių kalendorius:

Alytus Gegužės 9 d., Alytaus Jaunimo parke 18:30 val.

Klaipėda Gegužės 16 d. Sąjūdžio betoniniame skate parke (Laukininkų g. 26) 18:30 val.

Šiauliai Gegužės 23 d. Šiaulių miesto centriniame parke (skate plaza) 18:30 val.

Panevėžys Gegužės 30 d. Kultūros ir poilsio Skate parke 18:30 val.

Kaunas Birželio 13 d. Vienybės aikštėje (K. Donelaičio g.) 18:30 val.

Vilnius Birželio 27 d. Vingio parke prie estrados 18:30 val.

Pranešimas spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių