Ekspertė pataria kaip saugiai investuoti: įvardijo dažniausiai daromas klaidas

Ekonominė situacija pasaulyje per kelis pastaruosius metus keitėsi amerikietiškų kalneliu ritmu, kai spartų rinkų augimą staigiai sustabdė tiekimo krizės, recesijos grėsmė ir infliacija. Finansų pasaulyje tai sukėlė papildomus iššūkius visiems investuotojams: daugelis patyrė reikšmingą portfelio susitraukimą, todėl reikėjo atitinkamai adaptuoti ilgalaikio investavimo strategijas. Nors pasirinkimas investuoti ekonominio lėtėjimo sąlygomis turėtų skambėti keistai – istoriniai duomenys rodo, kad investavimas yra puikus būdas kovoti su pinigų nuvertėjimu. Kita vertus, prieš įdarbinant savo pinigus būtina įvertinti ne tik optimaliausią investicijų klasę, bet ir nuosekliai laikytis svarbiausių investavimo principų.

„Kiekvieno investuotojo noras – uždirbti daugiau nei per metus paaugo metinė infliacija. Žinoma, konkretus tikslas gali būtų koreguojamas priklausomai nuo pasirinkto laikotarpio ir rizikos tolerancijos. Tačiau pamatinis principas išlieka toks pats – svarbu ne pati galimo uždarbio suma, bet reali grąža ir turimų investicijų saugumas. Pinigų praradimas investuojant yra dažno pradedančiojo klaida, kai susigundoma praturtėti per naktį, neįvertinant galimų rizikų. Todėl prieš renkantis konkrečius investavimo įrankius, patartina išsigryninti pamatines taisykles, leisiančias džiaugtis nuosekliu portfelio augimu“, – teigia „Paskolų klubo“ vadovė Indrė Krasovskė.

Ekspertė dalinasi trimis svarbiausiomis taisyklėmis, kurios turėtų atsispindėti visų investuojančiųjų strategijose:

Nr. 1. Saugus uždarbis yra geriau nei jokio

Patyrusį investuotoją nuo pradedančiojo atskiria tai, jog pirmasis stengiasi ne kuo daugiau uždirbti, bet neprarasti turimų pinigų. Bet kokių galimų nuostolių prevencija yra svarbiausia sėkmingo portfelio valdymo dalis. Todėl prieš pasirenkant konkrečią investicijų klasę būtina įvertinti kiekvienos investicijos potencialą ir susijusias rizikas.

Rečiau aptariama išlaidų eilutė investuojant – investicinių įrankių mokesčiai. Iš pradžių gali pasirodyti, kad kelis eurus siekiantys mėnesiniai fondo ar naudojamos platformos mokesčiai yra nedideli, tačiau dešimties ar daugiau metų perspektyvoje gali susikaupti reikšminga suma. Todėl labai svarbu atidžiai peržiūrėti visas investavimo sutartis, palyginti mokesčių tarifus ir ieškoti efektyvesnių investavimo sprendimų, kurie vartotojų neapsunkina papildomais mokesčiais.

Nr. 2. Išsikelti vieną tikslą ir jo laikytis

Prieš padedant investuoti svarbu turėti aiškią strategiją, kurios būtų laikomasi nepaisant laikinų rinkos svyravimų. Žinoma, veiksmų planas tikslui pasiekti laikui bėgant gali keistis, tačiau esminiai principai neturėtų kisti. Į pastarąją kategoriją įeina pasiryžimas investuoti konkretų laiko tarpą, kuris būtų ilgesnis nei 5 metai, bet pageidautina ir ilgiau. Taip pat svarbu iš anksto nusistatyti optimalią investicijų portfelio sudėtį. Dažnai rekomenduojama didžiąją dalį lėšų skirti mažos rizikos investicijoms ir likusią 10 proc. sumą įdarbinti rizikingiau.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų – emocionalus investavimas. Kai finansų rinkos traukiasi, o emocijos dominuoja, investuotojai dažnai padaro reikšmingas klaidas, pavyzdžiui, iš karto pardavinėja akcijas joms kritus arba impulsyviai perka kitas. Tokie jausmais pagrįsti sprendimai įprastai pridaro nemenkų nuostolių, kurie stabdo bendrą portfelio augimą. Todėl būtina dar kartą akcentuoti ilgalaikės strategijos svarbą bei priminti, jog tikintis greito pelno nereikėtų pamesti iš anksto nusistatytų tikslų.

Nr. 3. Diversifikacijos niekada nebus per daug

Pradedantieji dažnai susigundo konkrečios turto klasės privalumais, todėl nusprendžia visas savo lėšas sudėti į vieną krepšelį. Diversifikacija yra metodas, kuriuo siekiama sumažinti riziką paskirstant kapitalą tarp daugelio skirtingų investicinių priemonių. Investuojant į įvairias sritis bei instrumentus sumažinama potencialių nuostolių tikimybė, nes net jei vieno investicijų įrankio vertė smarkiai krenta, kita krepšelio pusė gali kompensuoti laikinus praradimus.

Pasitelkus praktinį pavyzdį iš tarpusavio skolinimo platformų (P2P) sektoriaus, diversifikuoti norintys investuotojai savo lėšas paskirsto tarp daugelio skirtingų paskolų. Diversifikaciją sustiprina investuojantys vos su minimalia galima suma, kuri siekia keliasdešimt eurų. Paskirsčius lėšas tarp daugelio paskolų sumažėja galima rizika dėl vieno skolininko nemokumo. Todėl diversifikacija leidžia investuotojui miegoti ramiau, žinant, kad jo investicijos yra apsaugotos nuo staigių ekonominės padėties svyravimų.

Saugumą užtikrinantys finansiniai partneriai – ne tik „ant popieriaus“

Prieš įdarbinant savo pinigus būtina laikytis ilgalaikės strategijos, išsirinkti optimaliausią investicijų klasę bei surasti patikimą finansų partnerį. Vienas populiariausių pasirinkimų neapibrėžtumo metu – Lietuvoje ir pasaulyje sparčiai populiarėjančios tarpusavio skolinimo platformos.

„Dar visai neseniai investicija, kurią apibūdino teisėtumas, solidi grąža ir saugumas veikiau priminė pernelyg gerai skambantį pažadą, o ne realią pinigų įdarbinimo galimybę. Kita vertus, laikai keičiasi, o pažangiausi finansinių technologijų sprendimai tampa plačiai prieinami bei siūlo saugumą garantuojančius sprendimus. Pažangių tarpusavio skolinimo platformų patikimumą užtikrina tiek bendrovės institucinio valdymo formos, tiek ir naudojamos investavimo funkcijos“, – pažymi Indrė Krasovskė.

Renkantis iš skirtingų tarpusavio skolinimo platformų, reikia įvertinti atitinkamos platformos teisinį reguliavimą: jos priežiūros ir auditavimo mechanizmus. Patikima finansų platforma turėtų pasigirti neribota elektroninių pinigų įstaigos licencija, kuri reiškia, kad įmonė yra nuolat stebima ir prižiūrima Lietuvos banko. Be to, tokia bendrovė įpareigojama nuolat laikyti privalomą minimalų kapitalą, siekiantį 350 tūkst. eurų. Ši suma užtikrina solidų finansinį užnugarį platformos vartotojams net ir nenumatytų aplinkybių sąlygomis.

Taip pat svarbu įsitikinti, ar jūsų finansinis partneris vykdo nuolatines saugumo patikras. Nors staigių finansinių sunkumų rizika išlieka minimali, investavimo paslaugas teikiančios bendrovės turėtų prevenciškai atlikti specialius testus, įvertinančius blogiausio scenarijaus atvejus: ekonomines krizes ar įmonės bankrotą.

Saugumą užtikrinančios funkcijos – modernių platformų būtinybė

Investicijų stabilumą turėtų užtikrinti ir platformos funkcionalumas. Tarp galimų sprendimų: likvidumą didinanti prekyba antrinėje rinkoje, atidi besiskolinančių asmenų atranka, be to, skaidriai pateikiami investavimo duomenys ir statistika.

„Mūsų platformos verslo modelis paremtas orientacija į ilgalaikį pelną sau ir vartotojams, todėl suinteresuotumas paskolų grąžinimu yra užkoduotas bendrovės struktūroje. Nors daugelis tarpusavio skolinimo platformų pelną gauna paskolos išdavimo metu, „Paskolų klubas“ uždirba tik su kiekviena paskolos gavėjo įmoka. Tai reiškia, kad laiku grąžintų paskolų kiekis yra vienas svarbiausių įmonės prioritetų, užtikrinantis nuoseklų augimą. Be to, platformoje įdiegta „Buyback“ paslauga suteikia galimybę dar efektyviau sumažinti investavimo riziką. Aktyvavus šią paslaugą net ir nutraukus sutartį su kredito gavėju, investuotojai turi galimybę savo investicijas parduoti pačiai bendrovei už 50-80 proc. jų vertės“, – apibendrina Indrė Krasovskė.

Bendrovės vadovė primena, kad pasirinkimas investuoti, nepaisant bendrų pozityvių tendencijų, yra susijęs su rizika. Praeities grąžos rezultatai nenumato ir nelemia ateities pasiekimų. Dėl to kiekvienas investuotojas privalo atidžiai susipažinti su visomis investicinių projektų sąlygomis, platformų veikla ir kita būtina informacija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content