Elektroninių cigarečių su skoniais draudimas – įstatymas, gražus tik popieriuje?

„Nepilnamečių tai nesuvaržo, nes jie nėra specializuotų parduotuvių lankytojai“, – teigia el. cigarečių vartotoja

Asociatyvi nuotr.

Elektroninių cigarečių ir jų pildyklių su kvapiųjų medžiagų turinčiu skysčiu draudimas priimtas liepos 1 dieną. Tikimasi, kad toks sprendimas atgrasys jaunimą nuo patrauklių el. cigarečių skonių. Vis dėlto tiek el. cigarečių prekeiviai, tiek pirkėjai su šiuo teiginiu nesutinka, mat nepilnamečiai šių produktų neperka iš specializuotų parduotuvių, tad dabar nelegali prekyba – gaji.


Tikėjosi sustabdyti nepilnamečius
Nuo liepos 1 d. įsigaliojo tabako kontrolės įstatymo pakeitimas, draudžiantis elektronines cigaretes ir jų pildykles su kvapiųjų medžiagų turinčiu skysčiu. Vienintelė išimtis taikoma el. cigaretėms ir pildyklėms su tabako kvapu ar skoniu.
Už tokias nuostatas balsavo 92 parlamentarai, prieš – 9, susilaikė taip pat 9. Pasak Seimo nario ir pasiūlymo iniciatoriaus Mykolo Majausko, aromatizuotų produktų draudimas – vienas iš veiksmingiausių būdų sustabdyti vaikus nuo nikotino priklausomybės, mat apribojamas jų įsigijimas.
Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Želvienė „Bangai“ komentavo, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) tikslas vykdant rūkymo prevenciją – atitolinti ar sumažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. A. Želvievė informavo, kad departamentas planuoja ir vykdo daugybę priemonių tikslui pasiekti. „Siekiant, kad jaunimui neišsivystytų priklausomybė nikotinui, planuojama sukurti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ankstyvosios intervencijos programą, nukreiptą į rūkymą“, – kaip vieną iš priemonių įvardijo skyriaus vedėja.


Neįsileidžia į prekyvietes
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji patarėja Milda Deimantė teigė, kad už Tabako kontrolės įstatymo pažeidimus juridiniai asmenys ir užsienio juridinių asmenų filialai baudžiami nuo 500 iki 1 000 Eur bauda, pakartotinai per vienus metus nuo baudos paskyrimo ‒ nuo 1 000 iki 2 000 Eur.
„Šiuo metu patikrinimai atliekami visoje Lietuvoje, įskaitant ir Klaipėdos regioną. Atliekant tyrimus susidurta ir su sunkumais, kai specialistų nenorima įsileisti į prekybos vietą bei leisti atlikti patikrinimą“, ‒ informavo M. Deimantė.


Kontroliuoti rinką būtina
Dar gegužės viduryje Seimo narė Morgana Danielė socialiniame tinkle „Instagram“ pasidalino savo įžvalgomis apie elektroninių cigarečių ir jų pildyklių su skoniais draudimą. „Gąsdinant apsinuodijimais, tai jų tikrai bus, kai tai taps nelegalios rinkos prekyba. Nelegali rinka reiškia nereguliuojamus, nesaugius, neprižiūrimus produktus, kurie bus prieinami nepilnamečiams ir suaugusiems žmonėms“, – teigė M. Danielė ir pridūrė, kad draudimas – neapgalvotas sprendimas, turėsiantis daugybę pasekmių.
Tokio požiūrio laikosi ir didžiausią elektroninių cigarečių parduotuvių tinklą Lietuvoje turintis įmonės „Ecodumas“ direktorius Edvinas Izokaitis. Jis „Bangai“ komentavo, kad valstybinės institucijos imasi ne tokių veiksmų: reikia rinką reguliuoti, tikrinti. „Visi puikiai suprantame, kad tai tabako kompanijų lobizmo įstatymas, gaila, kad einame atgal, o ne į priekį. Nelegalioje rinkoje dabar labai daug žmonės vežasi iš Lenkijos, nelegalūs prekiautojai kanistrais gabenasi skystį ir maišo jį namuose. Nesmagu, iš tiesų, nes mes galėjome pardavinėti saugius produktus, atitinkančius visus reikalavimus“, – tikino E. Izokaitis.
Pasak jo, buvo bandyta konsultuotis su advokatais, asociacijomis. Surinkti 29 Seimo narių parašus, kad būtų padarytas šio įstatymo ekspertinis vertinimas, tačiau per 1,5 metų nerasti ekspertai ir vertinimas neįvykdytas. „Kreipėmės ir į Konstitucinį Teismą, kadangi įstatymo priėmėjų argumentas – reikia uždrausti skonius, nes vaikai „garina“. Ką mes akcentavome ir diskutavome, jiems neaktualu“, – nusivylimą išreiškė „Ecodumo“ vadovas. Jis pridūrė, kad ir pati įmonė bandė kovoti su nelegaliais prekiautojais, perduoti jų kontaktus, tačiau nebuvo išgirsti: „Mes tai juk negaudysime rūkančių vaikų, tai – institucijų darbas.“


Sistemą apeina įvairiai
Pasak „Ecodumo“ direktoriaus, dar per anksti spręsti, kaip pasikeitė prekyba, tačiau pardavimų kritimo tikisi. „Kas metė įprastų cigarečių rūkymą ir pamėgo skonius, jie pirks iš juodosios rinkos. Jei vartotojas neturės, ką rūkyti, nusipirks pabandymui tabako skonio skystį. Labai daug užklausų sulaukėme iš klientų dėl šio draudimo, daug nepatenkintų žmonių“, – pasakojo E. Izokaitis. Jis akcentavo, kad štai iš internetinės parduotuvės pirkėjai el. cigarečių ir jų skysčių įsigyti gali, nes prekyba verčiasi užsienio kompanija. „Ji pagal laisvų prekių judėjimą prekes gali parduoti visoje Europos Sąjungoje, „Ecodumas“ yra suteikęs tik savo vardą“, – teigė jis.
Tačiau būdų apeiti sistemą yra ne vienas. Pats populiariausias ir legaliausias – atskirai pirkti el. cigarečių skysčio bazę ir ją maišyti su aromatu. E. Izokaičio teigimu, šių produktų uždrausti neįmanoma. „Skysčiais be skonio visada bus galima prekiauti, o skonių galima nusipirkti bet kur, kur prekiaujama skonių aromatais, kad ir „Maximoje“. Bet tai nėra taip patrauklu. Paprasti žmonės nori įsigyti ir rūkyti, todėl jiems dabar tenka rinktis tabako skonį“, – patvirtino „Ecodumo“ vadovas ir akcentavo, kad nepilnamečių nuo rūkymo tai nesustabdys, mat nelegaliai įsigyti el. cigarečių ar skysčių su skoniais labai lengva.


Klesti nelegali prekyba
Ir iš tiesų – įsigyti el. cigaretes su skoniais paprasta. Užtenka turėti socialinio tinklo paskyrą. Štai soc. tinkle „TikTok“ pastebėjau vaizdo įrašą, kuris paskelbtas liepos 11 d. Jame rodomi jau uždraustų vienkartinių el. cigarečių skoniai ir siuntimo procesas paštomatais. Nurodyti ir „Instagram“ bei „Telegram“ kontaktai, kur galima sužinoti daugiau informacijos, o po vaizdo įrašu – kelios dešimtys susidomėjusių pirkėjų komentarų ir tūkstančiai peržiūrų. Apsimetusi potencialia pirkėja užklausiau, kokios vyrauja kainos ir kaip vyksta atsiskaitymas. Profilio atstovas atrašė, jog vienkartinės el. cigaretės parduodamos dėžutėmis po 10 vienetų, kaina – 50 eurų. Skonius galima maišyti ir parduoti po 5 vienetus, tačiau tada keičiasi kaina – 1 vnt – 6 Eur. El. cigaretes galima rinktis iš 6 skonių (kuriuose yra 2 proc. nikotino) arba 4 skonių (kuriuose yra 5 proc. nikotino). Profilio atstovas patikino, kad siunta mane pasiektų per 1–2 dienas siuntų įmonės „DPD“ paštomatu. „Geriausia, kad apmokėtumėte per „Paypal“, bet priimame ir bankinius pavedimus. Reikėtų rezervuoti, nes papildymą gausime tik savaitės gale. Jūs pasakote, kokių skonių norite, mes užsakysime, o tada apmokėsite“, – tokį paprastą įsigijimo procesą nupasakojo nelegalus pardavėjas.
Vis dėlto tokių nelegalių prekeivių yra ne vienas. Tačiau skundų apie juos policija negauna. Pasak Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausiosios specialistės Astos Kažukauskienės, pranešimų dėl draudimo teikti rinkai elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, jeigu jame yra kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako kvapą ir skonį, galimo pažeidimo 2022 m. liepos 1–18 d. Klaipėdos apskrityje nėra gauta.


Blanki draudimo ateitis
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė Paulita Gulbinaitė pasakojo, kad jaunimas vis anksčiau susidomi rūkymu dėl bendraamžių įtakos, genetikos, streso ir cigarečių reprezentacijos žiniasklaidoje, filmuose ar serialuose. „Dabar elektroninės cigaretės pritraukia jaunimą: spalvos, skoniai, „mažesnė rizika sveikatai“ sugundo pabandyti. Tyrimai rodo, kad jaunas žmogus, pabandęs el. cigaretę, turi didesnę tikimybę išbandyti ir tabako produktus. Tad daugeliui el. cigaretės yra žingsnis link tabako“, – savo vertinimą pateikė psichologė. Pasak specialistės, el. cigarečių ir jų pildyklių su skoniais draudimas galbūt šiek tiek ir padės jaunimui suprasti apie rūkymo daromą žalą, tačiau didžioji dalis tai matys tiesiog kaip bausmę dėl piktnaudžiavimo. P. Gulbinaitė aiškino, kad jaunimas žino rūkymo rizikas, bet dėl to nesijaudina, mat žala pasijaučia tik po ilgo laiko. „Kognityvinės kontrolės smegenų sritys, kurioms priklauso pavojaus ir naudos įvertinimai bei sprendimų priėmimai, visiškai išsivysto tik tarp 23 ir 27 metų. Todėl pavojingi sprendimai priimami labai lengvai“, – teigė psichologė. Jos nuomone, svarbu ieškoti būdų, kaip efektyviai perteikti rūkymo daromą žalą, nes drausmes nepilnamečiai dažnai ignoruoja.


Nusiperka be kliūčių
El. cigaretes su skysčiu jau daugiau nei 3 metus rūkantis Povilas (vardas pakeistas) pirmąkart rūkyti pabandė būdamas 16 metų. Iš pradžių vaikinas net nežinojo, kad tokių skysčių galima įsigyti parduotuvėse, todėl pirko iš pažįstamųjų. „Pats pasidariau net 3 skirtingus el. cigarečių (modų) variantus prieš įsigyjant naują. Skystį pirkdavau iš žmonių, nes taip pigiau. Jei parduotuvėje buteliukas skysčio su skoniu kainavo 6 eurus, tai iš pažįstamų žmonių pirkdavau vos už 3“, – atskleidė jaunuolis ir pridūrė, kad dabar rūkymui per mėnesį išleidžia apie 40 Eur.
Paklaustas, kaip vertina priimtą draudimą, jaunuolis teigia, kad tai tik skatina nelegalią prekybą: „Dabar reikės maišyti skystį patiems arba vežtis iš užsienio, bet vėlgi – nelegalus, nepatikrintas skystis gadina el. cigarečių pildyklę.“ Jis papildė, kad nelegalia prekyba užsiima ir kai kurios specializuotos parduotuvės, ne tik pavieniai žmonės socialiniuose tinkluose. „Po draudimo vis tiek gali nusipirkti skysčių, tik tiek, kad pavadinimai užtušuoti, ne vienas draugas ir toliau taip perka“, – teigė Povilas.
Abiturientė Emilija (vardas pakeistas) taip pat el. cigaretę pabandė būdama 16 metų, tačiau reguliariai pradėjo rūkyti po metų. „Iš vienos internetinės svetainės nusipirkau „garinimo“ aparatą, nes amžiaus ten netikrina, užtenka pažymėti varnelę, kad tu pilnametis. Man patinka, kad galiu rūkyti kambaryje, „garinimas“ padeda nusiraminti ir yra įvairių skonių skysčių“, – sakė mergina. Ji pridūrė, kad draudimas pridarys daugiau žalos negu naudos: „Nepilnamečių tai nesuvaržo, nes jie nėra specializuotų parduotuvių lankytojai. Tai kenkia tik suaugusiems pirkėjams.“


Gabrielė ČIUNKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių