Elektros ir dujų tarifai, ar jie susiję tarpusavyje?
Nemaža dalis žmonių tai įvardija kaip komunalines išlaidas. Tačiau kartais šių žaliavos bei energijos tiekėjai yra visiškai atskiri ir tarpusavyje neturi nieko bendro. Tačiau vertinant jų taikomą kainodara bei tarifus galima įžvelgti sąsajų. Viena iš pagrindinių būtų tai, jog abiejų kainos yra nustatomos valstybinės energetikos reguliavimo tarybos. Taigi, šios įmonės negali pilnai savarankiškai spręsti ir taikyti praktiškai bet kokią kainodarą. Taip yra apsaugomi galutinio vartotojo, kuris yra visi gyventojai, interesas. Taip pat kita sąsaja galėtų būti kainų svyravimai šių žaliavų biržose. Kadangi kai kuriais atvejais, po reikšmingesnių įvykių galime pastebėti abiejų jų kilimo arba kritimo tendencijas. Tačiau kartais nepriklausomai gali keistis ir kiekvienas iš šių dydžių. Todėl tikrai nebūtų tikslinga sakyti, jog šios kainos tarpusavyje susiję. Todėl tiek ir dujų, tiek ir elektros tarifas yra atskiras bei nepriklausomas dydis. Būtent taip tikslingiausia būtų vertinti šiuos skaičius, kurie daugumai tikrai svarbūs. Kadangi būtent nuo jų priklauso dalis buitinių išlaidų.
Kokie nauji elektros tarifai bus šiais metais?
Jie perskaičiuojami kiekvieną pusmetį ir tuomet informacija pateikiama viešai tiek internete, tiek ir per įvairius žiniasklaidos kanalus. Todėl gyventojai nesunkiai turėtų ją rasti. Tačiau galutinė kaina ir konkretus taikomas elektros tarifas dar labai nemažai priklauso nuo pasirinkto plano. Žinoma, pats populiariausias yra standartinis, kurį turi didžioji dalis žmonių. Tokiu atveju skaičiuojamas vienos laiko zonos tarifas, kuris šiais metais bus lygus 14,1 centų už kWh. Tačiau specialistai rekomenduoja periodiškai įsivertinti elektros naudojimo įpročius bei poreikį ir priklausomai nuo jo pasirinkti optimaliausią planą. Vienas iš tokių variantų galėtų būti dviejų laiko zonų, kuomet taikomi skirtingi tarifai elektros priklausomai nuo paros laiko. Tokiu atveju dieninė dedamoji dalis bus lygi 16,1 cento už kWh, o naktinė 10 centų už kWh. Taigi, skirtumas tikrai yra tiek tarp šių dydžių, tiek ir lyginant juos su ankstesniu planu. Tačiau jų yra dar daugiau, kur tarifai gali būti išskaidyti priklausomai nuo laiko zonų arba netgi dienos dalių. Pastaruoju atveju vieną kainą teks mokėti už ryte sunaudotą energiją, kitą už dienos metu, dar kitą už nakties bei vakaro laiką. Taigi, variacijų gali būti pačių įvairiausių. Būtent todėl labai svarbu atrasti optimaliausią variantą.
Ar verta rinktis mažiau žinomus tiekėjus?
Toks klausimas gali kilti tikrai ne vienam, ypač visuomenėje vis dažniau kalbant apie tokią pasirinkimo galimybę. Žinoma, tai reikėtų vertinti teigiamai, kadangi tokiu būdu bandoma apsisaugoti nuo šios energijos monopolio šalyje. Tačiau renkantis geriausia būtų vadovautis asmeniniais kriterijais ir tuo, kokie elektros energija tarifai yra siūlomi. Norintieji išleisti mažiausiai rinksis žemiausią kainą siūlantį tiekėją. Bet tai tikrai nereiškia, kad taip pasielgs didžioji dalis. Kadangi kai kuriems žmonėms yra svarbus ekologinis aspektas, tuomet jie rinksis pirkti būtent tokią energiją. Taip pat kiti pasitikės didesniais operatoriais šioje rinkoje dėl išvystytos jų infrastruktūros. Todėl tai turėtų būti kiekvieno asmeninis apsisprendimas, bet tikrai nereikėtų vengti mažesnių tiekėjų.