Erkinis encefalitas, kas tai?

Tiek jau pats pavadinimas, tiek ir dažnai visuomenėje minimas šios ligos pavadinimas lemia, jog dauguma žino, kas tai yra. Arba bent jau tiek, kad dažniausiai ja susergama įsisiurbus užkrėstai erkei. Jos sukėlėjas yra RNR virusams priskiriamas erkinio encefalito virusas, kurių gamtoje yra tikrai daug. Ir jie dažniausiai sutinkami erkių bei graužikų organizmuose, nors gali būti būdingi ir kitiems voragyviams bei stuburiniams. Ir nors pagrindinis ir pavojingiausias žmogui užkrato šaltinis yra erkių eilės, tačiau jis yra ne vienintelis. Kadangi šia liga galima užsikrėsti ir vartojant termiškai neapdorotus pieno produktus arba geriant gryną pieną. Nors tokie atvejai praktikoje nėra itin dažni, tačiau nuolat pasitaiko, todėl reikėtų vengti tą daryti. Tuo labiau, kad mūsų šalies teritorija yra priskiriama prie vienų iš pavojingiausių vietų, kur šio viruso nešiotojų yra tikrai daug. Todėl geriausia išeitis norint apsisaugoti būtų erkinio encefalito skiepai, kurie sparčiai populiarėja. Kadangi išvengti ir atsisakyti leisti laiką gamtoje būtų praktiškai neįmanoma.

Kokie yra erkinis encefalitas simptomai?

Ši liga turi gana ilgą inkubacinį periodą, todėl net po užsikrėtimo savaitę arba dvi galima visiškai nieko nejausti. O po to dažniausi yra požymiai, kurie būdingi ir kitoms ligoms bei paprasčiausiam peršalimui. Tai būtų padidėjusi kūno temperatūra, galvos, raumenų skausmai ir bendras silpnumas. Todėl neretai būna itin sunku identifikuoti ir įtarti apie šią ligą. Tuo labiau, kad per maždaug savaitę laiko šie simptomai praeina. Tačiau toks savotiškas pasveikimas yra labai klaidinantis, kadangi tai tik pirmoji ligos banga, kurią turi erkinis encefalitas. Nors jis kai kuriems žmonėms ties tuo ligos požymiai ir praeina. Bet likusi dalis po maždaug savaitės geresnės savijautos susiduria su labai rimtomis problemomis, kadangi jiems pažeidžiama centrinė nervų sistema ir prasideda uždegiminiai procesai smegenyse. Po kurių gali sekti netgi mirtis arba invalidumas. Nors didesnioji dalis visgi pasveiksta. Tačiau šios ligos liekamieji reiškiniai gali lydėti praktiškai visą likusį gyvenimą. Tuo labiau, kad ir tiesioginio gydymo tiksliai nustačius susirgimą nėra. Ir jo metu paprasčiausiai stengiamasi sumažinti šios ligos simptomus.

Kodėl skiepai nuo erkinio encefalito yra tokie svarbūs?

Ir nors užsikrėtimas šia liga nėra labai dažnas, tačiau būtent dėl galimų jos pasekmių vertėtų skiepytis. Kadangi tik tai gali padėti apsisaugoti. Tuo labiau, kad mūsų šalyje žmonės linkę daug laiko leisti gamtoje. Kur ir tyko šią ligą pernešantys organizmai. Tačiau kai kuriems gali atrodyti, jog skiepai nuo erkinio encefalito kaina yra pernelyg didelė ir šioje vietoje galima sutaupyti. Bet to daryti tikrai nereikėtų, tuo labiau, kad ir vienas skiepas kainuoja keliasdešimt Eurų, o susidarius imunitetui jo reikia tik kas keletą metų. Taigi, tai pakankamai nedidelė investicija, kuri gali padėti išsaugoti netgi gyvybę. Tuo labiau, kad susirgus šio viruso sukeliama liga jai tinkamo gydymo nėra, todėl galimos pasekmės priklauso nuo atsitiktinumo. O neretai ir pačios ligos identifikuoti nepavyksta, kadangi ją lengva supainioti su kitomis žymiai dažnesnėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content