Gargždiškės edukacijose – mineralų pasaulio paslaptys

Asm. albumo nuotr.: Albina su tėčiu A. Žvirbliu prie mineralų ekskliuzyvinės kolekcijos.

Mineralai gargždiškę, Gargždų kultūros centro projektų ir renginių koordinavimo vadovę Albiną ANANJEVĄ supo nuo vaikystės. Ji gimė Kazachstane, kurį laiką ten ir gyveno, tėtis – geologas, mama – geofizikė. „Tėtis visada keliaudavo į kalnus ir grįždavo su akmenimis. Dabar jo sukaupta kolekcija – ekskliuzyvinė“, – teigia Albina, kuri pati kartais skolinasi akmenis iš šios kolekcijos, kad galėtų vesti edukacijas vaikams, šeimoms, taip pat mergvakario dalyvėms ir pan. Moteris padeda pažinti akmenų pasaulį ir pasidaryti talismaną, kuris atitinka kiekvieno poreikius.


Vaikus užburia legendos
„Mes su seserimi augome tarp šių mineralų. Kiekvieną šeštadienį mūsų darbas buvo nuvalyti dulkes nuo kristalų, žinoti, kur galima daugiau drėgmės, kur ne. Reikėdavo būti atsargioms“, – prisiminė Albina, kuri neabejoja, kad aistrą akmenims tiesiog paveldėjo.
Moteris veda įvairias edukacijas, pagal jų pobūdį parenka ir akmenis. Vaikus labiausiai domina įvairios legendos, pasakojimai apie akmenis, kurie perduodami iš kartos į kartą. Rutilo kristalui kvarcui apibūdinti pasakojamas padavimas „Veronikos plaukai“. Kalbama, kad viena mergina užmigo kalnuose ir, kai atsibudusi kėlėsi, plaukai nuplyšo ir liko įaugę į akmenis. Pakėlus rutilo kristalą kvarcą prieš šviesą matyti šereliai – it plaukų likučiai. Daugiausia juoko vaikams suteikia pažintis su vadinamuoju kvailių auksu. „Piritas yra geltonas mineralas. Aliaskoje, kai siautė aukso karštinė ir žmonės iškasdavo piritą, manydavo, kad tai auksas ir džiaugdavosi praturtėję. Nuo šios istorijos ir kilo kvailių aukso pavadinimas“, – pasakoja Albina. Anot Albinos tėčio, auksas yra labai didelio tankio ir vienas sunkiausių mineralų, o piritas žymiai lengvesnis. Mineralų kolekcijoje – ir svečias iš kosmoso – meteoritas. „Dar 1947 m. šis „Sichote Alinis“ meteoritas nukrito ir apie 100 tonų susprogo į mažesnius ir didesnius šipulius. Kiekvienas perkamas meteoritas turi savo savotišką pasą, kuriame nurodyta, kur ir kada nukrito“, – paaiškino geologas A. Žvirblis.
Albinos edukacijų metu vaikai pasidaro dažniausiai raktų pakabuką su kokiu nors mineralu. Mergaitėms ypač patinka violetinis ametistas. Pasigamintą pakabuką jos priima kaip talismaną. „Edukacijos su vaikais labai linksmos ir gyvos. Vaikai iškart sako, ką galvoja, todėl pokalbiai būna nuoširdūs ir atviri. Dažnai į edukacijas vykstu su seserimi Zose, kuri piešia vaikams veidukus, tad įspūdžių būna daug“, – šypsodamasi sako pašnekovė.


Svarbu pajausti, kas tinka
Albina įsitikinusi, kad žmogus neturėtų aklai pasikliauti horoskopais ir rinktis tik tokius akmenis, kokie rekomenduojami jo Zodiako ženklui. „Svarbiausia pačiam pajausti, koks akmuo dabar reikalingas, kokia sklinda energija. Pavyzdžiui, aš esu Jautis ir rekomenduojamas yra rožinis kvarcas, kurio aš tiesiog nemėgstu. Mano mylimiausi – žali akmenys: malachitas ir smaragdas“, – prisipažino Albina. Moteris atvirai sako, jog pasverti, ar tam tikroje situacijoje padėjo akmuo, talismanas, ar savitaiga, labai sunku. Tačiau, jei tai veikia, kodėl nepabandžius.
Kadangi Albina anksčiau intensyviai užsiėmė ir papuošalų gamyba, pas ją atėjo viena moteris ir paprašė papuošalų, kurie padėtų pritraukti antrąją pusę. „Pagaminau iš tigro akies, o po mėnesio ši moteris paskambino ir pasakė, kad jau yra nebe vieniša. Ji sakė, jog mano akmenys padėjo, o aš juokiausi, kad tai jos pačios nuopelnas“, – prisiminė gargždiškė. Anot jos, vis dėlto sakoma, kad moterims labai naudinga nešioti ir karneolį, kuris įkrauna energetiškai. Raudono atspalvio akmenys turi geležies, pavyzdžiui, hematitas, kuris tinka turintiems kraujotakos sutrikimų. Sakoma, jog akmuo sudūžta, kai savininką norima apsaugoti nuo nužiūrėjimo. „Todėl gražioms merginoms dažnai sudūžta ypač kalnų krištolas“, – pastebėjo akmenų žinovė. Ji atkreipė dėmesį, kad papuošalų apsauginė funkcija žinoma jau labai seniai ir daugelyje tautų. „Kodėl romai visada apsikarstę auksu? Teigiama, kad blizgios detalės sugeria iš aplinkos skleidžiamą negatyvą“, – kalbėjo Albina.
Albinos tėtis astrologija netiki ir teigia, kad mineralų priskyrimas pagal Zodiaką yra tiesiog išgalvotas, nes, pavyzdžiui, to paties kvarco yra apie 60 variantų, formulė ta pati – tik spalva keičiasi. „Mano racionaliu įsitikinimu, žmogus pats lemia savo gyvenime žymiai daugiau nei nešiojami papuošalai ar horoskopai“, – „Bangai“ sakė A. Žvirblis.


Išmeta iš komforto zonos
Anksčiau Albina daug laiko praleisdavo kurdama papuošalus, tačiau prasidėjus akmenų klastojimo vajui, plačiai atsivėrus kinų rinkai, moteris vis rečiau ir rečiau užsiimdavo šia veikla. „Ir dabar akmenų klastočių, sintetinių akmenų yra labai daug. Pavyzdžiui, natūralaus turkio gamtoje beveik nebeliko, tačiau papuošalai iš jo gausiai pardavinėjami. Dažniausiai tai būna nudažytas kovlitas ar net plastikas“, – neabejoja Albina. Papuošalų gamybos ji išmoko tiek iš tėčio, kuris taip pat gamindavo vakarais papuošalus, tiek iš interneto platybių. Pradžioje Albinos papuošalai buvo kombinuoti su vilna, o vėliau liko pagrindinė medžiaga – akmenys. „Dabar papuošalų gamyba tiesiog liko kaip pomėgis, kuriam reikia tam tikro nusiteikimo, emocinės būsenos“, – sako Gargždų kultūros centre dirbanti moteris.
Kūrybiškumo nestokojanti Albina visada šalia pagrindinio darbo turėjo ir širdžiai mielų užsiėmimų. Nuslopus papuošalų gamybai ji nėrė į vestuvių, kitų švenčių dekoravimo sritį, domėjosi floristika ir pan. „Man patinka save išmesti iš komforto zonos. Vis dėlto gimus dukrai dekoravimas liko šešėlyje. Dabar užsiimu nebent edukacijomis apie mineralus. Jei jas vedu moterims ar šeimyniniam ratui, būtinai supažindinu, koks ir kam akmuo tinka, kokios to akmens savybės, nauda. Beje, vyrai taip pat labai aktyviai įsitraukia į užsiėmimus“, – teigė pašnekovė. Jos tėtis Albinas džiaugiasi, kad dukra bando įvairias veiklas, tarp kurių yra vietos ir jo kolekcijos akmenims: „Myliu ir džiaugiuosi jos savirealizacijos paieškomis.“


Agnė ADOMAITĖ

Daugiau: plaukų šepetys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių