Gargždiškių stendinių modelių konkursas – net tarpkontinentinis
Klaipėdoje, Turizmo mokyklos sporto salėje, tris dienas vyko atviras stendinių modelių konkursas. Jį organizavo modeliuotojų klubas „WMC Club“, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras bei Klaipėdos regiono modeliuotojų klubas „Mikropasaulis“. Konkurse dalyvavo 1 288 modeliai iš plastiko, popieriaus ir medienos.
Dėmesys vaikams
Pagrindinė konkurso programos dalis vyko praėjusį šeštadienį. Nuo ankstyvo ryto prasidėjo palapinių riterių turnyrui statymas ir modeliavimo prekių mugė. Vidurdienį paskelbtas oficialus konkurso atidarymas. Vyko plast-masinių ir popierinių modelių klijavimo, dažymo ir technologijų mokymai. Komisija vertino konkursinius modelius. Ypatingas dėmesys skirtas vaikams. Viena jų grupė užsiėmė paprastų popierinių modelių klijavimu, o kita gilinosi į plastmasinių miniatiūrų dažymo technologijas. Organizatoriai pasirūpino ir stalo žaidimų aikštele. Joje buvo galima žaisti strateginius žaidimus. Sekmadienį tęsėsi parodos lankymas ir modeliavimo prekių mugė. Popiet – rezultatų paskelbimas, dalyvių apdovanojimai, konkurso uždarymas ir modelių išdavimas.
Vertinimas griežtas
„Dažniausiai tokiuose konkursuose dominuoja plastikiniai modeliai, tačiau šiųmetiniame popierinių kiekis nenusileido plastikiniams“, – kalbėjo Klaipėdos regiono modeliavimo klubo „Mikropasaulis“ vadovas Evaldas Venckauskas ir stendinio modeliavimo būrelio vadovas Pranas Sungaila. Jiedu buvo pagrindiniai konkurso organizatoriai. Paklausti, kiek laiko truko renginio organizavimas, pašnekovai teigia, jog viskas prasidėjo jau metų pradžioje. „Paskelbta registracija, nuostatai, sukurtas tinklalapis. Tačiau rimčiausi darbai užgriuvo likus porai savaičių iki konkurso“, – „Bangai“ pasakojo P. Sungaila.
Užsiregistravusiųjų dalyvių iš kitų šalių buvo dvylika. Tačiau atvyko kiek daugiau nei pusė iš jų. Organizatoriai juokauja, jog šių metų konkursas buvo ne tarptautinis, o tarpkontinentinis, nes vienas iš dalyvių buvo atvykęs net iš Egipto.
Konkursinių modelių vertinimas tokio pobūdžio renginiuose yra itin griežtas. Praėjusį savaitgalį vykusioje stendinio modeliavimo parodoje atvežti darbai taip pat buvo reikliai vertinami kompetentingos komisijos narių. „Teisėjai vertina modelio geometriją, nes ji turi būti tiksli. Paskui vertina pagaminto modelio panašumą į originalų daiktą, pagal kurį buvo kuriamas. Tada yra žiūrima į gaminio sudėtingumą, dažymo kruopštumą ir kitus smulkius dalykus“, – dalijosi patirtimi stendinio modeliavimo būrelio vadovas.
Gargždiškiai džiaugėsi laimėjimais
Tačiau gargždiškiai nominacijų laimėtojai vis dėlto sugebėjo įtikti griežtai komisijai. 9–13 metų kategorijoje laimėtojais tapo Vakaris Rudys su modeliu „Gvarkovo šachtų varpinė“ ir Paulius Prišmontas su modeliu „Raketa Saturn V“.14–18 metų jaunimo kategorijoje laurus nuskynė Ignas Sungaila, Aivaras Žutautas, Vaiva Venckauskaitė ir Brigita Ronkytė. Suaugusiųjų kategorijoje prizines vietas užėmė Pranas Sungaila, Evaldas Venckauskas, Vilmantas Norkus ir Vaiva Venckauskaitė. Savadarbių laivų modelių kategorijoje laimėjo Pranas Sungaila.
Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro stendinio modeliavimo būrelio prizus „Jaunimas – jaunimui“ laimėjo Joanna Wantowska, Georgij Derevianko, Filip Chyla ir Uljana Voznesenskaja.
„W.M.C. Models“ leidyklos medaliais už geriausiai suklijuotus šios leidyklos modelius laimėjo Pranas Sungaila, GPM leidyklos prizais buvo apdovanoti visi organizatoriai, o jos „Grand Prix“ atskirose kategorijose laimėjo Vaiva Venckauskaitė, Deividas Barauskas, Vakaris Rudys ir Ignas Sungaila. V. Venckutės lenkų-lietuvių husaras buvo apdovanotas ir konkurso kartoninių modelių jaunimo 0 amžiaus grupės „Grand Prix“.
Ateities planai
Pirmasis stendinio modeliavimo konkursas Lietuvoje vyko Gargžduose. Net ir šiandien E. Venckauskas ir P. Sungaila savo kolegų iš sostinės yra vertinami ir gerbiami už tai, kad abu buvo pradininkai šios vis dar mažai Lietuvoje žinomos veiklos. „Prieš šešerius metus tarptautinį stendinio modeliavimo konkursą rengė latviai. Tai teko visas tris dienas ten būti ir padėti jiems organizuoti renginį. Jie mokėsi iš mūsų“, – prisiminimus pasakojo E. Venckauskas. Labiausiai vyrai nori šia veikla sudominti kuo daugiau jaunimo. P. Sungaila džiaugiasi, kad jau daug metų atsiranda Gargžduose tokių vaikų, kurie, atėję į stendinio modeliavimo būrelio užsiėmimus, pralenkia net jį patį. O tai, pasak pašnekovų, atveda jaunuosius kūrėjus prie labai gerų rezultatų, dažnai net pelnomi laimėjimai panašaus pobūdžio tarptautiniuose konkursuose.
Paklausti apie artimiausius planus, stendinio modeliavimo pradininkai atsako mįslingai, tačiau užtikrintai. ,,Gali būti, kad vasario mėnesį Gargžduose organizuosim vien kartoninių modelių konkursą. Aišku, garantijos dar nėra, bet planai yra“, – pasakojo abu konkurso organizatoriai. E. Venckauskas ir P. Sungaila džiaugiasi galėdami padėkoti renginio globėjoms – Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono savivaldybėms. Konkursui surengti buvo panaudotos lėšos, kurias būrelis gavo iš rajono Savivaldybės pagal Tarptautinių projektų rėmimo programą.
Taip pat konkursą rėmė Klaipėdos karybos istorijos klubas, Italijos plastikinių modelių rinkinių gamybos firma „Italeri“, Čekijos popierinių modelių leidykla „Betexa“, kompiuterinių žaidimų firma „World of Tanks“ ir daugybė kitų partnerių.