Gargždų daugiafunkcis centras ir mokykla Trušeliuose: statybos pagal grafiką
Moderniausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke – „VMG Technics R&D Park“ – surengtas tradicinis Klaipėdos rajono savivaldos ir verslo forumas „Ateities kodas: tvarumas ir skaitmenizacija“.
Forume diskutuota apie tvarumą, skaitmenizavimą, inovacijas, dalintasi gerąja patirtimi. Vienas iš pranešėjų – UAB „Infes“, kuriai patikėtos Gargždų daugiafunkcio sporto centro ir Trušeliuose kylančio daugiafunkcio centro statybos, projektų direktorius Mantas ŠALČIUS. Po pranešimo forumo spaudos konferencijų salėje jis vėliau kartu su kolega – bendrovės verslo plėtros viešajame sektoriuje direktoriumi Dovydu LATVINSKU – „Bangai“ davė interviu ir papasakojo, kaip sekasi darbai abiejuose rajonui svarbiuose objektuose.
Nekantriai laukiami abu objektai
Jau ateinančiais metais duris turėtų atverti Dariaus ir Girėno gatvėje, Gargžduose, statomas bemaž 7,5 tūkst. kv. m ploto daugiafunkcis sporto ir pramogų centras, atsieisiantis per 30 mln. eurų. Apsilankyti jame vilios 25 m ilgio baseinas, SPA zona su pirtimis ir sūkurine vonia bei universali sporto salė. Modernaus daugiafunkcio pastato statyba patikėta UAB „Infes“.
Ši įmonė rūpinasi ir kitu svarbiu mūsų rajono objektu – Trušeliuose kylančiu daugiafunkciu centru, kuris augs etapais. Pagal viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektą už 13,97 mln. eurų pirmiausia statoma mokykla kartu su vaikų darželiu.
Numatyta, jog naujame 8 tūkst. kv. m ploto pastate tilps iki 230 ikimokyklinukų ir 550 mokyklinio amžiaus vaikų, su kuriais turėtų dirbti iki 90 mokytojų, auklėtojų ir kitų darbuotojų. Pastate taip pat vyks užsiėmimai suaugusiesiems.
Tai visam Klaipėdos rajonui svarbus projektas, kurio įgyvendinimo pabaigos labiausiai laukia Sendvario seniūnijos, kurioje ir statomas naujasis pastatas, gyventojai. Su nekantrumu laukiama ir kito objekto – Gargždų daugiafunkcio sporto ir pramogų centro – projekto įgyvendinimo finišo.
Tad „Infes“ atstovų klausėme, kaip vyksta darbai abiejuose objektuose, su kokiais sunkumais susiduriama ir kada tas lauktasis finišas tiek Gargžduose, tiek Trušeliuose.
Darbai vyksta konstruktyviai
– Visi žinome, kiek buvo diskusijų dėl daugiafunkcio sporto ir pramogų centro Gargžduose vietos pasirinkimo. Todėl labai svarbu, kad šis centro projektas, kuris yra vienas iš brangiausių objektų Klaipėdos rajone, būtų kokybiškai ir laiku įgyvendintas. Sakykite, kaip vyksta darbai, su kokiomis problemomis ir iššūkiais susiduriate?
M. Šalčius: – Darbai vyksta labai sklandžiai. Jeigu Savivaldybė galėtų finansuoti dar greičiau nei yra numatyta pagal plano grafikus, tai šį objektą mes galėtume pabaigti net anksčiau nei numatyta terminuose. Pabaiga būtų mėnesio klausimas. Mes visada darbus darome anksčiau nei pagal grafiką ir svarbiausia – kokybiškai bei saugiai.
Žinoma, problemos neišvengiamos, didelių apimčių statybose be jų nebūna – tai ir projektavimo niuansai, ir įvairūs pasikeitimai: atsinaujina medžiagos, naujų technologijų atsiranda. Bet tam ir esame, kad tas problemas įveiktume. Džiugu, jog visus klausimus su Klaipėdos rajono savivaldybės komanda pavyksta konstruktyviai išspręsti. Manau, kad sklandų bendradarbiavimą lemia tai, kad ir savivaldos atstovai tiesiog dega šiuo projektu, siekia, kad rezultatas būtų sėkmingas.
Be abejonės, pasitaiko ir kivirčų, ir konfliktų, ir nuomonės išsiskiria, bet sėdame prie bendro stalo ir sprendžiame, kaip geriau. Tada paspaudžiame vieni kitiems rankas ir toliau dalykiškai bendraujame.
Ateities sporto centras
– Kaimynai, pavyzdžiui, Šilalė, Kretinga jau turi baseinus, bet žymiai mažesnius, pigesnius. Kuo Gargždų daugiafunkcis sporto ir pramogų centras, kuris tikrai nepigus, bus ypatingas? Ar centro projektas orientuotas į ateitį?
D. Latvinskas: – Jūs, gargždiškiai, visada norite geriausio – todėl ir išlaidos atitinkamos. Pirmiausia pradėkime nuo to, kad visa ko pradžia yra konkreti architekto idėja. Šiuo atveju architektas sukūrė nuostabią idėją. Užsakovas taip pat žinojo, ko nori. Tad šiandien tikimės, kad ateinančių metų rudenį mes tikrai susitiksime prie sėkmingai įgyvendinto projekto, kuriuo visi bus patenkinti.
M. Šalčius: – Gargždų daugiafunkcis sporto ir pramogų centro projektas orientuotas į ateitį, nes architektūriniai išpildymai – išties įdomūs ir šiuolaikiški. Prie jų dirbo Lietuvoje gerai žinomi architektai. Būti šio sporto centro atstovu – garbė, nes, mano manymu, architektūrine prasme tai bus pats gražiausias sporto ir pramogų centras šalyje. Jis maksimaliai suplanuotas ir funkciškai: salė atitiks LKL reikalavimus, baseino takeliai bus 25 metrų ilgio. Svarbu tai, kad baseinas bus universalus, kadangi turės pakeliamą dugną. Tad vienoje pusėje, kur gylis sieks vos keliasdešimt centimetrų, galės turkštis visai maži vaikai, o kitoje – suaugusieji mėgausis net 4 metrų gyliu ir įrengtais tramplynais. Toks baseinas – vienintelis ne tik Baltijos šalyse, bet, manau, gal net visoje Europoje.
Čia pat veiks ir SPA zona, kurioje bus didelės ir patogios pirtys, sūkurinė vonia. Tai bus išties puiki vieta susiburti, ilsėtis, sportuoti. O kalbant apie Gargždų sporto ir pramogų centro vietą, tai ji – gera, erdvi, puikus susisiekimas, aplinkui – prekybos centrai, daugiabučiai. Žmonėms tai patogu. Net žiūrint į ateitį, miestui išsiplėtus, problemų dėl to ten nekils.
Artėja mokyklos statybos kazilinės
– Bet dabar grįžkime į Sendvario seniūniją, kurios gyventojai netrykšta optimizmu, socialiniuose tinkluose aptarinėja mokyklos statybas Trušeliuose ir kai kas net negali patikėti, kad mokykla bus taip greitai pastatyta. Kokios jūsų prognozės?
M. Šalčius: – Pas mus nėra prognozių, pas mus – konkretūs faktai ir konkretus grafikas. Jei mes pasakėme, kad padarysime, tai, vadinasi, ir padarysime. Mūsų toks požiūris: gavus projektą, nereikia bėgti iškart kažką daryti, nes tada prasideda problemos ir projektai sustoja. Mes labai daug pastangų įdedame į planavimą, projektavimą. Šią mokyklą patys projektavome, itin daug laiko skyrėme tiekėjo, rangovo atsirinkimui. Jeigu jūs važiavote pro tą mokyklą prieš du mėnesius, tai tikriausiai matėte tik pamatus, o šiandien jau išvystumėte akivaizdų progresą.
Pagal mūsų planą, iki gruodžio pradžios krano statybvietėje nebebus, o tai reiškia, kad didieji montavimo darbai bus baigti. Gruodžio pradžioje planuojame vainiko iškėlimo ceremoniją, į kurią ketiname pakviesti gyventojus. Atsakysime į jiems rūpimus klausimus, nes mes visada esame atviri ir nieko neslepiame.
– Ar naujoji mokykla bus pastatyta pagal naujausius civilinės saugos reikalavimus? Ar joje bus įrengta priedanga?
M. Šalčius: – Pastatas projektuotas pagal visus teisės aktus ir reglamentus – tai ir sienos, ir visa architektūra suderinta su šių dienų aktualijomis. Gelžbetoninės sienos gaminamos gamykloje, tai tikrai jos bus saugesnės ir galės veikti kaip priedanga.
– Virtualioje erdvėje matėme gyventojų nusistebėjimų ir pašaipų dėl to, jog mokyklos dar nėra, o jau paskelbtas konkursas direktoriaus pareigoms.
M. Šalčius: – Savivaldybė išties rūpinasi šiuo klausimu. Mes norime mokyklos direktoriaus, su kuriuo būtų galima dirbti, ieškoti geriausių sprendimų. Šiame procese direktoriaus vaidmuo – labai svarbus, nes įstaigos vadovas nėra tik vadybininkas, jis – ir ūkininkas, viską prižiūrintis. Jūs pažiūrėkite – savivaldybėse, kur dirba ūkiški merai, kaip yra Klaipėdos rajone, projektai vyksta sklandžiai, jie nesustoja, o jei ir būna kažkokių problemų, tai jos sprendžiamos. To reikia ir statybų procese. Tikimės, kad mokykla iki naujųjų metų ras tinkamą kandidatą.
Svarbiausia – įmonės požiūris
– Esate įmonė, kuriai patikimos itin didelių ir svarbių objektų statybos, reikalaujančios aukštos kvalifikacijos specialistų. Kaip sprendžiate kvalifikuotų darbuotojų problemą? Ne paslaptis, kad statybų sektoriuje jų trūksta.
D. Latvinskas: – Meluotume, jei sakytume, lengvai. Labai sunkiai. Mes auginame patirtį, stengiamės išlaikyti ilgamečius darbuotojus, užtikrinti jiems palankiausias sąlygas rinkoje. Kaip sakant, šiais laikais dėl darbuotojų pasistengti reikia ir verta, nes jie pagrindinė mūsų duona.
M. Šalčius: – Bet žmones ne vien atlyginimas motyvuoja – motyvuoja įmonės požiūris, vertybės, tai, kokias vizijas turi. Mes esame inovatyvi įmonė. Manau, žmogui maloniau ateiti dirbti į tokią kompaniją, nei į kokią sugriuvusią gamyklą.
– Sugrįžkime truputį į praeitį – kodėl nebandėte imtis Gargždų kultūros centro modernizacijos projekto?
D. Latvinskas: – Šiame konkurse mes nusprendėme nedalyvauti, įvertinę tai, kad jame bus daug dalyvių, ir užsakovo pateiktus kvalifikacinius reikalavimus. Tiesiog supratome, kad mums ten ne vieta ir leidome pasireikšti kitiems.
– Ar subtiliai norite pasakyti, kad kvalifikaciniai reikalavimai jūsų įmanei buvo per žemi?
D. Latvinskas: – Na, taip, nes mes negalime konkuruoti su įmonėmis, kurios yra su mažesniu biudžetu ir galbūt mažesniais vidiniais reikalavimais, mažesniais standartais. Tokius konkursus mes stengiamės aplenkti.
M. Šalčius: – O tų dviejų objektų, kuriuos dabar turime, sėkmingumu mes net nedvejojame. Tikrai norėtume ir toliau dirbti su Klaipėdos rajono savivaldybe, kuri iš kitų išsiskiria tuo, kad turi projektinį valdymą. Tai labai svarbus dalykas.
Gintarė KARMONIENĖ
Autorės nuotr.